Gaziemir’de bütçe meclisi; Başkan Arda: Gaziemir’in malına da parasına da sahip çıkıyoruz!

Güncel / Yerel Yönetimler

Gaziemir’de bütçe meclisi; Başkan Arda: Gaziemir’in malına da parasına da sahip çıkıyoruz!

Gaziemir Belediyesi ekim ayı üçüncü birleşimi Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda idaresinde gerçekleşti. Meclisin ana gündem maddesi 2022 yılı Stratejik Planı ve bütçesi oldu. Cumhur ittifakı performansa ve bütçeye yönelik eleştirilerde bulunarak ret oyu kullanacağını açıkladı.
Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Gaziemir Belediyesi Ekim Ayı Meclisi ikinci bileşimi Başkan Halil Arda yönetiminde gerçekleştirildi. 2022 Mali Yılı ve izleyen iki yılın bütçe tasarısı ve ekli tarife cetvellerinin görüşüldüğü meclis toplantısında, Gaziemir Belediyesi’nin 285 milyon liralık bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri ve Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu bütçe ve performansa ret oyu verirken CHP ve İYİ Partili meclis üyeleri kabul oyu kullandı. Bütçe ve performasn meclisten oy çokluğu ile geçti. 

“GAZİEMİR’İN KRONİK SORUNLARINA ÇÖZÜM BULMUYOR”

AK Parti Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca, performans programı ile ilgili söz alarak Gaziemir’in kronik sorunlarına çözüm bulunmadığını belirtti. Atmaca, “Yaptığımız bazı incelemeler sonucunda gördük ki, bu performans raporu Gaziemir’in kronik sorunlarına çözüm üretmemektedir. Özellikle  Gaziemir’in trafik sorununa karşı bir çözüm göremedik, alt yapı, yağmur suyu sorunumuz var orda bununla ilgili bir şey bulamadık bir de Gaziemir’de çok kötü bir koku sorunu anlamında kalıcı bir çözüm göremedik, eğitime de yeterince destek verilmediğini  ve yer ayrılmadığını düşünmüyorum” diye konuştu.

“TEMEL İLKELERİMİZ YOK SAYILMIŞ, GÜN KURTARILMIŞ”

Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, 2022 performans kitapçığına ilişkin eleştirilerde bulunarak, “Önümüzdeki performans kitapçığı 2022 programı, ben geçmişten bugüne değerlendirme yapmak istiyorum. Burada şahsım ben bilirim siyasi anlayışını geliştirerek performansını bir üst seviyeye çıkarmıştır. Meclis toplantımızın yayın kalitesi de meclisimizin kalitesini göstermektedir. Ne ses ne görüntü var. Ben bugüne kadar bu yönetimden katılımcılık performansı göremedim. Adalet ve eşitlik… Bu sadece kendi yeğenlerimiz için mi geçerli? Halkımız belediye duvarını aşamıyor bu mu şeffaflık. Performans kitapçığını incelemeden temel değerlerimizin yok sayıldığını görüyoruz. Kitapçıkta rutin, günü kurtarma olduğu büyük projelerin Büyükşehir’e havale edildiği görülüyor. İlçemizde sorunları dağ gibi büyümüş olarak bırakacağız. Ana sorunumuz trafik, bu da Büyükşehir Belediyesi ile koordine edilmiş. Gaziemir Belediyesinin bu konuda 2022 yılında bir çalışması olmayacak mı? Otopark sorunu ise 2022 kitapçığına hiç girmemiş” diye konuştu.

“HAYALİ PERFORMANS”

Çağlarsu, “2021 performans kitapçığında başkan Ateş böcekleri projesinden çok bahsediyor. Ateş böcekleri projesi… Bu projeyi gören ya da hatırlayan var mı? İkinci yapacağım dediği proje ise Sarnıç’ta taziye evi, bu  taziye evinin  adresini bilen var mı bilemiyorum. Sarnıç Hizmet Binasında çalışmaları devam eden AR-GE biriminde belediyenin tecrübeli isimleri görev yapıyor. AR-GE 2022 performans hedefiniz ne olacak? Kitapçık hayali performans hedefiyle hazırlanmış.  Arda, tek adam rejimini burada devam ettirirse partiye derin yaralar açacak” dedi.

IŞIK: O FİDANLIK SİZİN YÖNETİMİZNİZDE OLASAYDI YA TOKİ’YE YA DA MÜTEAHHİDE GİDERDİ

CHP Grup Başkan Vekili Ünal Işık ise eleştirilere cevap verdi. Işık,” Bu ülkede ve uzun bir zamandır  dünyada pandemi var ve  lütfen her değerlendirmeyi pandemi koşullarında yapsınlar. İkincisi Büyükşehir’in yapacağı işlere kızıyorlar, neden bundan rahatsızsınız?  Büyükşehir Belediyelerinin ilçe belediyelerine yaptığı yatırımı eleştirmek doğru değil. Fidanlık verildi  deniyor evet bu daha öncede gündeme geldi. Fakat o fidanlık,  bu ilçeye bir gençlik ve kültür merkezi olacak. Fidanlık bir gençlik ve kültür merkezine dönüştürülecek. Bu arazi sizin yönetiminizde olsaydı ya TOKİ’ye ya da bir müteahhide gidecekti. Bunun eleştirilmesi doğru değil” dedi.

DERİNSU: ELEŞTİRMEK İÇİN ELEŞTİRİYORLAR

İzel Zenginobuz Derinsu da eleştirilere cevap verdi. Derinsu; “Sağlık ve Kültür müdürlüğümüzün performansının düşük olmasının nedeni pandemidir. Ancak şuna da değinmek istiyorum. Geçen meclislerde neden biz çöp arabası almıyoruz, Büyükşehir bize alıyor diye eleştirdiler.  Bir bakıyoruz Büyükşehir ile ortaklaşa iş yapmamızı eleştiriyorlar, bir bakıyoruz neden ortak iş yapmıyorsunuz deniyor. Bunlar tamamen eleştirmiş olmak üzere eleştiridir ve kaile dahi almıyoruz. Biz yoksulluktan siyaset üretmiyoruz biz o yoksulluğu bitirmek için çalışıyoruz” dedi.

“ÖLÇÜT ANKETLERDİR, GAZİEMİR’DEN MEMNUNİYET ORANI YÜZDE 61”

Başkan Halil Arda’dan eleştirilere bir öneriniz yok anca eleştiriyorsunuz çıkışı geldi. Arda, “Eğitime ayrılan pay düşük ama keşke iktidar da eğitime pay ayırsaydı, okullar yapılsaydı, tamir edilseydi, hizmetli çalıştırılsaydı, güvenlikleri olsaydı. Şikayetler olması belediyeden memnuniyetsizliği göstermez. Son anketler bizim oyumuzun arttığını gösteriyor.  Vatandaş hastane, TEDAŞ, okul bu konularda bizi umut olarak görüyor ve  şikayetler bize geliyor. Biz de bu şikayet sayısını şeffaf bir şekilde yazmışız bu memnuniyetsizliği göstermez. Maşallah AK Parti, Levent Bey’e atıfta bulunuyor. Sizin performansınız ne? 2.5 senedir nedir? Ne yaptınız?  alanda mısınız, sokakta mı? Mecliste ne yaptınız?  Gaziemir için anca eleştiriyorsunuz.Parke taş 80 bin metreküp Sarnıç yollarını yenileyeceğiz. Sağlık, öğrencilerle ilgili pandemi süreci geçirdik. Demans merkezi kapalı, evde bakım hizmeti, engelli hizmeti diyorsunuz, evlerine girilmedi insanların, önümde rakamlar, yaptığımız dünya kadar iş var. Pandemi sürecini unutmamak gerekiyor. En büyük ölçüt anketlerdir. Ben 2022 performans programının da başarılı olacağını düşünüyorum, inanıyorum” dedi.

2022 performansı CHP’nin kabul oyu Cumhur İttifakı ve Bağımsız Meclis Üyesi  Levent Çağlarsu’yun ret oylarıyla kabul edildi.

ATMACA: GAZİEMİR’İN MÜLKLERİNİ DOĞRU YÖNETEMEDİNİZ

AK Parti Grup Başkan Vekili Uğur İnan Atmaca Başkan Ardayı sen bizim ne yaptığımızı bırak halkın isteklerine kulağını aç sözleri ile eleştirdi. Atmaca, “Bizim büyükşehirin yaptığı hizmetlere itirazımız yok karşılığında bedel ödedikten sonra biz kendi kendimize de yaparız. Biz yapılan protokole bir madde  ekleyin, imar değişikliği olursa sorun yaşamayalım dedik. Büyükşehir Belediyesi yapacaksa siz de bizden gelen talepleri oraya aktaracaksınız.  Bütçeye baktığımızda Büyükşehirin aktaracağı para ile şişirildiğini düşünüyoruz. Elbette bir şeyleri pandemiye bağlayacağız ama gerçekleşme oranı ile baktığımızda  bizim bütçemiz ancak 195 milyon lira olmalı ama yapılmaya çalışılan şey bütçenin şişirilmesi ile Gaziemir halkının gözünden bir şeyler kaçırılmaya çalışıyor. Bizi bir şey yapmadınız diye eleştiriyorsunuz 10’un üzerinde önerge verdim ama cevap vermediniz. Gaziemir Mülklerini doğru yönetemediniz. Bizim göz bebeğimiz olan arsanın haciz yolu ile satılmasının sebebi sizsiniz.  Bu arsayı kaybetmemizin yegane sorumlusu sizsiniz Başkan. Bunu teminat olarak gösterip haczi durdurabilirdiniz ama yapmadınız. Hukuk tanımazlığın ceremesini Gaziemir halkı çekiyor, sen biz ne yaptık ne yapmadığı bırak önergelerimize cevap ver, halkın taleplerine kulağını aç” ifadelerini kullandı.

“AKÇELİ İŞLERDEN ANLAMAM”

Başkan Halil Arda, bütçeye yönelik eleştirileri yanıtlayarak, “Akçeli işlerden anlamadığımı bütün Gaziemir bilir,  ben belediyenin 1 kuruşunun hesabını yaparken herkes gördü. Bütçeye bakmasını bilmiyorsunuz. Amatör spor kulüplerine 500 bin lira pay ayrılmış. Bütçenin belli bir oranında pay ayrılmış. Altay profesyonel bir kulüptür, Gaziemir Belediyesi’nin profesyonel bir gruba bütçe ayırması mümkün değildir” diye konuştu.

IŞIK: BÜTÇENİN NEREYE NASIL KULLANILDIĞI ÖNEMLİDİR

 CHP Grup Başkan Vekili Ünal Işık ise bütçenin tahminler üzerine oluşturulduğunu kaydetti. Uşık, “Bütçede hedeflerin tutturulmayacağını söylüyorlar. Bütçe tarifini yapmamız lazım. Bütçe belirli bir dönemde gelir ve giderlerin tahmini ile oluşur. Hazine ve Maliye Bakanlığı böyle tanımlıyor. Bütçe bir tahmindir ve tutturulmayabilir, bazen olumlu bazen de aksi yönde bütçede gerçekleşmeler olabilir. Bütçede ne olursa olsun önemli olan harcama ve niyettir. Devasa bütçeler de yapılabilir ama  Afyonkarahisar’da örneğin, köyde okul var ama öğretmen olmadığı için öğrenciler taşımalı eğitim sistemiyle  okula gidiyor ve servisin kaza yapması sonucunda orada 5 öğrenci öldü 3’ü yaralandı. Yani bütçenin ne önemi kaldı? Burada önemli olan bütçenin nereye nasıl kullanıldığıdır” diye konuştu.

CHP’li Meclis Üyesi Nimet  Şekercioğlu’dan AK Partili Atmaca’ya siz hükümetin sattığı fabrikaları açıklayın çıkışı. Şekercioğlu, “Gaziemir’in mülklerini yönetmiyorsunuz dediniz. Siz merak etmeyin Sayın Harda Gaziemir’e sahip çıkıyor. İyi yönetiliyor, merak etmeyin asıl siz Cumhuriyet kazanımı olan mülklerimizin nereye gittiğini açıklayın. Varlık Fonuna devrettiğini birçok firma var ve bunlar da denetlenmiyor. Fabrikalarımızı, arazilerimizi satan sizin hükümetinizken bu konuda konuşması gereken de son kişiler sizlersiniz” dedi.

“CUMHURİYET ADINI TAŞIYOR AMA NE KADAR ACI Kİ BELEDİYE BAKANLIKTAN SATIN ALMA YOLUNA GİDİYOR”

Başkan Halil Arda,  gelen eleştirileri sert bir dille eleştirdi. Arda, “Görev zararı dediğiniz şey  emekli ikramiyeleri nedeniyle oluyor. Okullara yardım ediyoruz ama Milli Eğitim Bankalığı da üzerine düşeni yapmalı. Milli Eğitim Bakanlığı o bölgedeki tüm okulların eksikleri için toplu ihaleye çıkardı ve artık bu uygulama yok. Haklı olarak okul müdürleri, öğretmenler bizden istemediktedir. Birçok okula yardım ediyoruz. 222 bin lira gibi bir rakam ayırdık okullara yardım edeceğiz. Tarihi köprü için bakım ve onarıma para yok dediniz biz yeterli parayı ayırdık. Büyükşehir ile koordineli olarak birçok işimizi yürütüyoruz. Sarnıç’taki Pazar yerini biz ücretsiz talep ediyoruz, Pazar yeri yapmak istiyoruz ama maalesef bize orası verilmedi. O zaman Bakanlıklarla ilgili girişimde bulunun. Özellikle Cumhuriyet Meydanı’nı da alamıyoruz ve satın alma yoluna gidiyoruz. Cumhuriyet adını taşıyor ama ne kadar acı ki bir belediye orasını almak için Bakanlığa para verecek. Biz evde bakım yaptık, peki ben çok merak ediyorum Sağlık Bakanlığı Gaziemir’de kaç kişiye hizmet veriyor çok merak ediyorum ve bu konuyu da aydınlatmanızı bekliyorum. Orta Kafe açılalı 1.5 ay geçti ve gidin uğrayın vatandaşın orayı ne kadar takdir ettiğini görün. Biz belediye olarak işletiyoruz ve kimseye vermeyeceğiz. 2021 yılı bütçesi sağlıklı değil dediniz iyi de pandemiden dolayı sağlıklı bir ortam yoktu” dedi.

“ARTIK DAH AZ BÖREK YİYECEĞİZ”

Enflasyonun bütçede de etkili olduğunu da kaydeden Başkan Arda, “ Bütçe 195’ken neden 285’e çıktı? Keşke ülkede enflasyon olmasa da biz de aynı bütçelerle devam etsek. Personel giderimiz var ve 195 milyonluk bütçe getirsek de siz gene eleştirecektiniz. Tabii ki öncelikle giderlerimizi kalem kalem değerlendiriyoruz. Yüzde 46’lık bir artış var neden? Enflasyonun etkisi var ve bunu da yok sayamayız. Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi azaldı artık daha az börek yiyeceğiz içiniz rahat olsun. Öyle artık 50 liralık börek yemeyeceğiz. Temizlikle ilgili yüzde 24 maliyet arttı, veterinerlik işlerimizde araç alacağız. Fen İşlerinde yüzde 178 artış var bunun nedeni de gençlik merkezi, ciddi asfalt ihaleleri yapacağız. Destek hizmetleri yüzde 77 arttı ama bunun yüzde 61 sadece personel gideri ve mazot vb ekleyince anca denk geliyor. Sosyal marketimize bir pay ayırdık. Biz Gaziemir’in geleceği için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu.

“ATMADIĞINIZ İFTİRA KALMADI”

Haciz yolu ile satılan arsa eleştirilerine de açıklık getiren Başkan Halil Arda, “Evet geçmişte yapılan işlemlerden dolayı o arsayı biz kucağımızda bulduk. Temyiz aşmasında belki icra durdurulurdu ama o paranın 8, 9 katı faiz işliyordu, teminat göstermek faizi düşürmüyor, işlemeye devam ediyor. Biz hukuksal mücadelemizi devam ettiriyoruz ve kazanırsak elbette arsayı da paramızı da alacağız. Gaziemir Belediyesi parasına sahip çıkıyor. Ayrıca izlediğimiz para politikası, kararlar sayesinde faiz gelirimiz var. Dün gene müfettiş geldi teşekkür ederim Uğur Bey lütfen bizi şikayet edin herkes gelsin gelmeyen müfettiş kalmadı.  Benim hoşuma gidiyor gelip araştırıyorlar ve gidiyorlar. 2.5 yılda atmadığınız iftira, yapmadığınız, söylemediğiniz şey kalmadı. Gelsinler kamu görevlileri başımızın üstünde yerleri var her şeyden de alnımızın akıyla çıkıyoruz. Siz böyle devam edin biz de böyle görevimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz. Gaziemir’in bir kuruşunun hesabını yaptığımızı da herkes biliyor” ifadelerini kullandı.

ARDA: İKTİDARI DA KAYBEDECEKSİNİZ

AK Parti’nin oylarının ilçede düştüğünü kaydeden Arda, sözlerini şöyle sürdürdü; “Büyükşehir ile beraber yaptığımız yatırımlar sizi rahatsız ediyor, evet edecek ama biz hizmete devam edeceğiz. Bizim oy oranımız artıyor, sizin düşüyor. Bu gidişle iktidarı da kaybedeceksiniz. 15 yıldır insanlara zarar veren atıkları konuşmuyorsunuz. Bu yetmezmiş gibi bir de milletvekiliniz çıkıp iftira atıyor. Oradaki iş yeri sahibiyle aramda ilişki mi varmış…  Ya oraya el konulsun diye ben söyledim.Sarnıç’ta mezarlığımız var ama bize bakanlıktan yardım eden yok. Çernobil dedik…  Devlet orayı temizlemeli, el koymalı benim sözlerim  ortada ama bunları konuşmaya gelince yoksunuz. Sarnıç’ta toplantı üstüne toplantı yapıyoruz yoksunuz. Ben para falan istemiyorum yeter ki orası vatandaşa ucuza satılsın vatandaşta  ucuza tapusunu alsın."
Bu haber 13.10.2021 20:59:13 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Odalardan İzmir halkına Yardımada’ya sahip çıkalım çağrısı: Çeşme Projesi İzmir’in Kanal İstanbul’udur!

 • Selçuk esnafı CHP’li Bayır’a dert yandı: Kira parasının üç katını elektriğe ödüyoruz

 • Valiliğin saat saat 29 Ekim programı…

 • Başkan Yetişkin’den İkamet çağrısı: “Seferihisar’ı seven Seferihisarlı olsun”

 • Kamu bankalarından faiz indirimi

 • Kemalpaşa 29 Ekim’i Şevval Sam ile kutlayacak

 • Cumhuriyet coşkusuna bilgi yarışması

 • İzmir Cumhuriyet Bayramı’na hazır

 • Fenerbahçe Köprüsü’nde yol yapım çalışması tamamlandı

 • Hobi ve Beceri Edindirme kurslarında kış dönemi başladı

 • Kınık’ta Cumhuriyet’in 98'inci yılı 5 gün kutlanacak

 • Torbalı Belediyesi kırsalı kalkındırmaya devam ediyor

 • Dağ ve Sürekli’den önemli mesajlar: Muhtarlık makamı bizimle değer kazandı!

 • Bayraklı'da Cumhuriyet Haftası

 • ESHOT ailesinin mutlu günü: Otobüs gelin arabası oldu!

 • CHP’li Purçu: “Muhtarlık kurumunu güçlendirmek; demokrasiyi güçlendirmektir”

 • Binlerce İzmirli Buca’da Gripin konserinde buluştu

 • İzmirli Gençler DEVA ile buluştu

Benzer Haberler