Büyükşehir Meclisi`nde süre tartışması yeniden hortladı: Üslup ve süre konusu gerginliğe neden oldu!

Ana Manşet / Güncel / Yerel Yönetimler

Büyükşehir Meclisi`nde süre tartışması yeniden hortladı: Üslup ve süre konusu gerginliğe neden oldu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekim ayı ikinci birleşimi İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu,idaresinde gerçekleşti Özuslu ve Boztepe arasında yaşanan tartışma meclisi gerdi.
Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Gündem dışı konuşmalar maddesi gereğince söz alan Boztepe’nin 10 dakikalık süreyi aşması sonrası Özuslu’dan uyarı gelince meclis bir anda gerildi. Ana gündem maddesi bir kez daha dün AK Parti ve MHP’nin verdiği önerge oldu.

SÜRE TARTIŞMASIBOZTEPE VE ÖZUSLU’YU KARŞI KARŞIYA GETİRDİ

AK Partili meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, tekrar dün tartışılan önergeyi gündeme getirerek, tüm İzmir için emsal kararı alınması gerektiğini belirtti. Boztepe, “Dün de önergemizi sunduk tüm ilçelerde ada bazlı bir çalışma olmasını ve Bayraklı için verilen emsal kararı Karabağlar, Konak, Karşıyaka ve Bornova için de verelim dedim ama olmadı. Bence arkadaşlar bu kenti bölmememiz lazım. Karşıyaka’nın Konak’ın, Bornova’nın ihtiyacı var gelin bu yanlıştan dönelim . Bu önergeye 4 partinin de grup başkan vekilleri imza atsın. Biz siyaset peşinde değiliz. Gelin bu kent kazansın. Biz yarın bir depremin olmayacağını bilemeyiz. Biz sadece ağır hasarlı ve orta hasarlı binalara bu hakkı verirsek bu haksızlık olur. Niye biz hep beraber ayağı yere basan bir önerge yaparak bu kenti değiştirmiyoruz ve kurtarmıyoruz. Gelin bu kenti yenileyelim, depreme dayanıklı konutlar olsun. Bunu hep birlikte yapabiliriz. Ben AK Parti ve MHP Grubu’nun verdiği önergenin arkasında hem İYİ Parti’nin hem de CHP’nin duracağına ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının da bu önergenin doğru olduğuna inandığını düşünüyorum. 1970’ler den 1980’lerden bahsediyoruz, binalarımız eski bunun arkasında duralım. Perşembe günü başkanlık önergesi ile yeni bir kararın geleceğine inanıyorum. Yüce 30 belki depremzedelerin dile getirdiği bir oran ama ben önce yüzde 20 önermiştim ama daha sonra yürüttüğümüz çalışmada sorunun yüzde 20 ile çözülemeyeceğini gördük. Biz her ay burada emsal veriyoruz, Gültepe’de, Cumhuriyet Mahallesi’nde verdik. Bir dairesi olanın iki dairesi olmayacak sonuçta. Ben inanıyorum ki CHP ve İYİ Partili arkadaşlar önergemizi bir daha okurlarsa bizim önergemizin mantıklı olduğunu görecekler. Biz dün oy çokluğu yaptık, çünkü sizin önergenizin yetersiz olduğunu gördük. Ben Karşıyaka, Konak, Karabağlar ve Bornova Belediye Başkanlarının da haklarını arayacağına inanıyorum. Dün mezbaha için bir şeyler söylemiştim bugün ise  bunu söküp Ardahan’a götüreceklerini duydum bu anlamada CHP Grup Sözcüsü de bir açıklama yaparsa sevinirim” diye konuştu.

10 dakikadan daha fazla konuşan Boztepe’ye Başkan Vekili Özuslu ‘lütfen sözünüzü toparlayın’ dedi ancak Boztepe ‘siz beni susturamazsınız ve istediğim kadar konuşurum’ deyince Özuslu  da  Sayın Boztepe lütfen yapmayın inin, kürsüden, lütfen, lütfen Sayın Boztepe’ dese de Boztepe kürsüden inmeyince Mustafa Özuslu’dan mikrofonu kapatın çıkışı geldi.

Meclisin bazı kuralları olduğunu hatırlatan Özuslu, “ Burası İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi ve burasının belirli kuralları var… şeklinde konuşurken Boztepe bağırmaya devam edince Başkan Vekili Özuslu’dan “Sen bana öyle bağıramazsın burada provokatörlük yapma,  sana ne AK Parti, ne İYİ Parti ne de CHP bunu yapmana  izin vermez” dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal’dan da  Özuslu’ya ‘siz de sakin olun’ çıkışı geldi.

Özuslu “Allah Aşkına, Muhammet aşkına” yeter dedi

Hızal; “Siz uyarınızı yapın sesinizi yükseltmeyin”

Özuslu “Uyardım anlamıyor ne yazık ki anlamıyor.”

KÖKKILINÇ: DEVLET ASIL ŞİMDİ LAZIM

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç’tan da Boztepe’nin konuşmaraına yanıt geldi. Kökkılınç, “Dün burada Bayraklı için çok önemli bir karar verildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın da iradesi ile çok önemli bir karara imza atıldı. CHP’li ve İYİ Partili meclis üyelerimizin söylemleri ile ilgili AK Partili meclis üyelerinin kötü söylemleri oldu. AK Parti’nin önergesinde dün genel bir imar değişikliğinden söz ediliyordu.  Metin o kadar uzun ve bizim kurumsal kimliğimizi karalama yönünde söylemler içeriyordu ki bu da  çok üzücüdür, kendilerini kınıyorum. Biz CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri olarak ilk günden bu yana depremzedelerin yanında olduk. Biz de anne, babamızı, evladımızı görecek miyiz endişesi yaşadık. İmar Mevzuatından kaynaklanan çelişkilerden dolayı 5 ay zor geçti ve vatandaşlarımızın hak kaybı oluyordu. Gökdelenler olan bu bölgede anlamadığımız bir şekilde tek kişi tasarrufu ile kat sayısı 5’e indirildi. Bize sorulmadı, fikrimiz alınmadı biz deprem sonrası yaşanan süreçte tüm meclis üyelerimizle beraber kenetlendik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile 5 aylık bir çalışma yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının küçük bir tereddüdü vardı bunu giderdik. Biz orta, az ve çok hasarlı ve 1999’dan önce yapılan ruhsatlı yapıları da kapsayarak İzmir’in 30 ilçesinde K alanları belirlensin ve vatandaşlarımızın mağduriyetlerini giderelim  dedik. İlçe Belediye Başkanlarımız çalıştı ve en çok mağdur olan ilçeniz Bayraklı olduğu için hemen konuyu meclise getirip dün oyladık . Biz dün her ne pahasına olursa olsun bu karar oy birliğiyle çıkmalıydı. Burada çıkan karar örnek bir karardır. Hiçbir vicdana sığmaz sizin söylemleriniz. Bayraklı ilk başta geldi, diğer belediye başkanlarının yapacağı çalışmalar meclisimize geldiğinde onlar için de karar vereceğiz.Biz hiçbir ilçemizi ayırmıyoruz. Biz isterdik ki acılardan bir siyaset gütmeyelim. Bir de deprem vergileri de var 37 milyar 585 milyon dolardan bahsediliyor. O deprem vergileri esas şimdi lazım, biz sosyal devletsek eğer bu işleri kredisiz çözmemiz lazım, esas şimdi devlet lazım ve  vatandaşın ceplerinden para çıkmaması lazım. Ardahan konusu da gerçeği yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: BU MECLİSİN ÖZUSLU GİBİ BİR SORUNU VAR

Söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız’dan da Başkan Vekili Mustafa Özuslu’ya Sayın başkan şekeriniz var sanırım çabuk sinirleniyorsunuz çıkışı geldi.

Bunun ardından Özuslu “Benim şeker gibi bir problemim yok, Bu meclisin Hüsnü Boztepe gibi bir sorunu var” dedi.

Yıldız’ın ‘ anlamıyor ve Hüsnü Boztepe gibi bir sorun var ifadelerini siz kullanmazsınız’ sözlerine cevaben Özsulu’dan “İsteyen merak eden yönetmeliği okur, gündem dışı meclis nasıl yönetilir. Biz bu meclisi sükunetle yönetmeye çalışıyoruz ancak yine olmuyor. TBMM’ye baktığınızda dahi meclisi yöneten başkanın ilave söz hakkı verdikten sonra  hala konuşma devam ediyorsa sesi kesiliyor. Elbette konuşacağız, eleştiri olacak ama yeter artık” açıklaması geldi.

Yıldız, Sözünüzü geri alın deyince de Özuslu’dan “Almıyorum, mahkeme orada, tutanak orada hakaret varsa buyurun” yanıtı geldi.

YILDIZ: VERGİLER DEPREMDE HASAR GÖREN BÖLGELERDE HARCANDI

Yıldız  Başkan Tunç Soyer’in sorduğu deprem vergileri hakkında bir açıklama yaptı. Hakan Yıldız, “37 Milyar dolar nereye harcandıya baktık ama bize hesabını sorduğunuz para bugün 60 milyar dolar ve bu para da gerçekleşen depremlerde harcanmış ve depreme yönelik eğitim yatırımları, kentsel dönüşüm, ulaşım ve eğitim için harcanmıştır. UMKE, AFAD kuruldu. Türkiye bina deprem yönetmeliği yenilendi,ilk kez deprem master planı yapıldı deprem gözlem evi 100’e çıkarıldı. İşte bu paralar buralara gitti. İzmir’deki depremden yıkılan 33 okul yapılmış ve 600 milyon yatırım yapılmış. Emsal artışı meselesinde biz 30 ilçede de emsal artışı olsun dedik, sayın başkan ortak akıl arıyor ama İstanbul’da ancak ortak akıl arayacağı yer bu meclistir. Soyer bana deprem paraları nerede diyor ya bizim de otoparklarımız var ama o paralar nerede ayrı bir hesapta olması gerekiyor o paralar nerde ben de yazılı olarak, belgeleriyle bunu görmek istiyorum” diye konuştu.

ŞAHİN: BÜYÜKŞEHİR ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPMADI

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin’de dün verilen ve kabul edilmeyen  verdiğimiz önerge dilek ve temenni olarak kabul edildi ve reddedildi. Ben Hüsnü Beyi’nde, Hakan Bey’in de sözlerine katılıyorum. Deprem konusu önemli ve depremin siyaseti olmaz. İzmir deprem kuşağında ve çok insanımızı kaybettik. Deprem konusu her toplantıda konuşulmalı. Evimizin önünü hep beraber süpürelim. Dün yüzde 20, yüzde 30 verdik. İzmir ve İzmirli için dünkü önergemizin değerlendirilmesi son derece önemli. İzmir Büyükşehir Belediyesi Burhan Özfatura döneminde başlayan deprem master planını revize etmedi. Kolonları  güçlendirmedi ve LGBTİ rengine boyadı. 15 yıl da kaçak yapılaşmaya göz yumuldu ve sadece 15 yılda bin konut yenilendi. Yıkım ve tahliye haklarını kullanmadılar ve İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin günahı 30 yıldır CHP’yi yönetenlerdir. Her seçimde İzmir’i çantada keklik gören CHP üzerine düşeni yapmalı ve suçu bizlere yıkmamalıdır. Kentsel dönüşüm bir an önce başlamalı. Depremle ilgili bu çalışmalar, mesailer az” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: DENETLENDİK

Özuslu’dan Yıldız’ın otopark paraları ne oldu sorusuna da cevap geldi. Özuslu, “Otopark parası ayrı hesapta tutuluyor. Birçok kez denetlendi, incelendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi inceledi ve  komisyonu da bizi denetledi ve en iyi hesap tutan belediye olduğumuzu  söylediler. Size bunu evraklarla da vereceğim. Perşembe meclisine sizin sorunuzun cevabını da yetiştireceğim” dedi.

MECLİSTE GÜLÜMSETEN BOZTEPE DİYALOGU

Bir kez daha söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu arasında gülümseten bir diyalog gerçekleşti. Hızal, “Bu mecliste Hüsnü Boztepe sorunu yok. Sadece ona takan başkan ve başkan vekili var. Hüsnü Boztepe ,16 yıl önce doğruyu gördü. Dönüşü yok. Hiç burada Hüsnü Boztepe’yi eleştirmeyin. Onu geri istiyorsunuz ama alamazsınız” dedi.

Özuslu ise  (gülerek) “Dönüşü olmadığı kesi, yok yok dönüşünü isteyen yok.”dedi.

HIZAL: BÜYÜKŞEHİR BATIK DURUMDA

Sözlerine devam eden Hızal, “Bir başkan vekili olarak anlamıyor ve Hüsnü Boztepe sorunu var ifadelerini ya geriye alacaksınız ya da ben size iade ediyorum. Biz emsal artışına ilişkin olarak bir önerge verdik siz de şu şu gerekçelerle ya da bir arara vererek konuşma ihtiyacı duymadan olduğu gibi reddettiniz. Biz o önergeyi her mecliste vereceğiz. Dün siz İzmir’e haksızlık ettiniz. Biz Bayraklı’da gezeriz, dün siz arka kapıdan girerken biz depremzedelerin olduğu ön kapıdan girdik ve çıktık. Siz devletin çalışmalarını kabul etmiyorsunuz, işinize geleni kabul ediyorsunuz gelmeyeni etmiyorsunuz. Asıl konuşmamız gereken İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem için ne yaptı ne yapmadı. 33 noktada kentsel dönüşüm yapması lazımken sadece yüzde 1 veya 5’ni yaptınız. Her zaman eleştirdik, yok yasal mevzuatta sorun var, yok ihaleye şirketler girmiyor. Geçen yıl dediniz ki şirketler girmiyorsa bizim şirketimiz İZBETON ile bu işi başaracağız dediniz ama o da olmadı. İZBETON geldi Örnekköy’de 2 etapta bin konut Gaziemir’de de 300 konut yapmak için 1 yıl önce yetki aldı. Bugüne kadar İZBETON Örnekköy’de ne yaptı baktınız mı? Sizin 15 yılda yapamadığınızı o çok eleştirdiğiniz hükümet 1 yılda yaptı ve bin 500 konut yaptı. İZBETON ne Örnekköy’de ne de Gaziemir’de bir şey yapmadı nerede bu paralar nerede? Bunun hesabını vereceksiniz İzmirlilere. İZBETON 1 yılda hiçbir faaliyete yapmadı, çünkü İZBETON’da para kalmadı. İZBETON’u 2.5 yılda batırdınız. Sonra çıktınız dediniz ki biz bir Ege Şehir Planlama A.Ş ‘ye 36 milyon sermayesi ola şirkete kooperatif kurulacak diyerek  23  milyon nakti 58  milyon da ayni sermaye aktardınız ve bu şirket hem depremzedelere hem İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına konut yapacaktı ama yok yapılmadı. Bugün Tire’de asfalt dökülmeyen yolar var ama İZBETON asfalt alacak parası olmadığı için bunu yaptı. Yaz ayında hiçbir asfalt üretim tesisi bakıma alınmaz, siz kimi kandırıyorsunuz. Özellikle tarımla uğraşan çiftçilerin kullandığı yıllarda İZBETON çalışma yapamıyor neden çünkü İZBETON battı, kağıt üstünde karda deyip durmayın. İZBETON’un eski halini İYİ Partili Kemal Sevinç ağabeyimiz anlatıyor hayranlıkla dinliyoruz ama bu haline de acıyarak bakıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi bundan 2.5 yıl önce kredi notumuz yüksek diyordunuz 119 milyonluk bugün 1 milyar TL borç batağında  Seferihisar Belediyesi bıraktı. Bugün Seferihisar Belediyesi’nde personel maaşı ödenemiyor, geriden geliyor. Şimdi Tunç Soyer, burada da aynısını yapmaya devam ediyor. 10 yılda Seferihisar Belediyesi’ni borç batağına sürükledi ve bugün de İzmir Büyükşehir Belediyesi krizde personelin ikramiyesi ödenemiyor ve son nokta maaşları ödeyememek olacak.”

AYDIN: ORTAK AKIL ARIYORSUNUZ AMA BİZE DANIŞMIYORSUNUZ

CHP2Lİ Meclis Üyesi Murat Aydın’dan da Hızal’a yanıt geldi. Aydın, “Üslup sorunu konusunda bana hakaret içeren sözlerini duymamaya devam edeceğim. Bu üsluba pirim vermeyeceğim. Hem meclis hem de İzmir halkı üslubu görüyor. Ortak akıl arayışından söz ettiler, tüm İzmir’in planları ile ilgili 5 sayfa önerge sundular ve tek satırını önceden bizimle paylaşılmadı. Ne bize ne de İYİ Parti2ye sorulmadı. Siz ortak akıl arıyorsunuz, ortak akıl arıyorsanız o insanlara saygı duyacaksınız. 1 Trilyon yatırım yapılmış denmişti ama anlıyorum ki 488.4 milyarı bizim deprem vergilerinden gitmiş. Bu bize verilen Hakan Yıldız’ın belgelerinde yer alıyor. Hiçbir zaman acıları, şehirleri birbiri ile yarıştırmam, biz Ardahan’a mezbaha da yaparız. Elazığı’da 50 bina yıkılmış ve biz de aynı yıl deprem yaşadık 58 binamız yıkılmış,  300’ e karşı 308 ağır hasarlı binamız var,  150 orta hasarlıya karşılık bizim 800 hasarlı binamız var oraya 500 milyar bize 200 milyar harcanmış. Bize harcanan para onda biri dolar bazında hesaplayınca.”

Bu ifadelerin ardından Hakan Yıldız tepki gösterince Aydın’dan çok canınız yanmış kendi verdiğiniz rakama da karşı çıkıyorsunuz söylemi geldi.

AYDIN: SİYASİ İKTİDAR AYRIMCI

Aydın, “Elbette tüm İzmir’i tartışacağız ama biz tam Bayraklı’nın sorununu çözüme ulaştıracakken dün sizin yaptığınız durumu çözümsüzlüğe ulaştırmaktır. İzmir’in diğer bölgelerinin sorununu çözmeyeceğiz dedik mi? Siyasi iktidarın ayrımcı bir yaklaşımla 250 milyar dolar para harcamasını bu meclis çözmeye çalışıyor. Bizim çırpınmamıza herkesin bir parça destek vermesini bekliyoruz. Anlıyorum arkadaşları İZBETON diyerek dün hayır demiş olmanın üstünü kapatmaya çalışıyorsunuz1 dedi.

SEVİNÇ: FİTİLİN UCU ATEŞLENDİ

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kemal Sevinç’te söz alarak İzmir’in sorunlarını çözme noktasında ortak paydada buluşulması gerektiğini kaydetti. Sevinç, “2 gündür meclisimiz kentimizde yaşanan deprem sonrasında kendine has duyarlılığını gösteriyor. Deprem en çok Bayraklı’da, sonra da Bornova’da hasara neden oldu. Ama en çok sıkıntı yaşanan yer Bayraklı ve orası da kendi meclisinde bir karar aldı ve biz alınan kararın yeterli olmayacağını düşünerek parsel bazında yüzde 20 ada bazında da yüzde 30 emsal artış verdik. Dün verdiğiniz önergenin zamanlaması doğru değildi. O başka bir meclisin konusudur. Fitilin ucu ateşlendi artık tüm ilçeler değerlendirilmek zorunda. Bu konuya hiçbir partinin negatif bakması doğru değil. Lütfen hükümet ile yerel yönetimi kıyaslayarak bir sonuç alamayız. Biz İzmir halkına karşı belediye olarak neler yapmamız lazım bunu konuşalım” dedi.

İZMİR’E 22 TANE MİDİBÜS

İzmir’in toplu ulaşım kalitesini arttırmak, yaygınlaştırmak ve herkes için erişilebilir bir hizmet sunmak amacıyla, 22 adet Midibüs alımına ihtiyaç duyulmuş olup, söz konusu araçların, ESHOT Genel Müdürlüğünün 2021 Mali Yılı Bütçesi "T" cetveline eklenmesi ve bedelinin Ulaşım Yatırımları Dairesi Başkanlığı Bütçesinden ödenmek suretiyle satın alınması hususunun görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÜZDE 50 İNDİRİM

İZELMAN A.Ş’nin talebi doğrultusunda; İZELMAN A.Ş tarafından işletilen İzmir Büyükşehir Belediyesine  ait otoparklarda uygulanmakta olan otopark fiyat tarifelerindeki saatlik bedellerin, tam elektrikli araçlara yönelik yüzde 50 indirimle uygulanmasına karar verildi.

İZSU'DAN OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURUL

Öte yandan mecliste İZSU Olağan Üstü Genel Kurulu gerçekleşti ve iki madde oylandı.

Menderes’te Şaşal Kaynak suyu ve şişeleme Tesisi yerinin kiralanması, tesisin yapımı ve işletmi ile idareye devri oy birliğiyle meclisten geçti.

Çiğli Kaklıç Mahallesi’nde yer alan taşınmazın da İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz devri oy birliğiyle meclisten geçti.
Bu haber 12.10.2021 20:34:40 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Vekili Pehlivan’dan Cumhuriyet Korteji daveti

 • Odalardan İzmir halkına Yardımada’ya sahip çıkalım çağrısı: Çeşme Projesi İzmir’in Kanal İstanbul’udur!

 • Selçuk esnafı CHP’li Bayır’a dert yandı: Kira parasının üç katını elektriğe ödüyoruz

 • Valiliğin saat saat 29 Ekim programı…

 • Başkan Yetişkin’den İkamet çağrısı: “Seferihisar’ı seven Seferihisarlı olsun”

 • Kamu bankalarından faiz indirimi

 • Kemalpaşa 29 Ekim’i Şevval Sam ile kutlayacak

 • Cumhuriyet coşkusuna bilgi yarışması

 • İzmir Cumhuriyet Bayramı’na hazır

 • Fenerbahçe Köprüsü’nde yol yapım çalışması tamamlandı

 • Hobi ve Beceri Edindirme kurslarında kış dönemi başladı

 • Kınık’ta Cumhuriyet’in 98'inci yılı 5 gün kutlanacak

 • Torbalı Belediyesi kırsalı kalkındırmaya devam ediyor

 • Dağ ve Sürekli’den önemli mesajlar: Muhtarlık makamı bizimle değer kazandı!

 • Bayraklı'da Cumhuriyet Haftası

 • ESHOT ailesinin mutlu günü: Otobüs gelin arabası oldu!

 • CHP’li Purçu: “Muhtarlık kurumunu güçlendirmek; demokrasiyi güçlendirmektir”

 • Binlerce İzmirli Buca’da Gripin konserinde buluştu

Benzer Haberler