Soyer’den demokrasi vurgusu: Kurallara uymayan herkese demokrasi bol gelir

Ana Manşet / Güncel / Politika

Soyer’den demokrasi vurgusu: Kurallara uymayan herkese demokrasi bol gelir

İzmir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Tunç Soyer önderliğinde gerçekleşti. Toplantıya AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli de katıldı.
Çiğdem CANPOLAT – Sevilcan GÜNAY / EHAEGE - İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı üçüncü oturumunda AK Parti ve CHP arasında çıkan gerginlik sonucunda AK Parti grubu meclisi terk etmişti.

Yaşanan bu olayın ardından bugün eylül ayı birinci oturumunda söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, muhalefet görevini de ne olursa olsun yine sürdüreceklerini kaydetti. Hızal, “ Bir önceki mecliste yaşanan üzücü olaylar oldu. Biz sizinle ve üyelerimiz ile 17 ay boyunca bir mücadele verdik. İzmirlinin tercihlerine dün olduğu gibi bugünde saygı duyduk. ‘İzmirlinin bizim için verdiği karar çok değerli’ dedik.31 Mart Yerel Seçimlerinde İzmirliler size iktidar olma biz de muhalefet görevini verdiler.  Biz İzmirlinin lehine olduğunu düşündüğümüz her konuda yanınızda olacağımızı her fırsatta dile getirdik. Ancak şunu da söyledik; ‘İzmirlinin zararına olacak her konuda da muhalefet yapacağız’  Biz bu mecliste yaklaşık 200 bin konu görüştük ve yüzde 90’nı da oy birliği ile geçti. Ulaşım zammına, su zammına karşı çıktık, İZTAV’a yapılan para aktarımının şekline karşı çıktık,   İstanbul’da 40 yıl önce alına arsamızın satışına karşı çıktık. Bundan sonra da karşı çıkacağız. Siz de bizim düşüncelerimize saygı duyup İZTAV’a para aktarımını ve arasa satışını durdurdunuz. Bizim asla bir gruba had bildirme gibi bir durumumuz olmadı. Ama kimse bize de had bildiremez. Hiçbir kimseye, hiçbir gruba demokrasi ölçütü biçmedik, bize de böyle bir ölçüt biçilmesine izin vermedik, vermeyiz de . Bu meclisin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu siz de söylediniz biz de söyledik. Bizler bunu hep beraber başardık. Dönem dönem elbette kızacağız, sevineceğiz. Ama bu noktada demokrasi çizgisinin dışına çıkmayacağız. Yine İzmirli için, İzmir için çalışacağız, biz yine İzmirlinin yararına değilse bir şey bizler muhalefet olacağız. Son meclis oturumunda yaşanalar nedeniyle üzüntümüzü de paylaşıyoruz. Biz İzmir için varız, İzmir için mücadele edeceğiz, İzmir için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ÖZUSLU: DEMOKRASİ DEMEK KURALSIZLIK DEMEK DEĞİLDİR

Hızal’ın konuşması sonrası söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Bir mecliste olduğumuzu biliyoruz ve bu meclisin demokrasinin tezahür ettiği bir yer biliyoruz. İzmir halkının oylarıyla seçilerek buraya geldik ve İzmir halkının sorunlarını konuşmak ve çözüm getirmek üzere görev yapıyoruz. Bu salonda bulunan tüm meclis üyelerinin hangi parti gurubuna üye olursa olsun tüm meclis üyelerinin bu hareketle hareket ediyor olmaları önemlidir. Burada asıl olan demokrasiyi kuralları ile işletebilmektir. Yazılı olan veya olmayan kurallarıyla. Çünkü seçilmiş olmanın halkı temsil etmenin böyle bir ağır sorumluluğu var. Bütün davranışları bu temel prensip üzerinden düzenlemeliyiz. Sevgili İzmirliler bizi izliyorlar. Demokrat olmak kolay değildir. Karşındaki farklı düşünenlere tahammül etmek ve onları dinlemektir. Demokrasi insanları yek vücut değil farklı farklı olacağı ve farklı farklı düşüneceğini bilmektir. Bizi var eden bu tahammül ve hoş görüdür. Farklı olanı anlayabilmektir demokrasi. Muhalefet yoksa demokrasi yoktur demokrasinin kendisi muhalefetin varlığıdır. Her koşulda her zaman meclisin gücünü seçilmiş olmanın sorumluluğu ile çalışmaya mecburuz. Bundan başka yolumuz yok. Demokrasi demek kuralsızlık demek değildir” şeklinde konuştu.

SOYER: DEMOKRASİ KURALLAR İLE BERABER VARDIR

Özuslu’nun ardından söz alan Tunç Soyer, ise şunları söyledi;  O toplantı sonunda ben ‘demokrasi bazılarına bol geliyor‘ demiştim. Bu doğru değil. Demokrasi eğer kurallara uymuyorsanız herkese bol gelir. Demokrasi kuralları ile beraber var. O kurallara uyacağız, o kuralları esnetmeye çalışmayacağız. O toplantıda AK Parti grubunun meclisi terk etmesi beni de çok üzdü. Ancak bu da doğru değil. Umarım bu meclisimiz bir daha böyle bir şey yaşamaz.”

ŞAHİN: ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE BU ANLAYIŞINIZI SÜRDÜRELİM

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin ise konu hakkında, “Burada hepimiz bütün meclis üyelerimiz muhalefet ve iktidarıyla birbirimizle derdimiz. Yok. Hepimizin derdi İzmir, hepimizin derdi sorumluluğunu yerime getirmektir. Önümüzdeki süreçte bu anlayışınızı sürdürelim. Bu tür durumlara sebebiyet verecek durumlarda oluşmasın” dedi.

GÜNDEM DIŞI KONUŞMAK İSTEYEN YAZILI BAŞVURU YAPACAK

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı konuşmada artık gündem dışı konuşmalar kısmında konuşma yapmak isteyen meclis üyelerinin yazılı bir başvuru yapması gerektiğini kaydetti. Soyer, “Bundan sonra gündem dışı konuşmalar için artık belediyemize yazılı olarak başvuru yapılacak ki yönetmelikte böyle diyor. Artık kimse kafasına göre, sınırsızca konuşamayacak bunu da duyurayım” dedi.

HIZAL: BAZEN YAZILI KURALLAR DEMOKRASİNİ GÖSTERGESİ DEĞİLDİR

Soyer’in açıklamasına cevap veren Hızal, “Biz yerel yöneticileriz. Siz belediye başkanısınız, biz meclis üyesiyiz. Bizim karlarımızı kızgınlıkla almamamız gerekir. Az önce şunu söyledik, bazen üzüleceğiz bazen kızacağız bazen güleceğiz. Bu durumlar bu meclisin doğasında olan bir şey. Bazen eleştiri de yapacağız ve hakaret olmadığı sürece bu eleştirileri kabul edeceğiz. Bunlar hayatın olağan akışında ve bu mecliste olan şeyler. Bu meclis 150 yıllık meclis. Bu meclis bu şekilde var oldu. Biz sizi eleştiriyoruz siz de bizi eleştiriyorsunuz. Bu eleştirilerin üzerinden çıkıp hızlıca bizim yönetmeliğimizde olabilir bunu diyebilirsiniz. Bunda da sakınca yok ama bu kurallar neye göre kime göre? Tahammüller diye bir şey vardır, bazen yazılı kurallar hukuki ve demokratik olmayabilir. Bunu siz söylemiştiniz. Bazen yazılı kurallar demokrasini göstergesi değildir”dedi.

MECLİS'TE BİR SÖZ HAKKI TARTIŞMASI DAHA

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız, “Ben tartışma konusu olan mecliste 7 dakika konuştum CHP’li meclis üyesi ise 45 dakika konuştu. Kurallar varsa herkese uygulanacaktır. Ben sormuştum dilek temenni kısmı kaç yıldır sürüyor diye 20-25 yıldır sürdüğünü öğrendim. Demek bu gelenek devam ediyor. Bu demokratik geleneklerimizi korumak adına, bence birer ikişer dakika süre aşılabilir. Bunun yanında da biz üslubumuza hep dikkat ettik” dedi. 

Bunun ardından Başkan Soyer Yıldız’dan konuşmasını bitirmesini isteyince Yıldız, daha 5 dakikasının dolmadığını kaydetti. Başkan Soyer de Yıldız’a ben size 5 dakika süre vermedim yanıtını verdi. 

Yıldız da Soyer’e eşit davranmıyorsunuz çıkışında bulundu. Yıldız, “Sayın başkan sizden eylem ve söylem bütünlüğü bekliyoruz. Bu antidemokratik bir yaklaşımdır, ben konuşmanı beğendim 10 dakika beğenmedim 3 dakika yapamazsanız” dedi. 

Yıldız’ın ardından söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “Geçen meclisteki tatsız hadise yaşandığında Hakan Bey konuşuyordu. Kendisi, “AK Parti gurubu adına konuşuyordum istediğim kadar konuşurum” dedi” sözleri üzerine Yıldız, Özuslu’nun sözünü keserek öyle bir şey demediğini dile getirdi. Soyer ise ÖZuslu’nun sözünü kestiği için Yıldız’a tepki gösterdi. Soyer, “Kimse kimsenin sözünü kesmedi, sizde söz kesemezsiniz” çıkışında bulundu.

SOYER: KİMSE KİMSENİN ÖĞRENCİSİ DEĞİL

Özuslu’nun sözünü Yıldız’ın kesmesi üzerine AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, araya girmeye çalıştı. Ancak Başkan Soyer’den de Hızal’a kimse kimsenin sözünü kesmedi siz de yerinize oturun uyarısında bulundu. Bunun üzerine Hızal biz sizin öğrenciniz değiliz, sesinizi yükseltmeyin deyince, Başkan Soyer’den de  kimse kimsenin öğrencisi değil, ben de sizin öğrenciniz değilim çıkışı geldi. 

ÖZUSLU: BU MECLİSTE KİMSE KİMSENİN DÜŞMANI DEĞİL

Sözlerine devam eden Özuslu, “Ben lafa cevap veririm. Yıldız, “Siz benim konuşma hakkımızı kısıtlarsanız o zaman gündemdeki her maddede söz alırım” dedi. Yani kitlerim bu meclisi demek istiyor. Olmaz bu çünkü bu meclisi bu meclisin kurallarına göre bizim burada oluşturduğumuz şekilde ilerletemezsek bu iş olmaz. Problem çıkmaması için bu konuşmayı yapıyorum. Yahu ben görmedim gören varsa söz etsin. Geçen mecliste ESHOT konusunda herkes söz aldı ve Başkanımız dinledi. O Herhangi bir şekilde bir arkadaşımız istediği sözü söylemedi. Biz dinledik. Zurnanın zırt değil yer şurası oluyor. Dilek ve temennilerde aynı konuyu aynı kişiler tarafından dile getiriliyor ve başkana yönelik bir çeşit ithamlar dile getiriyor. Demokratik bir mecliste sözümüzü hakkıyla sonuna kadar kullanarak aynı şeyi düşünmek zorunda değiliz. Biz başka şeyi siz başka şeyi savunacaksınız. Lütfen bu mecliste kimse birbirinin düşmanı değil, hepimiz bu halkın evlatlarıyız olsa olsa başka partiden oluruz” dedi.

SOYER: MECLİSTE KİŞİSEL HESAPLAŞMALARA YER VERMEYECEĞİM

Son olarak özgeçmiş üzerinden mecliste siyaset yapılmasına izin vermeyeceğini kaydeden Başkan Soyer, şunları kaydetti;  “Elbette herkesin özgeçmişi referansıdır. Bu özgeçmişler üzerinden siyaset yapmak bu mecliste kimsenin meselesi değildir. Gündem dışı konuşmalarda sürekli saldırı yaparak, geçmişini eleştirerek siyaset yapmak kimseye yakışmıyor. Varsa kanuni bir dayanağınız bunu mahkemeye verir ve ispat edersiniz. Bu salında kişilerin özgeçmişi üzerinden siyaset yapılmasına izin vermeyeceğim. Bizim konuşacağımız şey Bergama’dır, Ödemiştir, Belevi’dir. Ama siz gidip video çekip vatandaşa benim hakkımda soru soruyorsunuz,  kişisel hesaplaşmalara izin vermeyeceğim. Onun dışında demokrasiyi genişleterek, ama kurallara uyarak yerine getireceğiz. İki de bir batırdın, şurayı batırdın, burayı batırdın. Hukuki dayanağın varsa buyur ispatla” dedi.
Bu haber 14.9.2020 18:37:09 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Demirezen öğrencilere kitap hediye etti

 • AK Parti Konak İlçe Kongresi ikinci kez ertelendi!

 • AK Partili Kırkpınar’dan Emiralem açıklaması: Suni gündem oluşturmaya çalışıyorlar

 • Yeni koronavirüs genelgesi: Yanlış bilgi verene hapis cezası

 • Karabağlar’da muhtar buluşmaları yeniden!..

 • Menemen’in yeni projeleri tanıtıldı! İşte o projeler...

 • Plajda heyecan yeniden başladı

 • Buğra Gökçe Büyükşehir’in yeni ulaşım projelerini anlattı!

 • Beko’dan Bakan Kurum’a: Bayındır’daki çevre katliamını durdur!

 • Karşıyaka Sanat Derneği, çocuklara piyano çalmasını öğretecek

 • Başkan Soyer Kiraz’da muhtarları dinledi

 • MHP’li Kalyoncu'dan İzmir Barosu’na sert tepki!

 • CHP Bergama’dan sağlık çalışanlarına destek

 • Serter: “Emiralem Göleti’ni mahvettiniz”

 • Balçovalı çocuklara internet müjdesi

 • Büyükşehir'den öğrencilere destek: Tesisler eğitim merkezine dönüşüyor

 • İzmir’de sanayi siteleri dezenfekte ediliyor

 • Vekil Kılıç’tan Metin Yavuz’un Özlem Çerçioğlu’na yönelik sözlerine tepki!

Benzer Haberler