Gümrükçü’den çöp yorumu: Pozitif ayrımcılık bekliyoruz

Ana Manşet / Güncel / Yerel Yönetimler

Gümrükçü’den çöp yorumu: Pozitif ayrımcılık bekliyoruz

İzmir’de metropol ilçe belediye başkanları arasında en genç isim olan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Ege Haber Ajansı’na ilçede yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Çiğdem CANPOLAT / Sevilcan GÜNAY / EHAEGE - Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Çiğli’de yapılacak olan kentsel dönüşüm çalışmaları ve TOKİ yapımı hakkında bilgi verdi. Çiğli’de 14 bölgenin kentsel dönüşüme girebileceğini söyleyen Gümrükçü, “Daha geniş sokakların olduğu derli toplu parkların bulunduğu hem kamunun maliyetini azaltacak hem de çevreyi daha yaşanılabilir alanlar sunacak bir Çiğli hayal ediyoruz” dedi.

Öte yandan Harmandalı Çöp Tesisi’nden Çiğli’nin pay alması gerektiğini belirten Gümrükçü, “30 senedir biz bu çöpü çekiyorsak eğer buna karşılık da biz bütün yöneticilerden pozitif ayrımcılık bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çiğli’nin bazı bölgelerinde ciddi bir kentleşme sorunu olduğunu dile getirmiştiniz. Bu bölgelere ne tür çalışmalar yapılacak?

Çiğli’nin 14 noktasında kentsel dönüşüm planlıyoruz. Bunların tamamı da olabilir yarısı da olabilir. Şu an için en sıcak yer Güzeltepe. 2012 yılında ilan edilmiş kentsel dönüşüm bölgesi. Yaklaşık 7 yıllık çalışmanın sonucunda Büyükşehir Belediyesi artık vatandaşın karşısına ‘Sizin şu kadar arsanıza karşı biz size bu kadarlık bir öneri yapıyoruz’ diye teklif çıkma noktasında. Aslında mart ayı gibi tamamlandı ama koronavirüs salgını dolayısıyla biraz ötelendi. Yakın zamanda böyle bir çalışmaya Büyükşehir Belediyesi başlayacak. Sonra Balatçık Dağ Mahallesi’nde yıllardır sorun olarak gündemde olan bir bölgemiz var. O bölge gündemimizde. Köyiçi’nde imar değişikliği mi yoksa kentsel dönüşüm mü yapacağız noktasında çalışma başlatacağız. Çalışmayı da vatandaş ile birlikte karar vereceğiz. Ataşehir’de Küçükçiğli’de belli bölgeler var, onları kentsel dönüşüm kapsamına alınabiliriz. Aslında kentsel dönüşüm Çiğli’nin geleceği anlamında önemli. Çünkü bu çarpık kentleşmeyi ve eski yapı stoğunu bir şekilde güncellememiz lazım. İmar planları da düzensiz, sadece binalar çarpık olsa sorun yok. Mesela Yenimahalle’de dar sokaklardan kaynaklı çöp kamyonu dahi geçemez. Çok dikey kentleşmeden de yana değiliz ama bir orta yol bulunup daha geniş sokakların olduğu derli toplu parkların bulunduğu hem kamunun maliyetini azaltacak hem de çevreyi daha yaşanılabilir alanlar sunacak bir Çiğli hayal ediyoruz. Bunun gibi alanları Çiğli’ye kazandırmak için kentsel dönüşümün yanında bir de imar çalışması yapmamız lazım. Bu noktada da yol kat ettik. Harmandalı’nın imar problemini yıl sonuna kadar çözeceğiz diye düşünüyoruz. 1/5000’lik pay bitti ve onaylandı. Şimdi sıra bizde. Bizde 1/1000’lk üzerinde çalışmaya başladık. Tabiî ki pandemi şartlarından o süreçte olumsuz etkilenecektir.

20 Ekim’de tramvayın ikinci ihalesi gerçekleşecek. Tramvayın Çiğli’ye ve Çiğli halkına ne gibi katkıları olacak?

Bizim Karşıyaka ile olan bağlantımızı sağlayan bir demiryolu hattımız var. Ama Bostanlı ile bağlantımızı sadece otobüs ile sağlıyoruz. Birinci olarak tramvay bize Çiğli’nin deniz ulaşımını sağlayacak bir avantaj sağlayacak. İkincisi özellikle Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geliş gidişleri kolaylaştıracak. Üçüncüsü Katip Çelebi Üniversitesi’ne yol uzandığında üniversite öğrencilerinin ve o bölgede yaşayan hemşerilerimizin kentle bütünleşmesini sağlayacak. Dördüncüsü ise Organize Sanayi Bölgesi’nin içerisinden geçerek fabrikaların hem trafik yükünü hem de fabrikalarda çalışan arkadaşlarımıza kolaylık sağlayacak. Hastana, organize, üniversite, Ataşehir, Yenimahalle, Balatçık ile üç mahallemizi kalkındıracak. Gönül isterdi ki Anadolu Caddesi’nin üstünü de kapsasın ama hem fiziki şartlar hem Büyükşehir Belediyesi’nin ekonomik durumu şimdilik bunu erteliyor. Ama bu bittikten sonra o bölgeyle de ilgili bir çalışmanın başlayacağını size şimdiden söyleyebilirim.

Çiğli’nin büyük bir çoğunluğu koku nedeniyle Harmandalı Çöp Tesisi’nin kaldırılmasını istiyor. Sizde eylül ayı meclis toplantısında “Biz bu kokuyla yaşamak istemiyoruz” demiştiniz. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi Tunç Soyer ile bir görüşme sağlayabildiniz mi?

Tesisi yerinde inceledik, eksiklikleri gördük. Bazı eksikliklerin giderilmesi için bize ekim ayının sonunu süre olarak verdiler. Şimdi o işi takip ediyoruz. Ama kentteki kokunun az bir kısmı Harmandalı çöplüğünden çok bir kısmı nereden geldiği belli olmayan bir yerden kaynaklı. Onula da ilgili bilimsel çalışmalar yapılıyor. O bilimsel çalışmaların sonucuna göre bizde durumu takip edip müdahale edeceğiz. Elbette ki bu çöpün Çiğli’den kalkması lazım. Yıllarca bizde, burada belediye başkanlığı yapanlar, Çiğli’nin sivil toplum örgütleri de görüş beyan ettiler, eylemler yaptılar, ‘istemiyoruz’ dediler. Fakat geldiğimiz noktada çöpün kısa vadede buradan kalkması mümkün gözükmüyor. O yüzden mevcut tesisin yükünü azaltılması söz konusu. 30 ilçenin çöpü Çiğli’ye geliyor. Bergama, Ödemiş, Menderes bölgelerinde yeni bir çöp tesisi olacak. Bize de Büyükşehir Belediyesi yetkililerin dediğine göre Çiğli’ye gelen çöp yüzde 50 oranında azalacak. Yüzde 50 oranında azalınca daha kontrol edilebilir daha kokmayan bir hale gelecek. Aynı zamanda tesisi elektrik kapasitesini de bu aydan itibaren yüzde 25 civarında attıracağı dolayısıyla kokuya sebep olan gaz ve çeşitli şeylerin bertarafının hızlanacağını da bize taahhüt ettiler. Öte yandan Çiğli’den üretilen değerin Çiğli’ye geri dönüşünün sağlanması ki sadece çöp olarak değil vergisi, sanayisini de içine katarsak böyle bir şey şart. Sonuçta İzmir sanayisinin büyük bir çoğunluğu bizde. Dediğiniz gibi çöp var ve çöpten üretilen bir artık değer var. Bundan pay almamız lazım. Ama bu kamu olanaklarıyla kamu yatırımlarıyla olur ama büyükşehir belediyesi yatırımlarıyla olur ama oradan alınan payın ilçe belediyesine aktarılması ile olur. Buna büyüklerimiz karar verirler. Ama 30 senedir biz bu çöpü çekiyorsak eğer buna karşılık da biz bütün yöneticilerden pozitif ayrımcılık bekliyoruz.

Çiğli’de uzun zamandır TOKİ yapılması için girişimler söz konusu. Bu konudaki çalışmalar ne durumda?

Çiğli’de TOKİ için düşündüğümüz iki tane yer var. Birisi Yakakent’in üstünde, diğeri de Harmandalı tarafında. Çevre ve Şehircilik ile görüşerek, uygun olan bir alanın tahsisi noktasında ve TOKİ’nin çalışması noktasında biz de üzerimize düşen sorumluluğu alacağız. Böylece orta gelirli vatandaşlarımızın da ev sahibi olması noktasında elimizden gelen her türlü çalışmayı gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor. AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ile de bu konuda bir görüşme gerçekleştireceğiz.

Kurultaydan sonra beraber siyaset yaptığınız Tuncay Özkan ile aranızın açıldığına dair iddialar var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Öyle bir şey yok. Ayrılık yaşamadık. Ayrılık olması gerektirecek konu yok. Bizimkisi yoldaşlık hikayesi. Belli ilkeler doğrultusunda geçmişten günümüze gelen ağabey-kardeş ilişkisiyle bütünleşmiş siyasal duruş. Orada bir sapma yok. Tuncay Bey’in görevinde değişiklik oldu. Bizim ilişkilerimizde kayma yok. Ama partinin verdiği görevler var hepimize. Bunlar net bir şekilde masaya kondu. Kararsız denge hali vardı örgütte. O artık bir dengeye oturdu. Parti içi bir tartışma konusu yok. Herkesin görevi, yetkisi belli. Herkes o görevini doğru yaparsa takım oyunu oluşur, CHP başarılı olur.

Peki, İzmir İl Kongresi sonrasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile de aranızda bir gerginlik olduğu iddiası da kulislere yansıdı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizim başkanımızla bir sorunumuz, sıkıntımız yok. Bizim başkanımızla aramızda ne en küçük bir saygısızlık olur ne de siyaseten bir yol ayrılığımız olur. İzmir’in yerel yönetim anlamında rotasını başkanımız çizer, onun açtığı şemsiye altında da biz ilçe belediye başkanları olarak dururuz. Nitekim gerek tramvay, gerekse Gediz Deltası’nın UNESCO Doğa Mirası listesine girmesi, gerekse başka konular noktasında yüzde yüz hem fikiriz ve iş birliği içerisindeyiz. Örneğin Çarşamba (yarın)  günü danışmanı Güven Bey ile Sasalı’da bir toplantı yapacağız. Geçen haftada Mustafa Özuslu ile bir toplantı gerçekleştirdik. Yani bir sıkıntımız yok.

Başkan olduğunuz günden bu yana, işçilerin birçok farklı eylemi ile karşı karşıya kaldınız. Sizce bu durumda işçiler sizi yıpratmaya yönelik, yönlendiriliyor olabilir mi?

Çiğli oldukça hareketli ve İzmir’in en dinamik ilçesi diyebilirim. 13 yaşındaki çocuklar dahi sokakta belediye başkanı kim olacak diye tartışabiliyor ve hepsinin de fikrinin olduğu bir ilçe. Çünkü yüksek oranda politize olmuş bir ilçeden söz ediyoruz. Aynı politiklik belediyenin içinde de var. Elbette ki bu görev değişiklikleri adaptasyonu bazen zorlaştırabiliyor. Sadece biz değil, bizden önceki belediye başkanları da benzer sorunlar yaşamıştır. Çiğli Belediye işçilerinin de diğer belediye işçilerinden farklı bir özelliği var. Daha hareketli bir tarza sahipler. Tabi ki bu pandemi döneminde çöp toplanmaması doğru değil. Ben işçilerimize de söyledim; eğer benden kaynaklı bir şey varsa biz kendimize çeki düzen veririz, düzeltiriz, kucak açarız, kucaklaşırız ama önemli olan şey burada kamu hizmeti yaptığımızı unutmamak. Maaşlar bir şekilde konuşulur ama aksattığımız hizmetler vatandaşa olumsuz olarak yansımamalı ki verdiğimiz hizmetten alnımızın akı ile çıkalım. Her dönem belediyeyi ya da Cumhuriyet Halk Partisi’ni içten karıştırmayı isteyenler mevcut. Ancak önemli olan bunlara göz açtırmamak ve fırsat tanımamak. Ben de o şekilde çalışmaya devam edeceğim.
Bu haber 15.9.2020 14:59:48 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Başkan Demirezen öğrencilere kitap hediye etti

 • AK Parti Konak İlçe Kongresi ikinci kez ertelendi!

 • AK Partili Kırkpınar’dan Emiralem açıklaması: Suni gündem oluşturmaya çalışıyorlar

 • Yeni koronavirüs genelgesi: Yanlış bilgi verene hapis cezası

 • Karabağlar’da muhtar buluşmaları yeniden!..

 • Menemen’in yeni projeleri tanıtıldı! İşte o projeler...

 • Plajda heyecan yeniden başladı

 • Buğra Gökçe Büyükşehir’in yeni ulaşım projelerini anlattı!

 • Beko’dan Bakan Kurum’a: Bayındır’daki çevre katliamını durdur!

 • Karşıyaka Sanat Derneği, çocuklara piyano çalmasını öğretecek

 • Başkan Soyer Kiraz’da muhtarları dinledi

 • MHP’li Kalyoncu'dan İzmir Barosu’na sert tepki!

 • CHP Bergama’dan sağlık çalışanlarına destek

 • Serter: “Emiralem Göleti’ni mahvettiniz”

 • Balçovalı çocuklara internet müjdesi

 • Büyükşehir'den öğrencilere destek: Tesisler eğitim merkezine dönüşüyor

 • İzmir’de sanayi siteleri dezenfekte ediliyor

 • Vekil Kılıç’tan Metin Yavuz’un Özlem Çerçioğlu’na yönelik sözlerine tepki!

Benzer Haberler