Büyükşehir’de gergin meclis oturuma ara verildi!

Ana Manşet / Güncel

Büyükşehir’de gergin meclis oturuma ara verildi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi eylül ayı üçüncü oturumu İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu başkanlığında gerçekleşti.  Toplantıya gündem dışı konuşmalarda önceden başkanlığa yazılı beyan sunulması konusu damga vurdu.
 

Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Başkan Vekili Mustafa Özuslu, meclisin açılında gündem dışı konuşmalar kısmında söz almak isteyenlerin önceden meclisi bu konuda  bilgilendirmesini rica etti.

 

 HIZAL: MECLİSİ KİTLİYORSUNUZ

 Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal ,ise gündem dışı konuşmak için yazılı bir başvuru yapılmasını  konusunda bugüne kadar uygulanmayan bir şeyin uygulandığını kaydetti. Hızal, “Yönetmelik elbette meclisin yönetilmesi için bir ışık. Ancak biz burada tüm meclis üyeleri olarak dönem dönem inisiyatif kullanarak, meclisin iyi olması için yönetmeliğin dışına da çıktık. Daha önce biz İzmir’in işleyişi ile ilgili sorunlardan söz edince sizler önce 9 daha sonra 14 şimdide 30 ilçenin olduğunu. Bu şehirde yaşayanların yaşadığı sorunlar var. Biz bu sorunlardan, insanlardan söz ediyoruz. Bu doğru bir uygulama değil. Burada çıkan küçük tartışmalardan dolayı böyle bir karar almanız, demokratik değil. Bu mecliste 3 -5 dakika süre aşımı olabilir. Çünkü biz İzmir’in sorunlarını konuşuyoruz. 5 dakikada biter mi? Bitmeyeceğini sorunların siz de biliyorsunuz yani 5 dakikada bunu konuşamayız. Biz size bir vizyon sunuyoruz ve gelin İzmir’i dünya kenti yapalım diyoruz. Biz teamüller neler gerektiriyorsa onun yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu meclisi böyle yaparak kitlemeye hakkınız yok” dedi.

 

KÖKKILINÇ: BU ÖNERGE UYGULANSIN

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise Hızal’a tepki gösterdi. Kökkılınç, “Hukuk devletiyiz, yazılı kuralların aksine iş yapmak suç teşkil edecek bir davranıştır. Biz bu yönetmeliğin uygulanmasını istiyoruz. Meclis barışı, meclis huzuru için AK Parti’nin bakanlığının  çıkardığı bu önergeyi uygulamalıyız. Burada kavgalar çıkınca ne yazık ki seviye çok aşağılara düşüyor” diye konuştu.

MHP’Lİ ŞAHİN: İDARE EDİLEBİLİR

MHP Grup Başkan Vekili Selahattin Şahin de bu uygulamamanın doğru olmadığını belirtti. Şahin” Konuşmalarda çok amacını aşan arkadaş varsa buna müdahale edilebilir. Daha önceden dilekçe ver felan bu çok ayrıntı. Arkadaşımızın sonradan İzmir ile ilgili aklına bir sorun gelirse konuşamayacak. Yani 5 dakika olmaz da 7 dakika konuşulur bu idare edilebilir” dedi.

ÖZUSLU: BU KURALI UYGULAMAYA KARARLIYIM

Tekrar söz alan Özuslu, sözlerini şöyle sürdürdü;  “Meclisin yönetilmesi için, başkan için yönetmelikler vardır ve bunlara uymamız gerekir. Dolayısıyla bunun dışında bir uygulamada bulunmak. Bu meclisin sağlıklı şekilde yönetilmesi açısından mümkün değildir. Baktığımız zaman özellikle İzmir’i ilgilendiren konularda gerek Grup Başkan Vekilleri, gerek parti sözcüleri bir kısıtlamaya tabi olmadan görüşlerini sunuyorlar. Meclis aslında işlevini yerine getiriyor. 176 kişilik bir meclisten söz ediyoruz. Gündem dışı konuşmalarda yönetmelik ile düzenlenmiş. Şimdiye kadar yazılı talep alma kuralı uygulanmadı. Ama bu uygulanmayacak anlamına gelmez. Konuşma taleplerinin ben bugün meclis başkanı olarak tarafıma yazılı gönderilmesini talep ettim ve bunu da uygulayacağım vazgeçmeyeceğim. Bu meclisin demokratik bir şekilde sonuçlanması için bu yöntemi bu hakkımı kullanacağım. Bir de bunu deneyelim. Bu asla antidemokratik değildir. Burada bir kısıtlama yok. Gündem ile ilgili konulardan söz etmiyoruz. Gündem dışı konuşmalardan söz ediyoruz. Gündem dışı konuşmalar bir gündem yaratmayı amaçlamaz ki. İlçe meclislerine bakın nasıl oluyor,, etkinlik, o gün özel bir günse o bahsedilir ama  burada 1.5- 2 saat süren gündem dışı konuşmalar oluyor. Ben bu önergeyi uygulamaya kararlıyız”

BU DOĞRU BİR UYGULAMA DEĞİL

Bir kez daha söz alan Hızal,  “Biz 4 Grup Başkan Vekili olarak Tunç Bey ile toplantı yaptık ve orada aldığımız kararı burada uyguladık. Burada dönem dönem kızdık, sinirlendik, güldük, ama asla seviyeyi düşürmedik. Ne AK Partili Meclis Üyeleri, ne CHP, ne MHP ne de İYİ parti seviyeyi düşürmedi. Biz bir suç işlemedik, hata işlemedik, suç işlediysek buyurun savcıları göreve çağırıyorum bir hukukçu olarak. Bu doğru bir uygulama değil. 150 yıllık meclise ve İzmir’e en büyük haksızlığı yapıyorsunuz. Kimi arkadaşımız gündem dışı konuşmalarda şarkı söyledi, şiir okudu, ama İzmir’i de konuştuk, hükümeti konuştuk, Tunç Soyer’i tartıştık, geçmişini tartıştık bunlar olacak, olmalı. Bizim zamanımız var sizin de var bence oturalım 12’ye kadar İzmir’i tartışalım” dedi.

BAŞKANIN ÖZGEÇMİŞİNİ DEĞİL İZMİR’İ KONUŞALIM

CHP Grup Sözcüsü Nilay  Kökkılınçise Hızal’a başkanın özgeçmişini değil İzmir’i konuşalım sözleri ile tepki gösterdi.  Kökkılınç, “Biz İzmir’i konuşalım, biz başkanımızı ya da özgeçmişini konuşmayalım. Gündem dışı ne demek gündemde olmayan İzmir’in meseleleridir. Kuralların uygulanması antidemokratik değildir.

Hızal’ın sözlerine tepki gösteren Özuslu suç teşkil eden bir durum olmadığını kaydetti. Özuslu, “ Burada suç teşkil eden bir şey yok, zaman zaman sadece gereksiz konular olabilir, yersiz konular olabilir. Biz burada suç aramıyoruz, suçlu da suç da yok. Her meclis üyesi temsil ettiği ilçenin taleplerini, sorunlarını dile getirir ve de getirmeli. Olması gereken budur. Bazen burada gündem değildir ama burada meclise taşınır. Gündem sadece başkanlıktan gelen önergelerle oluşmuyor. Ya gelen önergelerin tamamı komisyonlara gönderiliyor. Yani sadece başkanlıktan değil, meclis üyelerimizin de önergeleri gündeme giriyor” ifadelerini kullandı.

MECLİSTE OYLAMA TARTIŞMASI

Bunun ardından önergelerin madde maddemi yoksa madde başlıkları halinde mi oylanması gündeme geldi. CHP Grubu madde başlıkları ile oylanmasını isterken AK Parti Grubu ise maddelerin tek tek okunmasını talep etti. Ancak oylama yapıldı ve oy çokluğu ile madde başlıkları halinde önergelerin oylanması kararlaştırıldı.  Bu konuda anlaşamayan iki grup arasında tartışma yaşanınca Özuslu meclise yaklaşık 20 dakika ara verdi.

Bunun ardından tekrar söz alan Hızal, “Çoğunluk kişiye göre değişmez, çoğunluk biz de biz istediğimiz kararı alır diyorsanız ne siz gelin ne de biz gelmeyelim yorulmayalım. Siz gelin el kaldırıp indirin. Yönetmeliğin hangi maddesinde var madde halinde okunur der ama demez madde başlıkları ile önerge geçirin. Yasayı, kanunu kendi lehinize değerlendirseniz o yasa olmaz” dedi.

Özuslu ise Hızal’ın sözlerine itiraz etti. İşimize geldiğinde teamüller, gelmediğinde başka konular. Burada kaç aydır meclis yapıyoruz. Madde başlıkları ile oylama yapmadık mı? Bu talebi alıp oyluyoruz ve her zaman da kabul ediliyor. Ama bugün sizden tek tek onaylayalım önerisi geldi. Ben Meclis Başkanı olarak geldim oyladım.” Dedi. Bu arada AK Partili Hüsnü Boztepe olaya müdahale ederek, usule aykırı iş yapıyorsunuz çıkışında bulundu. Siz susun diyerek Boztepe’yi uyaran Özuslu, sözlerini şöyle sürdürdü; Siz susun burada usul hatası yok. 1.5 yıldır biz aynı şeyi yaptık usul hatası olmadı da bugün mü oldu? Yöneten kişi olarak bunu ne yapmam lazım meclisin oylamasına sundum. Teamülden söz ediyorsunuz ama şimdi yok olmaz diyorsunuz. 18 meclis bunu yaptık.”

Tekrar söz alan Hızal “18 mecliste siz gündem dışı konuşmalar konusunda bir işlem yapmadınız. Sonra geldiniz yönetmelikte var dediniz. O zaman biz de madde madde oylanmasını ister ve yönetmelikte var der, sunarız. Önerge de nerede var madde başlıkları ile oylama nerede var? Yanlış yapıyorsunuz.” İfadelerini kullandı.

Özuslu ise İçişleri önergesini okudu ve “ İçişleri Bakanlığı genelgesi derki gündem dışı konuşmalar yazılı olarak beyan edilir ve sunulur”  dedi. Bunun ardından Özuslu’nun sözünü kesen Hızal, “hata yaptınız o zaman 18 ay boyunca” dedi. Bunun üzerine Özuslu da biz demokratik bir uygulama sunduk istedik herkes düşüncesini rahatlıkla sunsun.” Şeklinde konuştu tekrar Hızal’dan bir müdahale gelince de Özuslu oturuma 10 dakika ara verdiğini açıkladı. Ancak tekrar meclisin toplanması yaklaşık 20 dakikayı buldu. Tekrar meclise dönüldüğünde önergeler madde başlıkları ile oylandı. Tek tek  madde oylanması yapılmadı. 

 
Bu haber 18.9.2020 18:58:41 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Karşıyaka’da Zeynep Aslan’a son görev…

 • Vali Köşger'den corona uyarısı: Vaka sayısı 3,5 katına çıktı

 • Yeşil-beyazlılar 2. Lig’e yükselme hakkını kazandı

 • İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’den Çiğli’de duygusal anlar!

 • CHP İzmir İl Kadın Kolları’ndan CHP Çiğli Kadın Kolları’na plaket

 • EXPO 2026 İzmir’de: Beş milyona yakın ziyaretçi bekleniyor

 • Saatler geri mi alındı? Türkiye’de şu an saat kaç?

 • Ahmet Hakan yazdı: Nihayet! 40 güne kadar aşı geliyor aşı!

 • Efes Selçuk’ta doğdu; İzmir’de lezzet oldu

 • Başkan Soyer, Masal Evi açılışında konuştu: “Hedefimize her geçen gün yaklaşıyoruz”

 • Karşıyaka’da dezavantajlı gençler ‘drone pilotu’ olacak!

 • Altay'da koronavirüs vakaları artıyor! Sayı 34'e yükseldi!

 • Karabağlar’da borç ödemeye ‘e-devlet’ kolaylığı

 • AK Parti Kemalpaşa İlçe Başkanından CHP İl ve İlçe Başkanına salvo!

 • Bornova Belediyespor dolu dizgin

 • Kadınların emekleriyle Ödemiş’ten Türkiye’nin dört bir yanına!

 • İzmir'in o ilçesinde karantina kararı!

 • Başkan Soyer’den Seferihisar mesaisi

Benzer Haberler