Başkan Özcan: Herkesi evine gelmeye davet ediyorum!

Güncel / Yerel Politika

Başkan Özcan: Herkesi evine gelmeye davet ediyorum!

CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, bir televizyon programına katılarak gündeme dair soruları yanıtladı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün örgütün içerisinden geldiğine dikkat çeken Özcan, “5 yılın sonunda Çiğli’de gülümsemeyen kimse kalmayacak, buna inanıyorum” dedi.
Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Çiğli’de ve ülkede herkesin gülümsemesinin  biraz zaman alacağına dikkat çeken Özcan, “ Hem pandemi, hem ekonomik durumlar zorluyor. Çiğli’de bu ekonomik sıkıntıların yaşandığı metropol bir ilçe. Pandemi döneminde özellikle CHP’li belediyeler çok iyi bir sınav verdiler ve ülkeyi yönetmeye talip olduğumuzu, gelecekte sosyal devlet olarak nasıl ülke yöneteceğimizi gösterdik. İlçe başkanı olarak insanların işsizlik ile ilgili kanayan bir yara var. Belediye Başkanımız dün 500 günde neler yaptığını anlattı örgüte. Gülümseyen Çiğli sloganı ile yola çıktık.  Örgütün ve Millet İttifakı’nın desteği ile oldukça büyük bir oy oranı ile geldik. Çiğli’de yüzde 38 gibi bir kesim CHP’ye oy vermiyor. Bizim bu oyları da almamız lazım ve oy oranımızı yüzde 75’lere çıkarmamız lazım, bize düşen görevlerin de farkındayız” ifadelerini kullandı.

5 YILIN SONUNDA ÇİĞLİ'YE HERKES HAYRANLIK DUYACAK

Başkan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü; Belediye Başkanımız şunu söyledi; “Mali tablo iyi takip edilmemiş, devlete vergi, sigorta, kredi borcu çok. Vergi toplamada eksiklikler var. Kendisi belediyeye kurumsallaştırmak için, sistemsel değişiklikler yaptığını anlattı. Borçların ödenmesi sisteme sokuldu. İzmir’de en büyük zam oranını işçimize verdik. Belediye bürokratları ve çalışanları ile Çiğli’nin çehresi değişecek. Bir dahaki toplantıyı yıl başında yapacağız. Battı çıktı Çiğli’yi bölüyor bu konuda çalışmalar yapılacak, Çiğli çok büyük bir yüz ölçümüne sahip, çok göç alıyor. Çok yakın bir zamanda imar sorunu Harmandalı’nın kaderi olmaktan çıkıyor. Güzeltepe, Köyiçi ve Ataşehir’in bir kısmında yerinde kentsel dönüşüm başlayacak. Büyükşehir ile beraber anaokulu yapılacak. Düzeltilen mali tablo ve arttırılan bütçe ile Çiğli’ye neler kazandırılacağını 5-6 ay sonra anlatacağız ve gerçekten herkes hayranlık duyacak.”

ELEŞTİRİNİZ VARSA EVİMİZE GEİLİN…

Çiğli’de vatandaşların keskin bir siyaset ve politik bir yapı olduğunu belirten Başkan Özcan, “Çiğli’de 7’den 70’e herkes siyaseti okur, bilir, kendi fikrini söyler. Bu yönde politik olması güzel. Fakat ben ilçe başkanı olarak şöyle bir rahatsızlık duyuyorum. Kendi içimizdeki acımazsız eleştiriler beni üzüyor. Nerde ne söyleyeceğimizi bazen bilemiyoruz. Hala 2 yıl boyunca ilçe başkanı ile uğraşmak, onunla sonuna kadar uğraşalım tavrı var. Sanki ben CHP’nin ilçe başkanı değilim. Ben seçim dönemi ilçe başkanıydım ve Utku Gümrükçü2nün ismi açıklandı. Ben kim olsa yanında duracaktım. Sonra biz çalıştık ve yüzde 62 oy aldık. Ancak eleştiri elbette yapılır ama yeri ve yordamı vardır. Biz de şöyle bir gelenek olmuş; parti içindeki muhalefeti biz AK Parti’den MHP’den görmüyoruz. Eleştiriyi sadece sahte hesaplarla sosyal  medyadan yapıyorlar, benim üzüntüm bu. Partide yöneticilik yapmış, ilde görev almış, partiye hizmet etmiş, arkadaşlar bir kapımızı çalıp ilçeye gelmediler. Ben o arkadaşların yüzünü bir gün görmedim, başkanım ne yaparız demediler. Emek veren arkadaşlar da beni eleştiriyor, belediye başkanını da eleştiriyor ben buna hiç gönül koymuyorum. Olması gereken bu. Ama bir gün ilçeye gelmeyen insanlar bel altından vuruyor, CHP’yi belediye başkanını kamuoyu önünde yıpratmak bu kesinlikle yanlış. Lütfen partiyi kamuoyunda, sosyal medyada yıpratmayalım. Ben herkesin telefonuna dönüyorum, kapımız hep açık, sizin bir eviniz var. Gelin ilçeye bana eleştirilerinizi söyleyin. Olmadık iftiralarla birini suçlamak yanlış. Lütfen eğer bir sorununuz varsa gelin ilçe başkanlığına, sadece klavyeden yazmakla partililik olmaz.  Siz evde eşiniz ve çocuklarınızla bir sorun yaşadığınızda bunu sosyal medyaya yazıyor musunuz? Hayır, biz de bir aileyiz ve evimize gelip konuşabiliriz. İlçe bizim evimiz. Ülke elden giderken bizim bir birimize sahip çıkmalı ve CHP iktidarını görmeliyiz. Ben bu başarımızı da gösterdiğimize inanıyorum ve iktidara çok az kaldı” ifadelerini kullandı.

GÜMRÜKÇÜ 1 DAKİKA BOŞ OTURMUYOR

Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye yapılan eleştirileri de yanıtlayan Özcan, “Karşıyaka Adliyesi’nin bir kısmı Çiğli’ye taşındı ve o alana güvenlik nedeniyle araç girişi engellendi. Kaymakamlığın karşısında da park alnımız var. Metropol ilçede yaşıyoruz. Orada ücretsiz otopark var. Ama illa bahriyeleri kaldıralım, siz illa alışveriş yaptığım yerin yanına park edeyim diyorsunuz ama olmaz ki, biz sizin ofisinize gelmek için 1 kilometre ileriye arabamızı park ettik. Bu alanın bariyerler ile kapatılması da İzmir Büyükşehir Belediyesi UKOME kararı ile alındı.   Belediye başkanları geçmiş dönemde daha çok düğüne, cenazeye gitmiştir. Bu eksiklik olabilir. Ama belediye başkanı yoğundur. Ancak benim de aksattığım bazen cenazeye, düğüne gidemediğim oluyor. 200 bin nüfuslu bir ilçe, sabahın 6’da gelip dolaşan bir belediye başkanımız var. Biz herkese randevu alıyoruz, ya alanda oluyor, ya toplantıda oluyor. Makamda bir dakika boş oturmuyor ki. Utku Başkan Çiğlili ve onun olmadığı yerlerde belediye başkan yardımcıları, bizler bulunuyoruz.  Hala parti içi yarışlar devam ediyor. Ben sanki hala o 3 aylık delege seçimini yaşıyor gibi hissediyorum. CHP’li biri ailesine bunu yapmaz. 17 belediye başkan yardımcısı dışarıdan geldi, Çiğli’yi Çiğlililer yönetmiyor deniyor. Evet ama bu bir ekip işi; liyakat, yeteneğe bakıyor. Neden 5 yıl boyunca oluşturduğun takımla Çiğli’ye hizmet edeceksin. Yeni kurulan bir takım teknik direktöre ve o takımla Çiğli’ye hizmet edilecek. Bu algı hala parti içi yarışın devam ettiğini gösteriyor. Hala bir algı oluşturuluyor. Çiğli’ye 70 işçi alınmış bunlar Çiğli dışındanmış arkadaşlar böyle bir şey yok. Hala genel başkanın atadığı ismi siz kabul etmeyerek, algı yaratmaya çalışıyorsunuz. Belediye Başkanının atadığı kişiler başkanın arkadaşı olabilir ama o kişiler partiye görev yapmış birisi ve başkanla uyumlu çalışacak bir kişidir” diye konuştu.

ÖZCAN: BENİM KİMSEDEN BİR BEKLENTİM YOK

2 dönemdir ilçe başkanı olan Özcan’ a Utku Gümrükçü’nün  ‘bir sonraki dönem ilçe başkanı adayı olma gel sana bir müdürlük verelim’ teklifinde bulunduğu iddialarını da yanıtlayan Başkan Mert Özcan,  “Ben takımda olduğum arkadaşlarıma inanırım, onlarla yol yürürüm. Ama ben karşımda olan aday çıkan arkadaşlarımın da  partiliğinden şüphe duymam ve onların açığını aramam. Bir yarış olmuştur. A değil B ekibi kazanmıştır ve B ekibi A ekibine de sahip çıkıp onların da ilçe başkanı olmalıdır. Ben önce İlçe örgütü içinden seçildim, daha sonra da seçimle tekrar göreve geldim. İkinci dönem ilçe başkanlığı yapmak benim çocuklarıma ve torunlarıma şeref madalyasıdır. Ben ilk dönemde de şimdide asla bir dahaki dönem başkan olur muyum? Diye düşünmedim. Ben partide ekibe inanırım. İlçe Başkanlığı adaylığımı dahi son günlerde açıkladım. Ben ilçe başkanı adayıymış gibi çalıştım ama ilçe başkanı adayı olmasam da eğer benim ekip arkadaşlarımın içinde karar Mert değil de Ahmet, Mehmet olsun şeklinde olursa,  ben o kişi için de yılmadan çalışacağımı söyledim. Bu böyle olmaya da devam edecektir. CHP’nin iktidarı için çalışacaksın. Benim görevim erken seçim olmazsa 2023’te bitiyor. Biz gençlik ve kadın kolları ile uyumlu bir örgütüz. Belediye Başkanı ile iyi olursun neden iyi, kötü olursun böyle ilçe başkanımı olur. Benim kimseden bir iş güç beklentim yok, bir yerden maaşta almıyorum, kendi ticaretimi yapıyorum. Belediye Başkanımızın bir eksiği olursa da ben söylüyorum. Bunu kamuoyu önünde söylememek demek, biz bir eleştiri yapmıyor ya da biz görevimizi yerine getirmediğimiz anlamına gelmiyor. Ben tüzükte yazan görevlerimi yerine getiriyorum” dedi.

Son olarak İzmir Büyükşehir Beleidye Başkanı Tunç Soyer’in Çiğli’ye geleceğini kaydeden Özcan, “Muhtemelen önümüzdeki hafta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, Çiğli’ye gelecek, çöpten dolayı bir koku var o sorunları yerinde inceleyecek ve kentsel dönüşüm ve projelerle ilgili Utku Başkan ile görüşecek. 5 yılın sonunda kentsel dönüşüm sorunu da kalmayacak. Harmandalı Cemevi inşaatı da devam ediyor. Bu yasal olarak belediyenin kendisinin yapacağı bir şey değil, Cem Vakfı’nın ve bodrum katı bitti. Bağışlarla gerçekleşen bir inşaat ve 1 milyonu geçen bir bağış oldu ve bir noktaya getirildi. Bu çok eski bir proje Utku Başkan bu projeyi bitirmek için elinden geleni yapıyor. Biz de bir komisyon oluşturduk ve iş insanları ile görüşüyoruz” şeklinde konuştu.
Bu haber 26.9.2020 13:29:18 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İYİ Partili Dervişoğlu’ndan ‘otoyol ve köprü geçişleri’ sorusu: Aradaki fark nasıl ödeniyor?

 • Hakkında disiplin soruşturması açılan Derinsu: Soruşturma parti içi girdabı gösteriyor!

 • Çiğli Tramvayı ihalesi ertelendi

 • Kamyonetle çarpışmıştı! İzmir'de acı son...

 • Büyükşehir’den Muhtarlar için Anı Ormanı… Soyer: “Artık dikili bir ağacınız var”

 • Başkan Utku Gümrükçü muhtarlarla buluştu

 • Ege Mahallesi'nin dönüşümü için ihaleye çıkıldı

 • CHP’li Bayır’dan Şırnak’ta kobi mesaisi

 • Enver Aysever ile okuryazarlık atölyesi başladı

 • Akşener İzmir’e geliyor!

 • Seferihisar 'salon' tartışmasına AK Parti’den sert tepki!

 • İzmir gönüllüleri doğal afetlere hazırlanıyor

 • İzmir’in barajları alarm veriyor!

 • Bornova Belediyespor galibiyetle başladı

 • Kanun değişti, tecil yaş sınırı düştü... Yarım milyon genç asker kaçağı çıktı!

 • AK Parti Kınık Gençlik Kolları seçiminde büyük coşku

 • “En İyi Kentsel Yaşam Kalitesi Ödülü” Seferihisar’ın

 • Başkan Arda muhtarlarla bir araya geldi

Benzer Haberler