İzmir Büyükşehir, o evlere sahip ailelere de nakdi destek sağlayacak!

Ana Manşet / Güncel / Yerel Yönetimler

İzmir Büyükşehir, o evlere sahip ailelere de nakdi destek sağlayacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deprem felaketinde evleri orta hasarlı olarak zarar gören vatandaşların, acılarını hafifletebilmek ve yeni kuracakları haneleri için kira desteği sağlayabilmek adına, her bir hane için 5 bin TL nakdi yardım yapacak.
 

Çiğdem CANPOLAT / EHAEGE - İzmir Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı Meclis toplantısının altıncı oturumu Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

Mecliste Ödemiş, Kemalpaşa, Bergama, Aliağa, Menderes, Urla, Kiraz, Foça, Kınık ve Beydağ Belediyelerinin 2021 mali bütçeleri oy birliği ile geçti.

Meclise, 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir’de meydana gelen deprem felaketinde evleri orta hasarlı olarak zarar gören vatandaşların, acılarını hafifletebilmek ve yeni kuracakları haneleri için kira desteği sağlayabilmek adına, her bir hane için 5 bin TL nakdi yardım yapılması ve yapılacak bu desteğin Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Şube Müdürlüğüne ait ilgili bütçe kodundan karşılanması hususunun görüşülmesi maddesi sundu. Önerge oy birliği ile komisyonlara gönderildi.

Önerge hakkında konuşan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Özuslu, “İzmir depreminde AFAD tarafından 4 bin 239 ağır hasarlı bina tespit edildi. Büyükşehir Belediyemiz tarafından 142 bin gibi bir yardım kampanyası yapıldı. Çok az miktarı kaldı, devam edecek. Belediyemiz ağır hasarlı binalar gibi, orta hasarlı binalar için de her hane için 5 bin TL nakdi yardım edilmesi için karar aldı. Bu konuda bir önergemiz var. Bu da AFAD kriterleri ile belirlenmiş binalar olduğunu not düşüyorum” dedi.

Öte yandan Meclis’te İzmir’de insan haklarının yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla uygulanması planlanan “İzmir İnsan Haklarının Başkenti Projesi” kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Barosu arasında imzalanmak üzere hazırlanan ve önerge ekinde yer alan “Protokol”ün kabulü ve söz konusu “Protokol”ün imzalanması için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi önergesi acil bir şekilde değerlendirilmek üzere komisyonlara sevk edildi.

 

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş mali bütçelerinin yüzde 90’ının gerçekleştireceklerini öngördüklerini dile getirerek, “2020 yılı bütçemiz burada komisyon üyesi arkadaşlarımız olumlu karar sundular. Destek veren tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza katkıları için çok teşekkür ederiz” dedi. Öte yandan Eriş, Ödemiş Meclis’e sunmak üzere Ödemiş patatesi getirdiğini duyurdu. Soyer, Eriş’e teşekkür ederek, “diğer belediye başkanlarımıza duyurulur” dedi.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, bütçeyi onaylayan herkese teşekkürlerini ileterek, “ Kemalpaşamıza hayırlı olması dileğiyle” şeklinde konuştu.

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Meclis’te bulunmaması üzerine konuşan MHP’li Meclis Üyesi Hakan Şimşek, “2020 yılı hepimizin malumu dünyada, ülkede ve İzmir’imiz için çok zor geçti, üstüne geçen ay sonunda hiç de arzu etmediğimiz bir depremle sarsıldı İzmir. İnşallah 2020 yılını böyle kötü anılarıyla bir daha yaşamayız. 2020 yılında nasıl çalıştık isek 2021 yılı bütçesini daha verimli hale getirebilmek  için onayınıza sunduk. Herkesin desteğiyle bu bütçeyi Aliağa halkına hizmet için kullanacağız” diye konuştu.

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Plan ve Bütçe Komisyonundaki meclis üyelerine teşekkür ederek, “Bütçemiz Menderes halkına hayırlı olsun diyoruz. Haftaya mandalina hasadımız var. Satamazsak getiririz” diyerek bir espri yaptı. Bu espri Meclis’te gülüşmelere neden oldu.

Urla Belediyesi Meclis Üyesi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Bülent Köklü, “Meclisin iradesine saygı duyuyoruz. Teşekkür ediyoruz” dedi.

Kiraz Meclis Üyesi Erol Çomak, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın iki defa Covid-19 testi olduğunu söyleyerek, “Testi negatif çıktı ama yoğun grip tedavisi sürüyor. Herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Kiraz için bütçemiz hayırlı olsun” dedi.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz emek veren herkese teşekkürlerini ileterek, “Sakız ağacı diktik, on beş sonra meyve vermeye başlayacak. Meyve verdiğinde getirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer,Plan ve Bütçe komisyonu üyelerine teşekkür ederek, “Pandemiden sonra hepinizi Kınık’ta ağırlamak isterim” dedi.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar da Beydağ’ın 2021 yılı bütçesini onaylayan herkese teşekkür etti. Yılmazlar, “Bütçemiz için olumlu yönde oy kullananlara dışarı da kestanemiz var. Olumsuz oy kullananlara da var” sözleri mecliste gülüşmelere neden oldu.

SELÇUK MECLİS ÜYESİ SEMA YEŞİLÇİMEN’İN ANNESİ VEFAT ETTİ

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, Selçuk Meclis Üyesi Sema Yeşilçimen’in annesinin vefat ettiğini duyurdu. Hızal, “Merhume Allah’tan rahmet diliyorum. Cenazesi bugün kaldırıldı. Sema Hanım ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

SOYER BİR KEZ DAHA UYARDI: DIŞARI ÇIKMAYIN

İzmir’de koronavirüs vaka sayısının hızla arttığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Covid hassasiyetini hatırlatarak Meclis’i bitirmek istiyorum.Çok hızlı yayılıyor, lütfen kendinize ve ailenize dikkat ediniz. Çok dikkatli olmak gerekiyor. Rakamlar ürkütücü. Bu uyarıyı tekrar yapmış olalım. Gönüllü karantina uygulamasını tavsiye ediyorum, mecbur kalmadıkça özelikle yaşlı vatandaşlar dışarı çıkmasınlar. Çıkacaklarsa da kapıda hava almak için çıksınlar. toplu ulaşım araçlarını kullanmasınlar” dedi.

 
Bu haber 20.11.2020 18:57:52 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • AK Partili Kırkpınar’dan CHP’li Başarır açıklaması: “Şiddetle kınıyoruz”

 • Başkan Soyer su seviyesi düşen Tahtalı’dan seslendi: Susuzluk tehdidi kapımızda!

 • Başkan İşçilik: Verdiğimiz mücadelenin önemi, vatandaşlara yeterince anlatılmadı

 • İzmir'de yasağı delene ceza yağdı!

 • Vekil Dağ: Televizyon verici kuleleri Cengizhan'dan kaldırılacak!

 • Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Cinel: 'Kaza bile yapmayın yoğun bakımlarda yer yok!'

 • Felsefe seminerleri başlıyor

 • Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı yeniden doğuyor

 • Kayropraktik Uzmanı Yasa: Cep telefonu kas gücümüzü zayıflatıyor

 • Narlıdere’de virüse karşı gece mesaisi!

 • İzmirli esnaflardan dayanışma örneği

 • Menemen dosyasında yeni detaylar ortaya çıktı!

 • Kemalpaşa’da Covid-19’a karşı yoğun çalışma

 • Türk doğal taşları Vietnam'a sanaldan ulaşacak

 • Bayraklı’da depremden kurtarılan can dostlar sahiplendiriliyor

 • Buca’da koronavirüse karşı üst düzey güvenlik önlemleri

 • Başkan Soyer’den “İzmir Zamanı” çağrısı

 • AK Parti İzmir'de corona şoku: 3 isim birden corona oldu!

Benzer Haberler