Bayır: Esnafın dükkanına bankalar ortak olmuş durumda

Politika / Yerel Politika

Bayır: Esnafın dükkanına bankalar ortak olmuş durumda

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, pandemi döneminde esnafların yaşadığı sorunları, beklentilerini ve çözüm önerilerini meclis kürsüsünden dile getirdi.
Bayır, ‘’Kredilerin faizsiz olarak ertelenmesi, sicil affının çıkarılması, pandemi döneminde başlatılan kısa çalışma ödeneğinin devam esnaf için öncelikli konulardır. Esnaf kendisine verilen kredi ile, dükkanının elektriğini, suyunu, kirasını, vergisini, sigortasını, personel masrafını yani zorunlu giderlerini karşılamıştır. Kredi; esnafın, sadece ayakta kalmasına destek olmuştur. Bankalar, esnafların dükkanlarına ortak olmuştur’’ dedi.

Esnaf ve Sanatkarlarımız Adeta Vurguna Uğradı

Esnafların sorunları ile ilgili, mecliste gündem dışı söz alan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Zekeriya Mutlu’nun, İzmir’de ki esnaflar üzerinde, odasının yaptırdığı anket sonuçlarını da açıkladı. Rapora göre, Türkiye genelinde 1 milyon 965 bin 846 esnaf, 2 milyon 118 bin 593 işyerinde, İzmir’de ise 122 bin 219 esnaf, 134 bin 249 işyerinde faaliyet gösterdiğini söyleyen Bayır,’’ Pandemi süreci; üreten, satın alan, satan yani ekonominin tüm boyutlarında kılcal damarlara kadar nüfuz eden esnaf ve sanatkarlarımızı adeta vurguna uğrattı. Taksitle/krediyle minibüsünü yenileyen servisçilerimiz, ürünleri elinde kalan kitap ve kırtasiyecilerimiz, kiralarını ödeyemeyecek duruma düşen büfeci ve kantincilerimiz, gelirinin büyük bir bölümünü kira için, çalıştırdığı personel için kullanan kahvehane, kafeterya, lokanta ve restoran işletmecilerimiz, ekmeğini çıkaramayan berber ve kuaförlerimiz, satışları neredeyse sıfırlanan çiçekçilerimiz, duraklara mahkûm kalan taksicilerimiz ve boş gidip-gelen minibüsçülerimizin işleri; ya durdu ya da çok çok yavaşladı’’ dedi.

Esnafın İşleri Durma Noktasına Geldi

Esnaf ve sanatkarların, hükümetten, beklenti ve taleplerinin karşılanması için bir an önce harekete geçilmesinin gerekli olduğunu ifade eden Bayır, ‘’Covid-19 süreci ve sonrası için esnaf ve sanatkarların ödemekle yükümlü olduğu vergi, sgk primi gibi konularda pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Bu kapsamda ödeme kolaylıkları/ yeniden yapılandırmalar sağlanmalıdır. Yeni kredi ve hibe olanakları yaratılarak en az 2 yıl ödemesiz, sıfır faizli ve uzun vadeli destekler verilmelidir. Zor durumda olan mesleklere (kantin, kırtasiye, okul servisi, kahvehane, birahane, bar ve eğlence yeri, masaj salonu işleten esnaflar) lokal destek verilmelidir. Halk bankası aracılığı ile sunulan kredi desteklerinden faydalanma oranları artırılmalıdır. Büyük çoğunluğu kiracı konumunda olan esnaf ve sanatkarı; işyeri sahibi yapmak amacıyla faizsiz, uzun vadeli, makul taksitli ve esnek ödemeli kredi imkanları tanınmalıdır. E-ticaret yapma potansiyeli yüksek ve e-ticaret faaliyetlerine geçiş yapmaya istekli olan esnaf ve sanatkarlara destek olunmalıdır’’ dedi.

Esnafın Yerel Yönetimlerden Talepleri

Esnaf ve Sanatkarların yerel yönetimlerden beklentilerini de sıralayan Bayır, ‘’İşletmelerin sabit giderleri arasında yer alan su, katı atık, reklam tabela vergisi vb. giderleri konusunda destek verilmelidir. Belediyelerden kiralanan işyerlerinin kira bedelleri ötelenmelidir. Belediyelerin alacağı her türlü mal ve hizmeti mümkün olması durumunda öncelikle esnaf ve sanatkarlardan temin etmesi beklenmektedir. Salgın günlerinde fırsatçılar artmaktadır. Kayıt dışı faaliyet gösteren işletmelere karşı denetimlerin artırılması istenmektedir’’ dedi.

Devlet Babalık Yapmalı

Esnaf ve Sanatkârların geleceğe güvenle bakamadığının altını çizen Bayır, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in açıklamalarının da önemli olduğunu belirterek,’’Bendevi Palandöken, ‘Esnaf camiası olarak salgın boyunca en fazla sıkıntıyı biz çektik. Mart'tan beri 2 milyon esnafımız ve tüm iş kolları süreçten olumsuz etkilendi. Bazı meslekler bitme noktasına geldi. Yeni tedbirler kapsamındaki kısıtlamalarla birlikte esnafımızın artık dayanacak gücü kalmadı’ ifadelerini kullandı. Esnaf Başkanı, bu acı gerçeği gözler önüne serdi. Covid-19 Salgınına ilişkin, esnaf, gelecek kaygısı yaşamaktadır. Yasaklar yine geliyor ama buna karşı; esnafa, ne gibi kolaylıklar sağlanacağı konusunda bilgi verilmiyor. Verilen kredilerin ödemesi alınmaya başlandı.  Esnafımız tam işlerini rayına koyacakken, yine yasaklar başlayacak. Bu duruma çare bulmalıyız. Yıllarca vergisini ödeyerek devletine destek olmuş esnaflara şimdi devlet babalık yapmalı ve esnafımıza sahip çıkmalıdır’’ diyerek sözlerini bitirdi.
Bu haber 20.11.2020 13:22:33 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • AFAD duyurdu: Depremden bu yana 4 bin 175 artçı sarsıntı kaydedildi!

 • İzmir’de son çadır da bugün kaldırıldı!

 • MÜSİAD İzmir Başkanı Saygılı’dan büyüme rakamları açıklaması

 • Başkan Soyer Ege Ekonomik Forumu’nda konuştu: “Değişimi fırsata çevirmeliyiz”

 • Sertel gündeme getirdi, Kızılay İzmir Şubesi’ne müfettiş gönderildi!

 • İzmir'de yeni korona kararı! Anaokulu ve ana sınıflarda eğitim uzaktan yapılacak!

 • Çeşme Belediyesi’nden yerel üretime destek

 • İzmir'de koronavirüs denetimlerinde milyonlarca vatandaşa ceza yağdı!

 • Berberlerden hükümete destek çağrısı: “Destek gelmezse kaldıramayız”

 • Bergama Belediyesi yıkılacak... Başkan Koştu: Riskli yapıları depremin yıkmasını beklemek cinayettir

 • Uzundere’deki 112 konut depremzedelere teslim edildi

 • 12 milyon emekliyi ilgilendiren gelişme: İntibak Yasası Meclis’e geliyor

 • O İlçe Başkanı da Covid 19 oldu!

 • Bornova’ya çok yakıştı

 • Vatandaş istedi Başkan Kayalar harekete geçti

 • Vekil Bakan 2/B Arazilerini meclis gündemine taşıdı

 • Vekil Kılıç: “Reklam olacaksa İsveç’e uçak ambulans var, olmayınca Batman’a bir ambulans bile yok”

 • Sendika başkanından korkutan açıklama: “Yoğum bakımlar doldu”

Benzer Haberler