AK Paritli Kaya’dan CHP’li Sertel’e : Utanıp özür dilerler mi!

Politika / Yerel Politika

AK Paritli Kaya’dan CHP’li Sertel’e : Utanıp özür dilerler mi!

Geçtiğimiz günlerde gündeme oturan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün devletin bazı arsa ve arazileri ihaleye çıkarmadan ya da değerinin çok altında sattığı iddiaları AK Parti ve CHP arasındaki ipleri gerdi.
Satış iddialarını TBMM’ye taşıyarak “Devlet arazilerinin hangi kişi veya kurumlara peşkeş çekildiğini öğreneceğiz” diyen CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel’e yanıt AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya’dan geldi. Kaya yaptığı açıklamayla, “CHP'li siyasetçilerin bir siyasi yalanı daha ortaya çıktı. Bu sorumsuz siyasetçiler sizce utanıp özür dilerler mi” dedi.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir haberde Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün devletin bazı arsa ve arazileri ihaleye çıkarmadan sattığı, alıcıların isimlerinin de "ticari sır" olarak gizlendiği iddiaları ortaya atılmıştı. İddialara göre; İzmir, Çeşme Alaçatı’da bedeli 44 Milyon TL olan 14.709 metrekare arsanın 28 milyon liraya satıldığını açıkladı. Yine İzmir Selçuk’ta bedeli 241 Milyon TL olan 161.223 metrekare arsanın 142 milyon liraya satıldı.

Konuya ilişkin konuşan CHP İzmir Milletvkeili Atila Sertel de konuyu Meclis gündemine taşımıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Sertel, “Devletin çok değerli arazileri değerinin çok çok altında ihalesiz olarak satılıyor ve kime satıldığı açıklanmıyor. Devlet arazilerinin hangi kişi veya kurumlara peşkeş çekildiğini öğreneceğiz” demiş ve şunları söylemişti; “Ben de Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdim. Bu ihalesiz satışlarda devletin değerli arazilerini kimler aldı diye sorduk. Cevabını bekliyoruz. Şimdi ticari sır diye açıklamasalar da inşaat yapmak için ruhsat aldıklarında kimin veya kimlerin aldığı mutlaka ortaya çıkacaktır. Neden ihalesiz satıldı? Başka alıcı yok muydu? İleride otel veya başka bir tesis yapılacak değerli bir arazinin ihalesiz satılmasını kabul etmek mümkün değil. Herkesin hakkı olan devlet arazilerinin bir takım kişi veya kurumlara peşkeş çekilmesinin peşini bırakmayacağız.”

VALİLİK’TEN YANIT

Yapılan eleştirilerin ardından İzmir Valiliği bir açıklama yayımlayarak, Hazine taşınmazlarının, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yönetildiğine işaret edilen açıklamada, bunların her türlü satış, kira, irtifak hakkı tesisi işlemleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerince internet sitelerinden duyurularak ihaleye çıkıldığını bildirmişti. Açıklamada, haberde yer alan taşınmazların 11'inin mülkiyetinin Hazineye ait olmadığı, 29'unun ise mülkiyetinin Hazinede bulunduğu ancak çeşitli bakanlıklar, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, üniversite gibi kurum ve kuruluşlara tahsisli olduğu ifadelerine de yer verilmişti.

KAYA’DAN SERTEL’E VALİLİK AÇIKLAMALI YANIT

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya ise sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımla CHP’li vekil Sertel’e yanıt verdi.

Valiliğin konuya ilişkin açıklamasını paylaşan Kaya, Sertel’e hitaben “CHP'li siyasetçilerin bir siyasi yalanı daha ortaya çıktı. Bir yalan ne kadar hızlı olursa olsun, hakikat onu yetişip geçer. Bu sorumsuz siyasetçiler sizce utanıp özür dilerler mi! Mesele bu” ifadelerini kullandı.
Bu haber 20.11.2020 17:10:37 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Hafta içi ve hafta sonu için yeni sokağa çıkma kısıtlaması!

 • AFAD duyurdu: Depremden bu yana 4 bin 175 artçı sarsıntı kaydedildi!

 • İzmir’de son çadır da bugün kaldırıldı!

 • MÜSİAD İzmir Başkanı Saygılı’dan büyüme rakamları açıklaması

 • Başkan Soyer Ege Ekonomik Forumu’nda konuştu: “Değişimi fırsata çevirmeliyiz”

 • Sertel gündeme getirdi, Kızılay İzmir Şubesi’ne müfettiş gönderildi!

 • İzmir'de yeni korona kararı! Anaokulu ve ana sınıflarda eğitim uzaktan yapılacak!

 • Çeşme Belediyesi’nden yerel üretime destek

 • İzmir'de koronavirüs denetimlerinde milyonlarca vatandaşa ceza yağdı!

 • Berberlerden hükümete destek çağrısı: “Destek gelmezse kaldıramayız”

 • Bergama Belediyesi yıkılacak... Başkan Koştu: Riskli yapıları depremin yıkmasını beklemek cinayettir

 • Uzundere’deki 112 konut depremzedelere teslim edildi

 • 12 milyon emekliyi ilgilendiren gelişme: İntibak Yasası Meclis’e geliyor

 • O İlçe Başkanı da Covid 19 oldu!

 • Bornova’ya çok yakıştı

 • Vatandaş istedi Başkan Kayalar harekete geçti

 • Vekil Bakan 2/B Arazilerini meclis gündemine taşıdı

 • Vekil Kılıç: “Reklam olacaksa İsveç’e uçak ambulans var, olmayınca Batman’a bir ambulans bile yok”

Benzer Haberler