İzmir Büyükşehir’de ‘gündem dışı konuşma’ tartışması ipleri gerdi!

Ana Manşet / Güncel / Yerel Politika

İzmir Büyükşehir’de ‘gündem dışı konuşma’ tartışması ipleri gerdi!

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekim ayı birinci birleşimi Başkan Tunç Soyer’in idaresinde gerçekleşti. Konu yine gündem dışı konuşmalara geldi.
Sevilcan GÜNAY / Çiğdem CANPOLAT/ EHAEGE- Başkan Tunç Soyer, mecliste yaşanan olumsuz tartışmaların ve uzun konuşmaların önüne geçebilmek adına gündem dışı konuşan kişilerin önceden yazılı bir talepte bulunması uygulamasını mecliste getirmişti.

Gündem dışı konuşmalarda 3 kişiye söz hakkı vereceğini kaydeden Başkan Soyer’e AK Partili Hızal’dan tepki geldi. Bu uygulamaya eylül ayı meclisinde de itiraz eden AK Parti Grubu bugün ekim ayı meclisinde de itirazını bir kez daha dile getirdi. AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, tekrar eski uygulamaya geçilmesini istedi. Hızal, “Bu gündem dışı konuşma konusu çok uzadı. Geçen ayki meclis oturumunda da söyledim 18 aydır çok güzel idare ediyorduk. Biz Grup başkanvekilleri geçen bir toplantı yaptık ama orada  böyle 3 kişi 5 kişi konuşacak gibi bir kısıtlama kararı alınmadı. Net bir görüşme yapılmadı. Sizin söylediğiniz 3 kişi konuşacak lafına da şaşırdım. Geçmişten gelen teamülün devam etmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

SOYER: 10 YILDA BÖYLE TARTIŞMALAR GÖRMEDİM

10 yıl meclis üyeliği yaptığını ancak böyle bir uygulama ile daha önce hiç karşılaşmadığını kaydeden Başkan Tunç Soyer,  ise sözlerini şöyle sürdürdü; .18 aydır hiçbir kısıtlama olmadan devam ettik ama mecliste konuşma süresinin aşıldığını gördüm  Ben de 10 yıl meclis üyeliği yaptım ama böyle kavgalar görmedim. Siz Grup başkanvekilleri olarak aranızda konuşursunuz ama ben bu toplantıda 3 kişiye söz vereceğim.”

“YÖNETMELİKTE AYAĞA KALKACAKSIN DİYE DE BİR ŞEY YOK”

Tekrar söz alan Hızal, ise Tunç Soyer’e bir kez daha tepki gösterdi. Hızal, “Az önce maddeler halinde 150 madde oyladık, komisyonlarda uzun uzun değerlendirildi. Bizim burada meclisin çalışmasının önünü kesmek gibi bir niyetimiz asla olmaz, olamaz.  Ama siz o zaman yönetmelik diyorsanız maddelerin tek tek okunarak oylanması gerektiğini düşünüyorum. Siz daha önce mecliste demiştiniz ‘benim vaktim var bu mecliste biz uzun uzun konuşacağız. ’Biz madde ismi ile 150 maddeyi yarım saatte oyladık. İzmir’in de sorunları var ve bunlar 5 olur 10 arkadaş olur dile getirilecek. Siyaset bir birimizin yüzüne karşı eleştiri yapınca doğru olacaktır. Bize yasaların vermiş olduğu bir hak var ve bunlar bu mecliste konuşulmalı. Burada oldukça demokratik bir yöntemle devam eden uygulamanın tekrar devam etmesini istiyoruz. Bugün 3 arkadaşa söz verelim, yarın bunu değiştirelim ifadesi de doğru değil. Ben ayakta konuştum yönetmelikte ayağa kalkacak diye bir madde yok. Ama ben size hitaben ayağa kalkıyorum ve konuşuyorum. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne, sizin başkanlığınıza, İzmir’e olan  saygından ayağa kalkıyoruz.  Bu bir teamül, aynı şey gündem dışı konuşmalarda da geçerli. Yani yönetmelikte 3 kişi konuşacak 3 dakika konuşacak diye bir şey yazmıyor” diye konuştu.

HIZAL: SİZ ANTİ DEMOKRATİK HAREKET EDEMESİNİZ

Tekrar söz almak isteyen Soyer ile Hızal arasında gergin anlar yaşandı. Size söz vermeyeceğim cevabını alan Hızal, “Anti demokratik bir sistemi yönetmelik yaptınız” dedi. Bunun üzerine  anladım diyerek Hızal’a cevap veren Başkan Soyer’e Hızal  anlamadınız  yanıtını verdi. Bunun üzerine lütfen susar mısınız size söz vermiyorum” ifadelerinin ardından ısrarcı olan Hızal’a tepki olarak Soyer kapatın mikrofonunu  çıkışında bulundu. Bunun üzerine Hızal’ da kapatsanız da konuşacağız siz anti demokratik hareket edemezsiniz” sözleri ile tepki gösterdi.

SOYER: BU KONUŞMALARDA VAKİT ALIYOR

Hızal’ın gündem dışı konuşmaları hakkında yaptığı eleştirilere cevap veren Soyer, “Bu gündem dışı konuşmalar maddesi adından da anlaşılacağı üzere gündem dışı konuşmalardan oluşuyor. Kendi asli görevimiz olan gündem maddelerini konuşuruz, onun dışındaki konuşmalar asli işimiz değildir. Ama meclis buna imkan veriyor. Meclis gündemimizdeki asli gündemi konuşmaya vakit ayırıyorsak bir saatte gündem dışı konuşuyoruz. Bu konuşmalarda vakit alıyor” dedi.

Söz hakkı almak isteyen Hızal’a söz vermeyen Soyer, “Gördüm ama bu karşılıklı konuşma ile olmuyor” diyerek cevap verdi.

SOYER: İZMİR GÜNDEMİ DIŞINA ÇIKTI VE SİYASİLEŞTİ

Sözlerine devam eden Soyer, “Biz gündem dışı konuşmalar başlığını iyi kullanmadık. Özgür bey çok memnum kalmış olabilir ama ne biz ve İzmirliler memnun kalmadı. Çok kişiselleşti, İzmir gündemi dışına çıktı ve siyasileşti. Meclis yönetmeliğinin harfiyen uygulayabiliriz ama bu teamüle de saygı duymak gerekiyor. Mecliste başkandan talepte bulunulur, başkan uygun gördüğünce konuşulur. Başkan istemese hiç konuşturmayabilir. Ama biz bu kadar yıldır buna devam edilmiş, bizde buna devam edeceğiz. Sadece bu uygulamayı İzmir halkının güvenine layık olmak için, bu tür sığ siyasetle mağdur edilmemesi için kabul edeceğiz. Bugün sadece 3 arkadaşımızı kabule edeceğiz ama dediğim gibi tüm meclis üyelerinin mutabık kalacağı bir şey çıkar. Ona da uyarız” ifadelerini kullandı.

MISIRLI SÖZ HAKKI ALMADI

Soyer’in bu sözlerinden sonra söz hakkı verdiği AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı ise söz hakkı almak istemeyerek, “Sizin bu üslubundan dolayı bana verdiğiniz söz hakkımız kullanmak istemiyorum. Teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YILDIZ: BU SÖZLERİNİZ BİZİ YARALAMIŞTIR

AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise Tunç Soyer’in İzmirliyi meşgul ediyoruz sözlerine tepki gösterdi. Yıldız, “Tümmeclisi zan altında bıraktınız boş konuştuğumuzu, İzmir’i meşgul ettiğinizi ima ettiniz biz 500 günde boş konuşmadık. Biz burada devamlı olarak İzmir’in sorunlarını konuştuk. Gündem dışı konuşmalar İstanbul’da 3- 4 saat konuşuluyor. İzmir’de siyasetin dili farklıdır diyen bu Tunç Soyer’in bu kısıtlayıcı tavrını hayretle karşılıyorum. Samimiyetle bir metot belirmek adına Grup başkanvekiliniz ile bir araya geldik ve dedik ki süre sınırlaması koyabilir ama sayı sınırlaması koyulmamalı. Bu sözleriniz bizi yaralamıştır. Bu tavrınız devam ederse biz de deriz ki maddeler tek tek okunsun. İzmir 30 ilçeden 4 milyon insandan oluşuyor, siz bir araya gelen iradeyi yok sayıyorsunuz. Siyasi dil değişecek diyorsunuz ama bu tavrınız bununla uyuşmuyor” dedi.

SOYER: BU ŞEKİLDE SİYASET YAPMANIN ÖNÜNE GEÇEBİLİRİZ

Soyer, Yıldız’a hitaben, “Saatlerce sabaha kadar konuşabilir ama bu siyasetin sınırlarına uymaz. Hem kendimize hem İzmir’e haksızlık ediyoruz. Çok sığ tartışmalar yaşadık. Bütün bu tartışmalar İzmir için faydalı tartışmalar olmadı. Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum ama herkes gibi İzmir’in de bir görüşü var. Bu şekilde siyaset yapmanın önüne geçebiliriz” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: KEŞKE MUTABIK OLABİLSEYDİK

MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin’de konu hakkında tüm grup başkanvekillerinin mutabakata varması gerektiğini söyledi. Şahin, “Eski sistemde devam edelim ve daha sonra ne yapacağımıza karar verelim diye düşündük biz. Bu konuda mutabık kalınarak karar alınabilirdi. Böyle siz bir anada karar alıp veriyorsunuz. Keşke mutabık olabilseydik” dedi.

KÖKKILINÇ: VERMİŞ OLDUĞU SÖZÜN SÜRESİNİ BELİRLEMEK BELEDİYE BAŞKANINI AİT

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise, “Bütün meclisteki partilerin başkanvekilleri bir araya geliyoruz ama mecliste gündem dışı konuşmalarımızı belirliyoruz. Bu aslında sizin göstermiş olduğuz centilmenliktir. Dedik ki biz AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Bey arkadaşımız, “o zaman söz almayacağız” dedi. Sonuçta söz istedi arkadaşlar. Tabi söz alırlar ama belediye başkanın iradesindedir.  Bu konuyu değerlendirmeye gerek görmedik. Mecliste maddeler oy birliği ile geçiyor. İzmir halkına görev adına yapıyorlar. Yönetmelik gündem ile üslup hakkında lehte ve aleyhte oylar veriliyor. Madde başlıkları ile oylama sırasıyla okunur. Bunca senedir İzmir Büyükşehir Belediyesi meclisinde madde başlıklarıyla 100-150 madde görüşüldü. Müfettişler meclisi inceledi ve meclisin üslubuna göre en küçük bir hata bulunmadı. Vermiş olduğu sözün süresini belirlemek belediye başkanını ait. Kişilik hakkına ihlal eden hal ve davranışlar ihlalinde sözlere meclis başkanı uyarır. İleri gitmesi halinde meclisten dışarı çıkılır. İzmir Büyükşehir Belediyesi son derece demokratik bir davranış gösterdi. Ama ki bu konular tartışma konusu oluyor. Ya kişilik ihlali ya da meclis başkanın üslup hatası oluyor” diye konuştu.

HIZAL İLE SOYER ARASINDA SÖZ HAKKI TARTIŞMASI

Tekrar söz almak isteyen Soyer ile Hızal arasında gergin anlar yaşandı. “Size söz vermeyeceğim” cevabını alan Hızal, “Anti demokratik bir sistemi yönetmelik yaptınız” dedi. Bunun üzerine anladım diyerek Hızal’a cevap veren Başkan Soyer’e Hızal “Anlamadınız” yanıtını verdi. Bunun üzerine lütfen susar mısınız size söz vermiyorum” ifadelerinin ardından ısrarcı olan Hızal’a tepki olarak Soyer kapatın mikrofonunu çıkışında bulundu. Bunun üzerine Hızal’ da kapatsanız da konuşacağız siz anti demokratik hareket edemezsiniz” sözleri ile tepki gösterdi.

SOYER'DEN İNCİRALTI AÇIKLAMASI

Soyer yıllardır imar planlaması bekleyen İnciraltı için 13 Ekim Salı Günü Ankara’da gerçekleşecek zirve hakkında konuşan Soyer, “İnciraltı 1989’da turizm bölgesi ilan edildi. Daha sonra sınırları üzerinde tartışmalar yaşandı. 2020 yılında bugünkü halini aldı. Hem Turizm ve Kültür Bakanlığı hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan yapma yetkisi var. Yarın bürokrat arkadaşlarımızı görevlendirdik. Ankara’ya gidecekler. Diliyorum ki; yılların kangren meselesi İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi temsilcilerinin katılmasıyla sonuçlandırılacak. Diliyorum ki, İnciraltı Kent Ormanı olarak yaptığımız bölgenin sınırları korunarak ve yine sağlık bölgesi olarak planlanır. Pandemi süreci bize gösterdi ki EXPO süreçleri ne kadar doğru bir hedefle yapılmış. Sağlık Kenti İzmir yaklaşımıyla başlatılan süreç bugün İncirlatı planlarının kesinleşmesiyle son haline gelecek” dedi.
Bu haber 12.10.2020 19:23:54 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Malta Büyükelçisi’nden İzmir’e övgü

 • AOSB’de yaşanan tramvay krizi sonrası Büyükşehir’den  o firmayla ilgili sert  açıklama geldi!

 • AK Parti Bornova’dan tüm mahallelerde “karınca modeli çalışması”

 • Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor

 • Türkiye’nin en modern mobilya sektör kümelenmesi sanayi alanı Ege’de kuruluyor

 • İptal olan o zirve bugün gerçekleşti: CHP Foça'dan Başkan Soyer'e sitem!

 • Ebeveyn Akademisi’nin ilk dersinde Başkan Soyer sürprizi

 • Pazar günü Dirmil’de “Keşkek Festivali” var

 • CHP İzmir’de Büyükşehir Meclis üyeleri sahaya iniyor: İşte o ilçeler!

 • İYİ Parti’den o ilçedeki gençlik merkezi için yurt önerisi!

 • Konak’ta can dostlar için büyük heyecan

 • Yücel’den örgüte ve gündeme ilişkin önemli mesajlar

 • AOSB'de tramvay inşaatında kriz: Raylara kum döktü!

 • SODEMSEN'in yönetim kurulu toplantısı İzmir'de yapıldı

 • Büyükşehir’den engelli farkındalığı için söylem kampı

 • LÖSEV’den sessiz isyan çağrısı

 • PET İZMİR 2021 göz doldurdu

 • İZBAN’a yeni istasyon geliyor

Benzer Haberler