`Fezleke` tartışmasına  İGC de girdi!

Güncel / Politika / Yerel Politika

`Fezleke` tartışmasına  İGC de girdi!

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili hazırlanan fezlekede şikayetçinin Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Nükhet Hotar çıkması tartışmalara yol açtı.
Sertel ile Hotar arasında söz düellosu yaşanırken bir açıklamada İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden (İGC) geldi. Vekil Sertel ise Hotar'ın eleştirilerine yanıt verdi.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ile DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar arasında fezleke üzerinden yaşanan söz düellosuna İGC de dahil oldu.

Hotar, Sertel'e yanıt verirken dünkü yaptığı açıklamada "cemiyet başkanı olmadan önceki cemiyetin mali gücü ile kendisini vekilliğe götüren sürecin ardından bugünkü cemiyetin mali gücü arasındaki farkı, kamuoyunun takdirine bırakmakta fayda bulunmaktadır. Bir dönem milletvekilliği adaylığı düşürülen ve kendisini şaibeli aday konuma getiren bu vekilin köklü bir cemiyeti, hangi partinin arka bahçesine çevirdiğini meslektaşları da gayet iyi bilmektedir" diyerek İGC'yi de hedef almıştı.

CEMİYET'TEN YANIT

İGC Başkanı Misket Dikmen tarafından yapılan yazılı açıklamada Rektör Hotar'a yanıt verildi. Yapılan açıklama şöyle:

""Sayın Nükhet Hotar, İzmir 9 Eylül Üniversitesi Rektörü.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulmuş, ülkemizin ilk meslek örgütlerinden biri olarak 74 yıldır saygınlığını korumaktadır.

Cemiyetimiz Yönetim Kurulları demokrasi kuralları çerçevesinde atamayla değil seçimle göreve gelirler.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, gazeteciliğin evrensel ilkelerine bağlıdır. Ulusal çıkarları, basın mesleğine ilişkin hak ve menfaatleri, mesleğin haysiyet ve şerefini koruyan, basın özgürlüğünün savunulması için her şart altında gereğini yapan, kanunların ve uluslararası anlaşmaların gazetecilere tanıdığı tüm hakları savunmaya odaklı kuruluş amaçlarından asla sapmamıştır.

Hedef gösterdiğiniz, 9 Eylül Gazetesi Cemiyetimizin gerçek ve örnek gazetecilik yapmak üzere basın dünyamıza kazandırdığı yayın organımızdır. Gazeteciliğin temel ilkeleri doğrultusunda yayıncılık yapar. Varlığı algı yaratmak değil gerçek habercilik yapmak üzerine kuruludur. Dedikoduları değil belgeleri esas alır. Gururumuzdur. Kurulduğu günden bu yana tamamen editoryal bağımsızlığa sahiptir.

Atila Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin Onursal Başkanıdır. Herkesin korkudan sus pus olduğu, korku ikliminin hüküm sürdüğü, toplumun sindirilmeye çalışıldığı, yalan haberlerle aldatıldığı dönemde Silivri zindanlarının kapılarını zorlayan gazetecidir. Gururumuzdur. O’nun başkanlığında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürekli üyeleri, vatansever, gerçek gazetecilerin, aydınların, subayların yanında dimdik durmuş, onların sesi olmuştur. Bu duruş emanetimizdir, değişmemiştir.

Ancak yönetim kurulumuz talimatla telkinle değil elbette kendi iradesiyle hareket eder.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni bir partinin arka bahçesi olmakla suçluyorsunuz. Biz kimsenin ne ön ne arka bahçesiyiz. Bizim kendi bahçemiz var. Ama biraz dikenli. Ne yazık ki basını dikensiz gül bahçesi gibi görenler, gerçek anlamda gazetecilik ile karşılaştığında özeleştiri yapmak yerine kurumları itham etmeyi ve karalamayı seçiyorlar.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti,

Kuruluşundan bu yana her türlü hukuksuzluğa karşı çıkmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetimizin temel ilkeleri ve Hasan Tahsin kırmızı çizgisidir.

Ve biz; İGC Yönetim Kurulu, cemiyetimizin saygın üyeleri, bu inançla gururlu, onurlu dik başımızı hiçbir tehdit, itham ve karalamaya eğmeyiz."
Bu haber 16.10.2020 15:11:10 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Çiğli Belediyesi Madımak’ı Unutmadı

 • Başkan Oran, “Güzel bir sezona hazırız”

 • Yüksek rayiçe karşı 650 imza

 • Selçuk Efes Spor Kulübü’nden Efes Tarlası Yaşam Köyü’ne Ziyaret

 • Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Dikili’de Kutlandı

 • Başkan Soyer: Deniz ulaşımına ağırlık vereceğiz

 • Bornova Belediyesi üreticinin yanında

 • Şiddetin Her Türlüsüne Karşıyız

 • Başkan Vekili Pehlivan: Unutulan meslekleri ayağa kaldırıyoruz

 • Müsilaj temizliğine İzmir’den destek

 • Çiğli’de Dijital Dönüşüm Projelerinin Tanıtımı Yapıldı

 • Chp’nin Kadınları Mücadeleden Vazgeçmiyor

 • Bornova’da ihtiyaç sahiplerine uluslararası destek

 • Torbalı’da havuz sezonu açılıyor

 • Soyer: “İzmir’in kültürel mirasını korumak, en temel önceliklerimden biri”

 • Güzelbahçe’de Madımak Anılacak

 • Özelleştirilen limanların yönetimi eski AKP’lilerle dolduruldu, üstelik hiçbiri denizci değil

 • Başkan Arda Sarnıç’taki iş dünyasıyla buluştu

Benzer Haberler