Çiğli meclisinde gündem bütçe: İşte 2021 yılı bütçesi!

Güncel / Yerel Yönetimler

Çiğli meclisinde gündem bütçe: İşte 2021 yılı bütçesi!

Çiğli Belediyesi ekim ayı dördüncü oturumu Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’nün başkanlığında gerçekleşti. Meclisin gündemini 2021 yılı mali İdare Performans Programı ve Bütçesi oluşturdu.
Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- AK Parti Grup Başkanvekili Hüsnü Boztepe, performans ve bütçenin birlikte görüşülerek, ayrı ayrı oylanmasını talep etti. Bu istek oy birliğiyle kabul edildi.

Çiğli Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi 386 milyon olarak belirlendi.  2021 yılı bütçesi de meclisten oy çokluğu ile geçti.

AK Parti Grup Sözcüsü Özgür Kaner, 27 müdürlük olduğunu ve bu müdürlüklerde 1204 çalışan olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Önümüzdeki performans raporu 2021 yılını hedefleyen hayalleri, istekleri gösteriyor. Ancak bunun içinde şirketler yok. 2 yıldır bunu söylüyoruz” dedi. Bunu üzerine de Gümrükçü şirketlerin yasal olarak performans raporunda yer almadığını kaydetti ve ikili arasında şirketlerin bütçede yer alıp almaması noktasında bir konuşma gerçekleşti

Gümrükçü;  Başka belediyelerde şirketler performans raporunda  ya da bütçede yer alıyor mu?  

Kaner; Bizim elimizde hangi şirket ne kadar  gelir gider alıyor elimizde yok.

Gümrükçü;  İlk defa şirketlerin performans raporuna girdiğini sizden duydum eğer varsa böyle bir şey sizden öğrenmek isterim, biz de eksiğimizi tamamlayalım.

Kaner;  Biz bu şirketlerin gelir giderini şeffaf olarak açıklamanızı istiyoruz.

Bunu ardından AK Parti Grup Başkanvekili Hüsnü Boztepe de konuşmaya dahil oldu. Boztepe, “Yasal olarak performansta şirketlerin gelir giderleri yer alamayabilir ama siz yine de bize bunu farklı bir dosyada sunabileceğinizi düşünüyoruz” dedi.

AK PARTİ’DEN ÖZEL KALEM MÜDÜRLÜĞÜ ELEŞTİRİSİ

Daha sonra performans raporunu eleştiren ve olumsuz oy kullanacağını kaydeden Kaner sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir metropol ilçeyiz, vatandaşımız da belli. Bayraklı ve Konak incelendiğinde bizim sahip olduğumuz personel ile daha verimli işler yapmamız lazım. Mevcut emekçi arkadaşlarımız ile bahsi geçen performans raporunda daha verimli, daha iyi ve daha aktif bir hizmet alabiliriz diye düşünüyorum. Bize 500 günü anlattınız ve biz de AK Parti Grubu olarak her zaman yanınızda olduk, destek verdik. Emlak ve İstimlak Müdürlüğü, Plan ve Proje Müdürlüğü’ne  bence yeterince bütçe ayrılmamış. Plan ve Proje Müdürlüğü’ne  1 milyon 393 milyon ayırıyoruz,  Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’ne  6 milyon ayırıyoruz. Özel Kalem Müdürlüğü ise  size bağlı ve bütçesi 8 milyon. Konak Belediyesi’nde Özel Kalem Müdürlüğü’nün bütçesi   2020 yılında 3 milyon,  keza Buca Belediyesi’nde de Özel Kalem Müdürlüğü bütçesi 4 milyon.  Bizim geçen yıl ki bütçemiz de bu 8 milyondan pek de uzak değil. Sizin belediye başkanlığınızda arzumuz bir eser meydana getirip onunla anılmak. Rutin çalışmalar ise zaten yapılıyor. Burada siyasi dokunuş ve belediye başkanı dokunuşu anlamında statikodan çıkarak farklı bir dokunuş olması gerektiğine inanıyoruz. Size verdiğimiz sınırsız destek ile sizin bu dokunuşları yapmanızı arzu ederdik. Ataşehir’in imar durumu ve yapılaşması ile hem belediyenin vergi kazanımı hem Çiğli’nin kazanımını görüyoruz. Çiğli Devlet Hastanesi’nin yapılaşması ve Yeni Mahalle’nin olumsuz anlamda Ateşhir’den ayrıştığını da görüyoruz. Bunun yanında Sasalı, Harmandalı, Güzeltepe, Maltepe’nin imar anlamında önünün açılması ve vergi anlamında katkı sağlaması lazım ama bu işlemlere ayrılan para sadece 300 bin lira bu bizi üzdü. Çiğli’yi kalkındıracak projelere böyle az bütçe ayırırken özel kaleme 8 milyon bütçe bizi hayal kırıklığına uğrattı. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ne ayırdığınız bütçe 8 milyon özel kaleme de 8 milyon biz yaptığımız yardımlarla övünürken sizin özel kaleme bu bütçeyi ayırmanız hayal kırıklığı. Kıyı Kesimi İmar çalışmasına ayrılan bütçede bizce yetersiz. Çiğli denizine kavuşmak istiyor ama bununla ilgili ayırdığımız para sadece 100 bin lira. Atateşhir Mahallesi’ne 60 bin, Harmandalı’ya 100 bin ayırdığınız bütçe bu . Özellikle şirketlerin şeffaflığı konusunda yasal zorunluğunuz olmasa da şirketlere ödediğiniz paranın nerde nasıl isterseniz görüşmeye hazırız. İdare performans raporu geçen yıldan farklı değil. İdari performans raporu statik, önceki dönemi içinde barındıran ve bizi kentleşme noktasında bir yere götürecek durumda değil. Bunları  düşünerek bu konuda red oyu vereceğiz.”

ASLAN: İMARA YETERİNCE BÜTÇE AYRILMAMIŞ

AK Partili Nedim Aslan;   da performans raporu hakkında eleştirilerini sürdürdü. Aslan;  “Bizim yaptığımız eleştiriler siyasi değil her şeyden önce bir Çiğlili sıfatı ile yapılacaktır. Seçimden sonra bizler de sizin gibi Çiğli’ye hizmet etmek adına rozetlerimizi bir kenara bıraktık. 900 günümüz var yeni seçime kadar. Bizim beklentimiz yaptığınız projelerin daha da fazla olması. 500 günlük süreçte siz piyasa borçlarını düşürdüğünüzü ve özellikle 2021 yılında SGK borçlarını da bitirmeyi hedeflediğinizi söylemiştiniz.  Elektronik belediyeciliğe geçtiğinizi, halk kart, Çiğli Beleidyespor, tasarruflar yaptığınızı, pandemi sürecinde yaptığınız çalışmaları anlattınız.  Evet, bunların hepsini yaptınız elinize kolunuza sağlık. Ama bunlar Çiğli için yeterli değil. Biz Çiğli’nin dününü, bugünü biliyoruz Çiğli’yi yarına hazırlamamız lazım. En önemli eksik kentsel dokusu ve yapısı, Çiğli’nin kentsel dokusunun düzenlenmesi için belediyeye bir külfet yok. Doğru kişilerle, yerlerle çalışılırsa bunu halledebiliriz. Bu Çiğli’nin sorununun yüzde 80’nine tekabül ediyor. Çünkü Çiğli’de bir bütünlük yok. Aşağı, yukarı, orta Çiğli olarak ayrılmış. Her yerin kendine has bir yapısı var bir tek kimliği yok. Çiğli’de yaşayanların da aidiyetini oluşturacak da bir şey yok. Hem ekonomik, hem fiziksel anlamada farklılıklar var, herkes kendi havasında. Bu sorun  ortaya irade koymakla düzeltilebilir. Harmandalı, Güzeltepe, Maltepe, Dağ Mahallesi, Şirintepe’de dezavantajlı insanlar ve konutlar var bunların düzeltilmesi lazım. Bu Çiğli’nin geleceği ile ilgili bir konudur. Biz bugüne kadar ne kadar yer istimlak ettik, alıp yolunu, parkını biz yaptık? Dolayısıyla bunlar dikkate alınmalı” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Hüseyin Çetin  ise yapılan eleştirilerin haksızlık olduğunu kaydetti. Çetin, “2021 yılı performans bütçesinin savunmasını yapmamın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Özgür arkadaşımız diyor ki bunlar hayal gerçekleşmeyecek. Özel Kalem Müdürlüğü eleştirilerine gelince, oradaki harcamaları da görmek lazım 3 milyon personel gideri 2 milyon SGK primi. Bu Konak’ta Buca’da az olabilir orada personel az olabilir. Bize destek noktasında özverili birlikteliğiniz için teşekkür ederim” dedi.

Bir kez daha söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Özgür Kaner Çiğli için hayallerinin çok büyük olduğunu kaydetti. Kaner, “Ben hayal derken bunu kötü anlamda kullanmadım. Herkes hedefini ve olası gideri yazmış bu hayal görmek derken bunu bizim hayallerimiz daha yüksek, trafik, çöp sorunu olmayan, kokmayan, herkesin güldüğü bir yerde yaşamamız lazım demek istedim” ifadelerini kullandı.

Bunun ardından da İdari Performans Programı oy çokluğuyla geçti.

AVDAN: SİYASİ BİR KARAR!

Bütçe görüşmesi öncesi söz alan  Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan hem performans raporuna hem de bütçe eleştirilerine yanıt verdi. Avdan , “Bir önceki seçimde performans raporu  oy birliğiyle geçiyor ve hala o dönem içerisindeyiz.  Ama şimdi ise oy çokluğuyla geçiyor. Bu bence siyasi bir karar. Gelir bütçemiz gelince de şunları söylemek isterim;  bizim birinci gelirimiz vergi geliridir. Bina, arsa, ilan, çevre gibi harçlar ve b u rakam 134 bin 32 lira olarak görünüyor. Gerçekleşme oranı yüzde 55 oranında bu da yaklaşık olarak 68 bin liraya tekabül ediyor. Katı atık bedeli vb. gibi gelirlere ise baktığımızda 73 bin 137 lira,  rakamı gerçekleşme oranı ise yüzde 95 bu da 65 bine tekabül eder. 100 milyon devletten katkı payı bekliyoruz. Bunun gerçekleşeme oranı da yüzde 80 civarında. Bu standart bir para değil o ay tüm ülkede  toplanan vergilerin nüfus oranına bölünmesi ile veriliyor. Pandemi döneminde bizim payımıza 2 milyon gibi bir rakam düştü. Çünkü devlet vergi toplayamadı. Büyükşehir’de yüzde 30 kendi payını yüzde 10 da İZSU’ya kesiyor. Büyükşehir’e biz para veriyoruz ama biz de onlardan isterken çekinmeyelim. Ben Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinden bunu istiyorum. İsteyenin bir yüzü kara vermeyen zenci. Gider bütçemize bakarsak Fen İşleri ve Temizlik İşleri’nde düşüş var. Ama destek Hizmetler Bütçesi’nde çoğalma var. Çünkü biz bu sene 9 milyon destek hizmetlerine bütçe verdik. Çünkü sosyal donatı alanlarımıza önem veriyoruz. Gelir arttırmak için Belediye Başkanımız bir hamle yaptı ve Mavişehir’in bir kısmı bizim ve dava açtık,  kazanırsak oradan 14 milyon gelir bekliyoruz. Kıyı kesimini açabilirsek oradan da gelir elde edebiliriz. Devlet, dedi ki ‘sanayi bölgesindeki dükkanlar vergiden muaf olacak’  bizim bu kazanamadığımız emlak vergisini  o zaman genel hükümetin bize ödemesini istiyoruz. Yıllardan beri bir çöp sorunumuz var. Çiğli çöpten bir türlü kurtulmadı, keşke kurtulsak. Buca Belediyesi bir zamanlar koşu hakkından pay alıyordu. Ben de diyorum ki; toprağım, yolum, suyum, kokum kirleniyor. 30 ilçenin çöpü bize geliyor. Bize diğer belediyeler katkı payı versin, vermiyorlarsa elektrik üretiminden pay alalım diyorum.  Bunu istemek bizim en doğal hakkımız. Karşıyaka Belediyesi’nin de nüfusu bizden fazla, Konak Belediyesi deseniz yüz ölçümü küçük ama geliri üç kat. Biz 139 bin metre kareyiz ama emlak vergimiz düşük. Bazı emlak vergilerimizi alamıyoruz. Çünkü arsa da kısıtlama var,  adam emlak vergisini az ödüyor, şansızız. Konak büyük bir yatırım düşünmüyordur.  Çünkü Büyükşehir onun her şeyini hallediyor, Karşıyaka’yı da hallediyor. Boztepe bir kez çöpten para istedi ben yine istemesini rica ediyorum. Yani demek o ki büyükşehir meclis üyelerimiz Çiğli’ye bir şeyler yapılması konusunda çekingen davranmasın ve lütfen mecliste talep etsin. Devlete borcumuz var mı var? Yapılanma bekliyoruz, gerçekten ödemek istiyoruz. Sedat Karatekin’den rica ediyorum bize yardım etsin. Çiğli Belediyesi’nin ayakları yerdedir, ne yaptığını biliyordur, Belediye Başkanı gecesini gündüzüne katmıştır” şeklinde konuştu.

ORTAYA BÜYÜK BİR ESER ÇIKMASINI İSTİYORUZ

AK Partili Nedim Aslan ile Başkan Yardımcısı Mustafa Avdan arasında ise kısa bir atışma yaşandı.  Aslan, “Avdan banttan konuşuyor, akşamdan yüklemiş her şeyi ,burada konuşulanı dinlemiyor. Ben sadece kaç metre kare istimlak edildi diye sordum.  Biz yapılan yatırımlar için teşekkür ederiz. Çünkü burada Çiğli kazanıyor. Biz ortaya büyük bir eser çıkmasını istiyoruz. Çiğli’nin gelirini yükseltmek için sağa sola gitmeye gerek yok. Bölünmüşlüğü, yapısına bakınca insanın içi parçalanıyor. Bunu halledersek Çiğli halkı hep beraber gülümser. Hala Organize sanayi diyorsunuz o tren kaçtı önümüzdeki maçlara bakalım” diye konuştu.

DÖNE DÖNE KONUŞUYORSUNUZ

Bunun üzerine Avdan’dan Aslana tepki geldi. Avdan, “Siz de aynı şeyleri kalem kelem döne döne konuşuyorsunuz Nedim Bey. Ben gelir arttırmak için yapılacakları söyledim” dedi.

PROJE MÜDÜRLÜĞÜ BEKLENİYOR

Başkan Yardımcısı Barbaros  Kiriş ise imar konusunda gelen eleştirileri yanıtladı. Kiriş, “Emlak ve İstimlak Müdürlükleri bana bağlı. Çiğli’de çok imar sorunu var. Dağ Mahallesi, Köyiçi, Güzeltepe, Kasaplar Meydanı, biz her yerde çalışmalarımız başlattık. Diğer mahallerde zaten kamulaştırma yapılacak alan yok. Biz olan yerlerde zaten bunu yapacağız ama Plan ve Proje Müdürlüğü’nü bekliyoruz yeni imar planı yapıldığında kamulaştırma yapılacak. Plan ve Proje Müdürlüğü İmar Müdürlüğü’nden koptuğu için buradan kalan işleri de yapıyor. Çarpık yapılaşma ve imardan dolayı kamulaştırma yapmıyoruz. Çünkü projelerini bekliyoruz ”diye konuştu.

Bunun üzerine AK Partili Aslan’dan nasıl yer yok çıkışı geldi. Aslan, “Çiğli’de kamulaştırma yapılacak yer yok diyorsunuz nasıl yok? Çıldıracağım.”

Barbaros Kiriş ise “Acelesi olan bir yer yok.

 Nedim Aslan; Nasıl acelesi yok Hastanenin etrafında var neye göre acil  neye göre değil?

Gümrükçü ise duruma müdahale ederek, “Meclisi karşılıklı tartışma ortamına çevirmeyelim” şeklinde konuştu. “

Özgür Kaner;  ise  eleştirilerine devam etti. Kaner, “Mal ve hizmet alım giderleri, Özel Kalem Müdürlüğünde 4 milyon ama biz bu giderlerin nasıl bu denli çok olduğunu anlamadık.  Çünkü 26 müdürlük daha var ya buladadaki tüm müdürlükler alımı sizin sırtınıza yükleniyor. Yani anlamadık biz bunu norm kadroda değişiklik istediniz biz koşulsuz dilediğinizle, dilediğiniz şekilde çalışma hakkınız var dedik. Bütçe kalemlerinde kaydırma istediniz biz yine tamam dedik.  Biz siyaseten buna hayır demedik. Biz Çiğli halkının refahı içi çalıştık asla grubumuz bel altı bir siyaset yapmadı. Kültür Müdürlüğünde temsil ve ağırlama gideri 500 bin lira bu dedikodusu çok olacak bir yer daha şeffaf olmalı” dedi.

AK Partili Boztepe’nin ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Çiğli’ye hizmet getirmiyor çıkışına CHP’den tepki geldi.

TUNÇ SOYER’E BİR ALERJİNİZ VAR

CHP Çiğli ve İzmir Büyükşehir Meclis Üyesi Deniz Bektaş, Bozteye sert sözlerle yüklendi. Bektaş, “Büyükşehir Çiğli’ye hiçbir şey yapmıyor ne demek Tramvay ihalesi yapıldı, Harmandalı’ya Maltepe’ye, Evka 5 girişine spor tesisleri yapılıyor. Harmandalı’nın çöpü de belirlenen bölgelere yapılacak olan butik çöp tesisleri ile yükü hafifletilecek. Harmandali çöpunden yıllık en az 12 milyon TL civarında gelir elde edileceği Tunç başkanımız tarafından bildirilmiştir. Çiğli’ye aşevleri ve Masalevleri Projeleri gündemde 8 aylık pandemiden dolayı bir kayıp söz konusu. Yağmur yağdı ve İZSU Genel Müdürü gelip hemen ilgilendi. Tunç Soyer’e bir alerjiniz var ama bence bunu ilçe meclisinde gündeme getirmeyin. Büyükşehir'de yeterince konuşuyorsunuz. Burası ilçe meclisi" ifadelerini kullandı.

GÜMRÜKÇÜ: 2021 YILI HİZMET YILI OLACAK

Başkan Gümrükçü hem CHP hem de AK Parti Grubuna teşekkür etti. Gümrükçü, “CHP İlçe Başkanı Mert Özcan ile AK Parti İlçe Başkanı Sedat Karatekin’e  bugün burada oldukları için teşekkür ederim.  Tüm konuşan arkadaşlarımın Çiğli’nin faydasına olan her şey de fikir birliğindeler ve bu mecliste barış, huzur içinde çalışmaktan dolayı çok ama çok mutluyum. Çiğli’nin bir kentleşeme ve kentlileşme problemi olduğunu hepiniz söylediniz. Bu birliktelik bu sorunları da çözme iradesini de ortaya koyacaktır. Bizim iki ana eksenimiz var. Biri tasarruf diğeri de verimlilik bu anlamda dijitalleşeme, çağa ayak uydurma, şeffaflık bunlar bizim için çok önemli. Şeffaf bir yönetim sergilediğimizi düşünüyorum. 1-2 ay içinde şirketlerle ilgili de size bir rapor getirebiliriz. Sayıştay zaten bizi denetliyor. Bizim de hesap veremeyecek hiçbir şeyimiz yok. 2021 yılındaki bütçe ile yapacağımız çalışmaları tek tek müdürlük bazında sizlere aktarılmasını istiyorum. Böyle bir çalışma yapacağız. Müdürlüklerimiz size tek tek faaliyetleri aktaracaklar. Kültür Müdürlüğü Bütçesi’ndeki mal  alımı ÇİBEM’e alına  ders kitaplarından kaynaklanıyor. İmar Müdürlüğü Bütçesi'nde bulunan kalem yapmamız zorunlu olan bir ihaleden kaynaklı .Şeffaflığın gereği olarak size tek tek nereye ne harcanacak size bunlar anlatılacak. Özel Kalem Müdürlüğü bütçesindeki rakamsal artış yüzde 2. Bunun nedeni de Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ndeki Basını kaldırıp Özel Kaleme dahil ettik. O nedenle bütçe arttı. Ancak daha fazla olması gereken bütçeyi neredeyse geçen yıl ile aynı tuttuk. 2021 yılında Esentepe’deki imar sorununu çözüyoruz. Dağ Mahallesi’nde Kentsel dönüşüm sorunu hal olacak. Çiğli'nin denizle buluşması için millet bahçesi projesine tamam dedik. Kıyı çalışmalarında imara kapalıydı bunlar için de çalışıyoruz. Millet Bahçesi ile beraber ikinci denize ulaşma noktası olacak. Size bir de sürprizim olacak ve bir noktadan daha denizle buluşacağız. Belediye gelirlerinde pandemi döneminde düşüş var. 2 ay  boyunca devlet belediyelerden yaptığı yüzde 40’lık kesinti yapmadı. Bizim de  sizden ricamız yine bu kesinti yapılmasın. Belediye şirketlerinin borçları 10 yıla 15 yıla yayılsın. Bizim dezenfektan, temizlik kolisi gibi giderimiz yoktu ama oldu. Bütçe gelirimizi arttıra ve borçlarımızı ödediğimizi kesin hesap görüşmelerinde göreceğiz. Yedek parçada, kırtasiyede, toplu alımları açık ihale ile yaparak tasarrufumuzu arttıracağız. Bu bütçe hizmet  ve yatırım bütçesidir. Çiğli için 2021 yılı kayıp değil, daha da kazandığı bir yıl olacak.

Öte yandan meme kanserine ve erken teşhise dikkat çekmek amacıyla salonda bulunan tüm meclis üyeleri pembe maske ve kurdele taktı.
Bu haber 15.10.2020 20:09:19 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • AOSB’de yaşanan tramvay krizi sonrası Büyükşehir’den  o firmayla ilgili sert  açıklama geldi!

 • AK Parti Bornova’dan tüm mahallelerde “karınca modeli çalışması”

 • Moda endüstrisi sürdürülebilirliğe yatırım yapıyor

 • Türkiye’nin en modern mobilya sektör kümelenmesi sanayi alanı Ege’de kuruluyor

 • İptal olan o zirve bugün gerçekleşti: CHP Foça'dan Başkan Soyer'e sitem!

 • Pazar günü Dirmil’de “Keşkek Festivali” var

 • CHP İzmir’de Büyükşehir Meclis üyeleri sahaya iniyor: İşte o ilçeler!

 • İYİ Parti’den o ilçedeki gençlik merkezi için yurt önerisi!

 • Konak’ta can dostlar için büyük heyecan

 • Yücel’den örgüte ve gündeme ilişkin önemli mesajlar

 • AOSB'de tramvay inşaatında kriz: Raylara kum döktü!

 • SODEMSEN'in yönetim kurulu toplantısı İzmir'de yapıldı

 • Büyükşehir’den engelli farkındalığı için söylem kampı

 • LÖSEV’den sessiz isyan çağrısı

 • PET İZMİR 2021 göz doldurdu

 • İZBAN’a yeni istasyon geliyor

 • Torbalı’da zabıta ve jandarmadan dev operasyon

 • Gaziemir’de fırınlarda sıkı denetim

Benzer Haberler