Büyükşehir Meclisi’nde AK Parti ve CHP arasında “İmar Yönetmeliği” tartışması

Güncel / Yerel Yönetimler

Büyükşehir Meclisi’nde AK Parti ve CHP arasında “İmar Yönetmeliği” tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclisinin üçüncü oturumu Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti.
EHAEGE - Simav Belediye Başkanı Adil Biçer’e otobüsü İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan’a otobüsü İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi İyi Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç, Arapgir Belediye’sine hibe edilen otobüsün anahtarını MHP Grup Başkanvekili Selahattin Şahin, Edremit Belediyesinin temsilcisine otobüsü ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, Piraziz Belediyesi temsilcisine otobüsü CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, Arguvan Belediyesi’nin anahtarını Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Burhak Belediyesine hibe edilen otobüsün anahtarını Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Tuzlukçu Belediyesine hibe edilen aracın anahtarını ise Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce teslim etti.

Başkanlık makamında gündeme eklenen maddelerin görüşüldüğü esnada, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Yapı Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağına ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığının değerlendirmeleri sonucunda yeniden düzenlenen “İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı”nın oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin İmar ve Bayındırlık – Hukuk – Deprem ve Afet Komisyonları Raporu” maddesinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, çalışmanın çok aceleye getirildiği ve planı incelemek için meclis üyelerine zaman tanınmadığını söyleyerek yapılan muameleyi eleştirdi.

“BU TASLAĞIN ALT ÇALIŞMALARI NASIL YAPILDI?”

AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, onaylanan maddelerin sorumluluklarının kendilerinde olduğunu söyledi. Hızal "Hem AK Parti grubu adına hem de imar komisyonu üyesi adına söz aldım. Şu an görüşmesini yapmış olduğumuz ve İzmir için çok değerli olduğunu düşündüğümüz imar yönetmeliği taslağı… Dönem dönem bununla ilgili çalışmalar yapılmış ancak yeterli olmaması nendeniyle önümüze gelmiş. Çok önemli bir konu diyoruz ve 115 sayfalık bir çalışma… Bu İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ne zaman gelmiş ve nasıl çalışma yapılmış bilmiyoruz. Bize deniyor ki bununla ilgili bakanlıkla şu görüşmeler yapıldı bizde şu revizyonları yaptık siz onaylayın biz bakanlığa göndereceğiz. Biz Meclis üyeleri olarak İzmir'de karar mekanizmaları olarak en üst seviyeyiz diye düşünüyoruz. Bu yetkimiz kullanırken en sağlıklı biçimde kullanmak zorundayız. Bu taslağı 2 gün içerisinde okuyup yorumlayacak arkadaşımız var mı? Bu taslağın alt çalışmaları nasıl yapıldı? Bir takım STK'larla yapıldı. Yasa olmasa bile ne azından bütün parti gruplarının içinde bu mevzuata hakim olan Meclis üyesi arkadaşlarımız var mıydı? Vardı ancak onların görüşü alınmadı. Bizim önümüze geldi oylamayı yapın geçin dendi. Burada noter görevi görmemiz istendi. Bize adete bunu incelemeyin onaylayın, hukuki, siyasi riski siz alın deniyor. Bu ve benzeri çalışmaların sağlıklı yürütülmesi adına… Gerçekten yüreğimizin bir tarafından bir takım eksikliklerin olduğunu ve bu eksikliklerin giderilmesi lazım. 2 gün 1 gün kala böyle çalışmalar önümüze gelirse bu mücadeleyi ne siz ne bizler verebiliriz" ifadelerini kullandı.

"BUNDAN SONRA KABUL ETMEYECEĞİZ"

Hızal'ın ardından söz alan AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, bundan sonra acilliyet ile gelen hiçbir maddeyi AK Parti olarak görüşmeyeceklerini söyledi. Yıldız "Geçtiğimiz pazartesi meclis gündemimize getirildi. AK Parti grubu olarak bu konuda görüşülmesi gerektiğini dile getirdiğimizde diğer partilerde destek verdi. Bu İzmir için, ihtiyaçlarını karşılamadığını bir düzenlemeyi kapsıyor. Ancak bu kapsamda baktığımızda 15.01.2020'de de Aziz Bey döneminde bir kriz oluşmuştu. Ancak şu an hali hazırda bir imar yönetmeliği var. Çarşamba günü bu rapor bize verildi bizim toplantı sonrası eve gitmemiz 9.30'du sonrasında bu raporlar ile ilgili bir toplantı yaptık. Ben iyi niyetli olarak yarın bu konu hakkında toplanıp bazı maddelerde netleşebiliriz diye düşündüm. Saat 1'de toplantıya gittik ancak maalesef hem dosya üzerinde hem de 500 günlük performans üzerinde yaşadığımız bir sorun var. 3 aydır bekleyen dosyalar ne hikmetse bir anda acil koduyla getiriliyor. Dosyalar o kadar son dakika acilliyet ile geliyor ki… Bundan sonra AK Parti grubu son dakika olarak gelen hiçbir dosyayı görüşmeyecek. Biz ilk başlarda toplantılar yaptığımızda çok zor koşullarda toplantılar yapıyorduk. Bu değişimi gündeme getirdiğimizde sizler cevap verdiğiniz ve gruplara çok şık odalar verdiniz. Ancak fizikken iyiyiz, teknik olarak kötüyüz. İzmir için çok önemli olan konuda tek söz söyleme yetkimiz yok. Ancak Ticaret, Mimarlar odasının var… Hangi meclis üyemiz tek kelime söyleyebildi? Toplamda 27 arkadaşlı bir komisyonda tek ifade kullanamadık. Tek söylenen bakanlığın hazırlamış olduğu metinlerde düzenlemeler dikkat edildiği. Hukuken sorumluyum ancak siyaseten sorumluluğu orada bırakıyorum. Bakanlık geri gönderirse, bunu son dakika önümüze koyan ekiplerin sorumluluğudur. İzmir'in iklim koşulları farklı... Bu dosyalardaki maddelerin hem vekil hem bakanlık üzerinde takibe hazırız. Biz her konuda İzmir milliyetçiliği yaptık ve yapmaya devam edeceğiz.  Soyer'den talebimiz şudur. İktisat komisyonuna gelen dosyalarda biraz özen gösterilmelidir… Bu meclisin tamamı yetenekli insanlardan oluşmuştur. Ticaret odası mimarları çağırıp dürüst olabiliyor…" dedi.

“YAPILAN ELEŞTİRİLERİ HAKSIZLIK ALARAK GÖRÜYORUM”

Cumhuriyet Halk Parti Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Bürokratları'nın insan üstü çalıştığını söyledi. Kökkılınç "Bu gündem maddesindeki konu oy birliği ile gelmiş. Eğer siz komisyon konusunda farklı düşünüyorsanız bunu komisyon toplantılarında dile getirir ve değerlendiriniz. Bu yönetmelikte değişiklikle geçer. İmar yönetmeliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yapmış olduğu düzenleme sonrası gündeme geldi. Bakanlığın istediği konularda değişiklikler yapıldığı için hızlı bir şekilde gündeme geldi. Bizim İzmir Büyükşehir Belediye bürokratları insan üstü çalışıyorlar. Bir konu 4 komisyona gidebiliyor… Yapılan eleştirileri haksızlık alarak görüyorum.  Bazı dosyalar vardır ki özel dosyalardır… Vatandaşın talebi gibi konularla gelmiştir. Dolayısıyla araziler ile gelmiştir. Arkadaşlarımız her dosyaya çok büyük özen gösteriyorlar. Belediye başkanımızın özele girerek konuları birbirine bağlamayı çok doğru bulmuyorum" dedi.

“BU YÖNETMELİK TASLAĞI 2-3 GÜNLÜK BİR TASLAK DEĞİLDİR”

Kökkılınç'ın  ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Murat Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin İmar Yönetmeliğinin olmasının önemine dikkat çekti. Aydın "Bu oy birliği ile geçen bir konu içi bu kadar konuşulmaya ne gerek var bilmiyorum ama bende birkaç sorun belirtmek istiyorum. Bu yönetmelik taslağı 2-3 günlük bir taslak değildir. Geçtiğimiz zamanlarda hazırlanan önergenin düzenlenmiş halidir.  Özgür Bey'in bahsettiği aksaklıklarda haklı, yeni yöntem ve çalışma prensipleri konusunda çalışmalıyız bence.  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir imar yönetmeliğinin olması çok öneli ve değerli. Eğer biz bunu bakanlık ile sürdürmeye devem dersek bu imar yönetmeliği vücut bulamayacak.  Hakan Bey söz söylemediğini söyledi ancak bu haksızlık. Burada söylediği eleştirileri orada da dile getirdi. Şuan İzmir Büyükşehir Belediyesi imar yönetmeliği eksikliğini karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

“İZMİR'E YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE YAPALIM DENDİ”

CHP Meclis Üyesi Erhan Uzunoğlu, "Dün çok uzun ve yoğun bir gündü. AK Partili arkadaşlar acil olmasın dediler, sayın başkanımız istediğiniz kadar komisyonda kalsın dedi ancak sonra bürokrasi görüşmesi ile aciliyeti olduğunu dile getirip önümüze geldi. Keşke yaptığımız görüşmelerde bir tutanak olsaydı. Biz ısrarlı değildik bunu oy birliği ile de geçirelim demedik. AK Partili arkadaşlarımız 1 ay daha komisyonda kalsın ilgili tüm girişimler yapılsın, İzmir'in yararı olan konularda revize edilsin 1 ay sonra yeniden konuşalım dedik. Sonra bazı görüşmeler yapıldı, aksam 17'yi geçiyordu, dediler ki böyle yapmayalım biz bunu oy birliği ile geçirelim çünkü AK Parti Milletvekili Necip Nasır'da demiştik bu Ankara'ya gitsin ve İzmir'e yakışır bir şekilde yapalım dendi. Bu 1 ay daha kalabilirdi. Burada bu kadar büyük bir siyasi tartışma yürütmek meclisin geleceğine de hiçbir katkı sağlamaz. AK Partili arkadaşlarımız bu yönetmeliği İzmirli'ye uygun bir şekilde yapmaları yönünde çalışmaları yapmalarını bekliyoruz ve bunu yapmaları halinde kendilerine teşekkür edeceğiz" dedi.

“DOĞRU ŞEYLER SÖYLENİYORSA BUNU OLUMLU BAKMALI”

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu siyasi eleştirilerden herkesin mutluluk duyması gerektiğini söyleyerek, "Benim burada gördüğüm olumlu bir tablo var. Meclisimiz bürokratlarımızın çalışmalarından memnunlar bunun için teşekkür ediyorum. Siyasi eleştiri yapacağız bu ayıp bir şey değil. Onun için siyasi eleştirirden kimse bir rahatsızlık duymamalı mutluluk duymalı. Eğer doğru şeyler söyleniyorsa bunu olumlu bakmalı" dedi.
Bu haber 16.10.2020 20:35:35 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İYİ Partili Dervişoğlu’ndan ‘otoyol ve köprü geçişleri’ sorusu: Aradaki fark nasıl ödeniyor?

 • Hakkında disiplin soruşturması açılan Derinsu: Soruşturma parti içi girdabı gösteriyor!

 • Çiğli Tramvayı ihalesi ertelendi

 • Kamyonetle çarpışmıştı! İzmir'de acı son...

 • Büyükşehir’den Muhtarlar için Anı Ormanı… Soyer: “Artık dikili bir ağacınız var”

 • Başkan Utku Gümrükçü muhtarlarla buluştu

 • Ege Mahallesi'nin dönüşümü için ihaleye çıkıldı

 • CHP’li Bayır’dan Şırnak’ta kobi mesaisi

 • Enver Aysever ile okuryazarlık atölyesi başladı

 • Akşener İzmir’e geliyor!

 • Seferihisar 'salon' tartışmasına AK Parti’den sert tepki!

 • İzmir gönüllüleri doğal afetlere hazırlanıyor

 • İzmir’in barajları alarm veriyor!

 • Bornova Belediyespor galibiyetle başladı

 • Kanun değişti, tecil yaş sınırı düştü... Yarım milyon genç asker kaçağı çıktı!

 • AK Parti Kınık Gençlik Kolları seçiminde büyük coşku

 • “En İyi Kentsel Yaşam Kalitesi Ödülü” Seferihisar’ın

 • Başkan Arda muhtarlarla bir araya geldi

Benzer Haberler