Başkan Aksoy’dan 500 gün raporu: Deniz Yücel’den  övgü dolu sözler!

Güncel / Yerel Yönetimler

Başkan Aksoy’dan 500 gün raporu: Deniz Yücel’den  övgü dolu sözler!

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy düzenlediği basın toplantısı ile 500 gününü kamuoyu ile paylaştı.
Toplantıya CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İl yöneticileri, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu, Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, CHP Menemen İlçe Başkanı Turan Erdoğan, meclis üyeleri ve partililer katıldı.

Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- Menemen’de ilk 500 gün tanıtım toplantısında konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, göreve geldikleri ilk an itibariyle çalışmalara başladıklarını kaydetti. Aksoy, “Menemen’de bir sevgi yolu vardı ama Menemen’e yakışmıyordu ve biz geldiğimiz an itibariyle orada çalışmalara başladık ve açılışımızı yaptık. Şiir Sokağı’nı, Uğur Mumcu Heykeli’ni, Açıkhava kütüphanesini de hizmete sunduk. Şiir Sokak artık Menemen’de bir marka haline geldi. Gençlerin sanat ile aşır neşir olduğu, saz, bağlama, gitar çaldığı bir alan halini aldı” diye konuştu.

MENEMEN’E YABANCI DİLLER YÜKSEK OKULU

Menemen’in geçmişten bu yana büyük bir sorunu olan Kasımpaşa Üstgeçidini yeniden yaptıklarını anlatan Başkan Aksoy, projeleri hakkında şunları dile getirdi;

Geldiğimiz andan itibaren Kasımpaşa Üstgeçidinin  direncini ölçtük. Fen İşlerimiz yaptığı çalışmada her an yıkılabileceğini tespit etti.  Bizler de hemen çalışmalara başladık ve bu kadim sorunu çözmüş olduk. Projemiz, asansörlü, yürüyen merdivenli Menemen’in  ilk üstgeçit olma özelliğine sahip. Menemen yeni bir süliyete  kavuştu, eskimiş o kötü görüntüyü unuttu. Kadın Dayanışma ve Çocuk Evi Projemizi başlattık. Seçim dönemi bunun sözünü vermiştik ve bunu başardık. Esas amaç annenin ekonomik özgürlüğüne kavuşması, şiddetin engellenmesi. Çocukların geçici bir süre bırakılarak annenin sosyal etkinliklere ulaşmasını sağlamaktır. Bir diğer açılışını yaptığımız yer ise çok özel ve önemli bir proje Emiralem Engelsiz Yaşam Merkezi. Bunun yanında  Menemen Yüksekokulu’nu Seyrek’te açık bu binamız daha önce işlevsizdi. Bakırçay Üniversitesi ile uzlaşarak burası Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu olarak açıldı. Kız Öğrenci Yurdumuzun da  yapımı devam ediyor.

ZİRAAT VE VETERİNERLİK FAKÜLTESİ MENEMEN’DE

Bizlerin yıllardır hayalini kurduğumuz bir şey vardı; o da Üniversitenin Menemen’e gelmesiydi. Yine Bakırçay Üniversitesi ile anlaşarak binamızın Ziraat ve Veterinerlik Fakültesi olarak hizmet etmesini sağladık. Menemen’in  ayağa kalkacağı bir projeyi gerçekleştirdik. Doğaköy’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anaokulunun yıkılmak üzere olduğunu gördük ve Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile anlaşarak yıkıp yeniden yaptık. Hatundere’de Didem Varak Halk Kütüphanesi, Emiralem’de Engelsiz Yaşam Kütüphanesi, Menemenli olan şairimizin Menemen Merkez’de bir kütüphanesini açtık.  Atilla İlhan Halk Kütüphanesi’ni hizmete açtık.  Doğaköy’de ana okulu sonrası bir de halk kütüphanesi açtık. Biz eğitimi köylerimize de ulaştırmak istiyoruz. Ahmet Taner Kışlalı Kütüphanesini de Gedizevler’de açtık. Menemen Tarımsal Araştırma Merkezi eskiden kiraya veriliyordu biz bu alanı alarak Tarımsal Araştırma Merkezi’ne çevirdik. Yine Emiralem’de zeytinyağı fabrikası vardı ve  kiraya veriliyordu onu da aldık modernize ettik ve artık orada zeytin üretimi yapıyoruz. Buraya zeytin getiren köylümüze gübre desteği yaptık. Böylece köylümüzün üretime devam etmesini sağladık. Gölpark Çocuk Oyun Evini açtık. Asarlık Bölgemiz bizim için çok anlamlı bir bölge burada geçmiş dönemde taziye evi yoktu. Bizler Bölge halkımıza taziye evini de sunduk. Yine Asarlık’ta Yeşil Pınar taziye evini açtık. Emiralem’de spor tesisleri açtık ve hizmete sunduk. Bir genci kötü alışkanlıklardan uzak tutmanın yolu sanat, spordur. Tepe Sosyal Tesisimizin alt katında bir düğün salonu açtık. Böylece belediyemize de ekonomik gelir elde ettik. Atıl olarak duran Türkelli’de ki bir alanı Fırat Yılmaz Çakıroğlu Parkı açtık. Seyrek’te de iki şehidimizin adını verdiğimiz şehitler parkının açılışını gerçekleştirdik. Ahmet Taner Kışlalı Parkını da Gedizevler’de açarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Asarlık’ta yine Ahmet Kaya ismini bir parka verdik. Asarlık halkı bu parka sahip çıktı, Ahmet Kaya türküleri eşliğinde hep birlikte yeniden orada dinledik. Srebrenitsa Anıt Heykeli’ni de açarak bu katliamın anılmasında yer aldık. Ahıska Türkeri’nin yer aldığı bölgede Ahıska Türkleri Sürgün Anıtını açtık. Kent 2’de Atatürk Anıtı ve Cumhuriyet Heykeli’ni açtık. Bu anıt pirinçtendir, meydan düzenlemesinde Atatürk anıtı alındı depoda atıl ve kolları kırık bir şekilde bulduk. Heykeli tutanakları tutarak yeniden inşa ettik ve Kent 2’ye diktik. Her sene andığımız Kubilay’ımızın Menemen’de bir tane bile anıt heykeli yoktu. Bu anıtın açılışını da yaptık.

Bölgemizde tarımla alakalı olarak muz ve çay dışında her şeyin yetiştiği Menemen’de köylümüzü, üreticimizi desteklemek için Çilek Festivalini gerçekleştirdik. Çaltı Köyünde de Hıdırellez festivali, Bozalan İncir Festivalini gerçekleştirdik. Menemen’in en uç köyü kimse gelmez dediler ama binlerce kişi bu festivale katıldı. Koyundere’de köy şenliği düzenledik köylümüzü ayağa kaldırmak için bunu gerçekleştirdik. Türkelli’de tarımsal Araştırmalar Merkezi olarak açtığımız yere karakılçık buğdayını ektik. Göktepe’de köy pazarı açtık. Türkelli’de Yörük Kültüründe deve güreşi çok önemlidir. Biz de deve güreşini gerçekleştirdik. 22 bin kişi katıldı. Rahvan At Yarışları Etkinliğini gerçekleştirildik. 8 yıldır yapılmayan Ulukent Yağlı Güreşlerini gerçekleştirdik.

2 BİN 200 AİLEYE HER GÜN SICAK YEMEK DAĞITIMI YAPILIYOR

Süreç farklı ilerledi ve hayatımıza corona virüs girdi. Hiçbir şey de eskisi gibi olmadı. Sadece Menemen Belediyesi değil tüm CHP’li belediyeler hizmet verdi. Birileri tek maske dağıtmazken biz  500 binden fazla maske dağıttık. 136 bin ayni yardım yaptık. 38 bin ekmek dağıttık daha sonra yasak geldi. Her yerde dezenfektan çalışması yaptık. Eğitim alamayan öğrencilere Menemen TV üzerinden uzaktan eğitim verdik. Pazar yerlerinde sıkı önlemeler aldık. 65 yaş üzeri için evlere servis hizmeti düzenledik, maskelerimizi kadın üreticilerimiz dikti. Sokak canlarımıza 3 tondan fazla mama verdik. Konukevimizi sağlık çalışmalarımıza tahsis ettik, psikolojik danışmanlık hattı açtık. Menemen’de Pazar yerlerine dezenfektan tünelleri kurduk. 2 bin 200 aileye Ramazan’ da ger gün sıcak yemek dağıttık. Bu dağıtım şu anda da devam ediyor. Reklam yapmadan, fotoğraflarını çekmeden, sıraya sokmadan evlerine dağıtım devam ediyor. Erzak yardımlarını gerçekleştirdik. İşkur ile iş birliği yaparak 2 bin 274 kişiyi işe yerleştirdik. Atıl durumda olan bizden önce PTT’ye kiralanan yeri geri aldık ve hizmete açtık. Yeni temizlik araçları kiraladık, 2 gün çalışan kamyon 10 gün yatıyordu biz de çöp taksileri kiraladık.  Bizden önce kiraya verilen yerleri ciddi bir mücadele ile geri aldık. Menemen’in ve bölge ilçelerin en büyük sıkıntısı sokak canlarıdır. Biz de bundan dolayı 5 yeni araç hizmete aldık saldırgan olan sokak canlarını alarak Büyükşehir’e ait olan canlarımızı kısırlaştırdık, Mamamatikleri hizmete soktuk. Kent 2 Bölgemiz ‘de bir alanı yine geri aldık ve kreş olarak işletmeye devam edeceğiz ve yanına bir de etüt merkezi yapacağız.

ESKİ OTOGAR REKREASYON ALANI OLACAK

Öğretmenevi dediğimiz binayı biz satın aldık. Buraya 4 katlı bir kreş, anaokulu projesine başladık.  inşaat devam ediyor. Mermerli Mahallemiz ’de yer alan merdivenli Pazar yerini tinerci yatağıydı biz de atıl dükkanları yıktık ve Pazar yeri inşaatına başladık. Şu ana inşaatımız bitti. Üretici, köylü pazarı olarak en kısa zamanda hizmete açacağız. Üreticimizden bu ürünü ürettiğine dair belge isteyeceğiz ve bir yer vereceğiz. Ayak bastı, ya da işgaliye parası alamdan burayı üreticimize vereceğiz. Burası bitmiş olmasına rağmen biz açılış yapamadık. Çünkü AK Partili Meclis Üyeli arkadaşımız burayı şikayet etti ama onun da altından kalkıyoruz ve Kasım ayı sonunda burayı da açacağız. Çavuş Köy’de bize ait olmayan ama üzerinde inşaat olan alanı satın aldık ve burayı Çavuş Köy Tarım Lisesi yapacağız, Tunç Başkan’da geldi ve inceledi. Buranın adı Köy Enstitüsü olacak. Çocuklarımız drama, güzel sanatlar, İngilizce, matematik yanı sıra tarımı da öğrenecekler.  Seyrek Bölgemiz ’de özgür hayvan barınağı projemizi başlattık, kabası bitti, peyzaj çalışmaları devam ediyor. Yanına da aralık ayında hayvan rehabilitasyon merkezini açacağız. Nostaljik sinema günlerini gerçekleştirdi, hem Menemen Merkez’de hem de köylerde bunu yaptık. 2500 öğrencimize kültür sanat kursları vermeye devam ediyoruz. Halil Alkaya Pazaryerinde çalışmalar yeni projesi ile devam ediyor. Aralık sonunda burayı açacağız. 31 Mart’tan sonra Asarlık halkına o kapı açılacak demiştik ve o kapıları yıktık. İlk seçilir seçilmez buranın açılışını gerçekleştirdik. Menemen’in Berlin Duvarı’nı yıktık ve isimlerine Musa Anter, Deniz Gezmiş isimlerini verdik. Menemen’in parklarına ve meydanlarına güvenlik sorunu yaşanmaması için kameralar gerçekleştirdik. Kubilay Gençlik Ofisini yaptık, açılışını yapacağız. Hoş geldin bebek projemiz ile yeni bebekleri olan ailelere destek olamaya başladık. Üretim bizzat kadın dayanışma merkezinde yapılıyor ve o ürünler yeni doğum yapmış ailelere gidiyor. Asarlık Sanayi Bölgemiz ‘de kamyon parkı projemiz var. Çünkü ilçemizde kamyonlar sokak aralarına park ediyor. Asarlık Turgut Özal Çalışmalarımızın projesi bitti. Menemen hayat Park Projemiz de yapılacak. Göl Park Macera Parkımız 15 gün sonra açılacak. Mevcut Otogarımızın olduğu alan 50 küsur yıllık  bir otogardır ve Menemen’e yakışmıyor. Biz burasını alarak Valiliğin yanına kuracağız, yıkım da başladı. Eski otogarın yerine rekreasyon, AVM, gibi seçenekleri değerlendirdik, meclis üyelerimiz, muhataralarımız, STK’lar ile  bir araya geldik ve sonun da proje kanaat önderlerinin  de  isteğiyle rekreasyon alnı yapılmaya karar verildi. Burada mandıralar ve testiciler yer alacak.

AKSOY: ŞİMDİ İKTİDAR OLMA ZAMANIDIR

Cumhuriyet Kompleksi Miniatürk gibi olacak projesi bitti ve inşaatına başlanacak. Emiralem’de eski hal binasını yıkıyoruz ve yenisini yapmaya başlıyoruz. Belediyeler başarılı olursa ilk seçimlerde iktidarız. Bunu gördük ve burada ilçe örgütlerimizle, meclis üyelerimizle, il örgütümüzle bu bütünleşmeyi sağlıyoruz. Dostlarımızla beraber gelecek dönem iktidar dönemidir. Şimdi iktidar olma, birlik olma zamanıdır.

YÜCEL: ÇOK ETKİLENDİM

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ise yaptığı konuşmada Başkan Aksoy’un gerçekleştirdiği projelerden oldukça etkilendiğini vurguladı. Yücel,  “Açıkçası belediye başkanımızın sunumunda sonra tek kelime ile konuşmam gerekirse etkilendim sözcüğü duygularımı karşılar. Dolu dolu bir 500 gün geçmiş. Gerçekten çok etkilendim. Belediye Başkanlığı zor bir görev. Görev yaptığınız kenti, hemşehrileri sevmeniz lazım. Sayın Serdar Aksoy’un sunumunda anlıyorum ki bu görevi severek, isteyerek daha da ötesi aşkla yaptığını gördüm. Yolar yapılır, üst geçitler yapılır ancak kentin gelişmesi kentin daha ileriye gitmesi daha yaşanılır bir kent için yapılan hizmetlerin yeri çok ayrıdır. Bir Üniversite’nin ve Yüksek Okulun, Kütüphanelerin kazandırılması oldukça önemli. Çocuklarımızın araştırmaları, öğrenmeleri, okumaları için bu kütüphaneler çok ama çok önemli. Taziye evleri, spor tesisleri, engelsiz yaşam merkezleri ve festivaller…. Ne dedi belediye başkanımız ‘taşımalı eğitim bizim görevimiz değil ama bu taşıma hizmetini dahi veriyoruz’ dedi. Evet bu çok önemli bir boşluğu dolduruyor. Yapılan festival ve şenlikler esnafın, üreticinin, köylünün iş yapabilmesi için çok önemli. Çiftçiye yapılan gübre desteği bir ilçe Belediyesinin yapacağında çok öte. Yasların kendilerine verdiği kıt imkânlarla bunları başarıyorlar. Pandemi döneminde iktidarın tüm engellemelerine rağmen belediye başkanlarımız göğsümüzü kabarttı. Bunlar CHP iktidara geldiğinde ülkeyi nasıl yöneteceğine dair somut işaretlerdir. Ben belediye başkanımızın şahsında bu 500 günde yapılan hizmetler için tüm belediye çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekten dolu dolu bir 500 gün yaşanmış. Belediye Başkanlığı görev yapılan kente sahip çıkmayı gerektirir. 180 tane gayrimenkulü belediyemize geri kazandırmış, belediyenin, kamunu  Menemenlilerin varlıklarına sahip çıkmıştır. Kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise bir dahaki döneme CHP’nin iktidar olacağına dikkat çekti. Purçu; “Zor bir süreçten geçiyoruz ama Cumhuriyet tarihinde sosyal belediyecilik anlamında belediyelerimiz tarih yazıyor. Köylüsünden şehirlisine, kadına, erkeğine çocuğuna herkese ulaşıyor. Başkanımız dedi ki ‘belediyelerimiz başarılı olursa iktidar oluruz. Biz sizlerle gurur duyuyoruz ve iktidar olacağız arkadaşlar” dedi.
Bu haber 16.10.2020 21:19:31 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • “1 iyilik 1 Fidan” kampanyası büyüyor

 • O araştırma şirketinden Büyükşehir anketi: Soyer'e kaç evet oyu çıktı?

 • Başkan Eriş, LGS’de başarılı olan öğrencilerle buluştu

 • Buca’da muhtarların günü… Kılıç: “Hayalimizi sizler olmadan gerçekleştiremeyiz”

 • Sındır TBMM'de kabul edilen o kanun teklifini eleştirdi: 'Yerel yönetimlerin mali özerkliği tırpanlanıyor'

 • Meteorolojiden İzmir uyarısı! Kuvvetli sağanak geliyor

 • Deneme Sahnesi’nin oyunları ilçelerde

 • Aşkla İzmir Gönüllüleri, ‘İtfaiye Gönüllüleri ekibinde’

 • Çiğli’deki o kurs merkezi hakkında flaş bir iddia daha!

 • İzmirli futbol kulübünde koronavirüs alarmı! 3 kişinin testi pozitif çıktı

 • Başkan Soyer Acil çözüm ekipleriyle sahada

 • İYİ Partili Çıray'dan çarpıcı kurultay değerlendirmesi!

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi 9 ilçeye otobüs hibe etti

 • CHP’li Bakan’dan o pankarta sert tepki: “Bu kare parti devletinin somutlaşmış halidir”

 • Hayvan dostu Gündüz çiftine başkandan ‘ince’ ziyaret

 • Karabağlar’ın asfalt atağı hız kesmiyor

 • Gaziemir’in iki projesine Almanya’dan destek sözü

 • 29 Ekim’de toplu ulaşım 1 kuruş

Benzer Haberler