Bayır: Tunç Soyer tek kişi için diretti:  Bizlere haksızlık etti!

Ana Manşet / Güncel / Politika / Yerel Politika

Bayır: Tunç Soyer tek kişi için diretti:  Bizlere haksızlık etti!

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesinde yer alamayan ancak PM’ye aday olan ve seçilemeyen CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’dan Tunç Soyer ile Rıfat Nalbantoğlu’na çok sert eleştiriler geldi.
Sevilcan GÜNAY / EHAEGE- CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Pazarlık oldu. Hani İzmir listesinde gençler, kadınlar? Yok. Örgüt harcandı, yanlış yapıldı. Ben birilerinin adamı olmadım. Tunç Soyer benim için de il başkanlarına yemek verse herhalde seçilirdim. İl Kongresi’nde örgütün kantarına çıkan ancak hafif gelen bir ismi Soyer, PM’de Genel Başkan’a diretti” dedi.

‘BURASI SİYASİ PARTİ BORÇ AL, VER OLMAZ’

Tunç Soyer’i sert bir dille eleştiren Bayır, "Burası siyasi parti, çok vefa borcu ödedim yok onu ödedim bunu ödedimle iş yürümez" diyerek tepkisini ortaya koydu. Tacettin Bayır, “Onlar 10-12 yıl önce arkadaşlardı. Nalbantoğlu’da o dönem  il başkanıydı ve Tunç Soyer’in belediye başkanı seçilmesi için uğraştı. Şimdi de Soyer borcunu ödediğini söylüyor. Burası bir siyasi parti, borç al ver olmaz. İzmir İl Kongresinde bir kendisini il yönetimine sokmadı. Yeterli oyu örgütten alamdı. Orası olmayınca da PM için pazarlık yaptı” diye konuştu.

‘SOYER 1 İSMİ DİRETTİ BU HAKSZILIKTIR’

Tunç Soyer’in İzmirli adaylara ve Milletvekillerine haksızlık ettiğini kaydeden Bayır, “Bir kişiyi Sayın Genel Başkana dayatması beni, Kamil Okyay Sındır’ı , Kani Beko’yu, Atila Sertel’i Mehmet Ali Çelebi’yi yok sayması kabul edilemez. Bu haksızlık, bize de sahip çıkmalıydı” ifadelerini kullandı.

‘NALBANTOĞLU İÇİN DELGASYONA 3 GÜN YEMEK VERİLDİ’

Rıfat Nalbantoğlu’nu da eleştiren Bayır, "Ben kendisine  gülüyorum. 10 yıl önce  il başkanlığından milletvekili olmak için istifa etti. O istifa edince yerine ben geldim ve görevi 750 bin lira borçla devraldım. Ben 10 yıl önce tam 750 bin lira borç ödedim.  Bu İl Başkanlığı’nın 4 yıllık giderine tekabül ediyor. O kadar kısa bir sürede 4 yıllık gideri nereye nasıl harcadı?  Kendisi bana 4 yıllık gider borcu bıraktı. Milletvekili olmayınca çekti gitti,  8 yıl yoktu. İzmir örgütü bunu biliyor o yüzden kurultay delegeliğine vize alamadı. Ama il kongresinde vize alamayan adamı Tunç Soyer PM için öneriyor . Soyer’i kırmak istemeyen Genel Başkan da  listesinde kendisine yer veriyor. Sonra Tunç Soyer, arka arkaya 2- 3 gün delegasyona yemekler veriyor.  Seçimde çıkan  8 listenin 8 de  Rıfat Nalbantoğlu’nun adı yazılıyor. Bizim ne kabahatimiz var? Orada il başkanı da Tunç Soyer’de Genel Başkana ‘biz taraf olmak istemiyoruz. Siz takdir edin’  demeliydi.  İlla ki Rıfat Nalbantoğlu, Devrim Barış Çelik olacak denmez. Orada bir de Abdül Batur diyor ki Ednan Arslan olmazsa olmaz. Kendilerini PM’de savunacak bir daha ki seçimde koruyacak adamları seçtirdiler” şeklinde konuştu.

‘NALBANTOĞLU ÇALIŞTI HAK ETTİ NE DEMEK? BİZ ÇALIŞMADIK MI?’

Kendisinin bir görev adamı olduğunu kaydeden Bayır, “Bu kişiler görevi kendileri için istediler. Ben söyledim ben bir çıkar için değil, parti için görev istiyorum. Deneyimliyim ve bunu sunmak istedim. Biz gerekirse Hakkari’ye Şırnak’a gitmeliyiz. Ben göreve taliptim ama benim kendim için bir beklentim yoktu. 2 genç kız arkadaşımız vardı PM’ye adaylardı ama onların ismi yazılmadı. Neden dönen pazarlık yüzünden hem genç hem kadın arkadaşların hayalleri yıkıldı. Şöyle düşündüler ‘Demek ki siyasette böyle ayak oyunları oluyor.’  Ben örgütün gönlünde varım ben üzülmedim, ben ilk kez kaybetmedim, ilk kez de kazanmadım. Ben siyasette çok düşüp kalktım, darbe yedim. Beni arayan bize inana arkadaşları üzdüğüm için üzülüyorum. Ben ömrüm boyunca kimsenin adamı olmadım. Seçilen arkadaşları kutladım, kendilerine kutlama mesaj attım. Benim kızdığım burada Soyer’in tavrı Rıfat Nalbantoğlu için yaptığı açıklamada diyor ki ‘o çok çalıştı, hak etti.  Ne demek bizi salak yerine koymasınlar. Atila Sertel, Mehmet Ali Çelebi, Tacettin Bayır çalışmadı mı? Hak etmedi mi? Bunu sormak lazım, 750 bin  borcu da sormak lazım. Çıkıp tüm arkadaşlar parti için çok çalıştı, herkes hak ediyor diyeceği yer de 8 yıl partiye küsmüş olan ve çalışmayan Nalbantoğlu’nun çalıştığını söylüyor” diye konuştu.

‘İL KONGRESİNDE ÖRGÜTÜN KANTARINDA HAFİF ÇIKTI’

Soyer’i eleştirmeye devam eden ve zehir zemberek açıklamalarda bulunana Bayır, “Biz de  yarın öbür gün deriz ki  bize neden sahip çıkmadın? Bizim için de yemek yap. Parti zarar göremesin diye hep susuyoruz ama bir de yapılan haksızlık var. Alay eder gibi çok çalıştı demeyin adam 1.5 sene önce Ankara’dan geldi.  8 yıldır İzmir’de yok. Benim canım çıktı o 750 bin lirayı ödeyeceğim diye. O borcu ödemek için kampanyalar düzenledim. Ben Soyer’e çok kırgınım, hadi bir şey yaptın ama el altından hakaret etme bari. Biz çalışmadık mı? O mu çalıştı? Bir ön seçim olsa örgütün kantarı olsa böyle olmaz. Burada İl kongresinde örgütün kantarında hafif çıktı. Orada katakulli ile adamı PM’ye soktun” dedi.  

‘İZMİRİ TANIMIYOR’

Tunç Soyer için seçim zamanı çok çalıştığını da belirten Vekil Bayır, “Tunç Soyer’i ben başkan yapacağım diye tırmaladım neler yaptım. Dağ köylerine gittim, sanayide MHP’den oy istedim. Bizim bu emeklerimizi yok sayması hoş değil. Onun demesi gereken, ‘tüm aday arkadaşlarımız hak ediyor’ Genel Başkana Rıfat Nalbantoğlu’nu dayatması gösteriyor ki Tunç Soyer siyaset bilmiyor. Bilse böyle davranmaz. Bizim yüzümüze nasıl bakacak. Onu methediyorsun tamam da  bizi de yerin dibine sokma bari. İzmir’i yönlendirecek kişiler İzmir’i tanımalı  orada PM’de İzmir’i tanıyan kaç isim var? Ankara’dan gelen Nalbantoğlu İzmir’i bilmiyor ki. İzmir’i tanımayan insanlar İzmir’i yönlendirmemeli” ifadelerini kullandı.  
Bu haber 27.7.2020 14:50:31 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • İnce’den hem Erdoğan’a hem de CHP’ye yanıt!

 • Hasat öncesi limon üreticilerini sevindiren karar!

 • Deniz Baykal'dan Muharrem İnce hamlesi

 • İçişleri Bakanlığı'ndan 'Orman Yangınları' genelgesi!

 • Usta Edebiyatçı Tarık Dursun K. Çiğli’de anılacak

 • Bucalı gençlere üniversite yolunda tam destek

 • Bayraklı'da Zabıta Haftası kutlandı

 • İzmir'de Buca, Çiğli ve Karşıyaka ilk 3'te!

 • Başkan Sandal yanan alanlar hakkında konuştu: “Bizim bedenimizi çiğnemeleri gerekir”

 • Başkan Tugay: Bu bir zulümdür!

 • Beydağ Belediyesi Zabıta Haftası Etkinlikleri kapsamında lokma döktürdü

 • AK Partili Kaya'dan Başkan Soyer'e kanalizasyon tepkisi!

 • Başkan Soyer’den muhtarlar kararı ile ilgili açıklama geldi! 

 • Gençler, Elim Sende etkinliğinde bir araya geldi

 • Üniversite tercihlerinde İzmir zamanı

 • CHP Bergama İlçe Örgütü’nden o arazinin satışına tepki!

 • İçişleri Bakanlığı'ndan nişan ve düğünlerle ilgili yeni genelge!

 • Başkan Çalkaya’dan o cezaya tepki: “Çifte standartlı koronavirüs cezası”

Benzer Haberler