Diyanet Sen: Ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır!

Ana Manşet / Güncel / İzmir

Diyanet Sen: Ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır!

Diyanet Sen’den Cami hoparlörlerinde şarkı çalınmasına tepki geldi. Başkan Çelik, “Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede camilerinin minarelerinde ezanlarının okunduğu mabetlerimize yapılan bu siber saldırı insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına saygısızlıktır'
 Diyanet Sen’den Cami hoparlörlerinde şarkı çalınmasına tepki geldi. Başkan Çelik, “Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede camilerinin minarelerinde ezanlarının okunduğu mabetlerimize yapılan bu siber saldırı cüretini göstermek ülke insanımıza ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır” dedi.

İzmir’de cami hoparlörlerinden önce ‘Çav Bella’ daha sonra ise Selda Bağcan’ın şarkısı ‘Yuh Yuh’ çalınınca hem siyasiler hem Sivil Toplum Örgütleri hem de sendikalar duruma tepki gösterdi. İzmir Diyanet Sen 2 No’lu Şube Başkanlığı da bugün hem Çiğli’de hem de Karşıyaka’da birer basın açıklaması gerçekleştirdi.

İzmir Diyanet Sen 2 No’lu Şube Başkanı Nail Çelik, yaptığı açıklamada, “Geçtiğim geçtiğimiz gün İzmir;  Çiğli,  Karşıyaka ve Konak ilçelerinde Camilerimizin ses sistemine yapılan siber saldırı sonucu sisteme girilerek minarelerimizden İtalyan bir müzik parçası dinlettirilmiştir.” İfadelerine yer verdi.

İşte Başkan Çelik’in o açıklaması;

 Bin yıldan uzun süredir İslam’ın bayraktarlığını yapan bir ülkede camilerinin minarelerinde ezanlarının okunduğu mabetlerimize yapılan bu siber saldırı cüretini göstermek ülke insanımıza  ve tüm dünya Müslümanlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Camilerimiz ve Minarelerimiz üzerinden yapılan bu tahammülsüzlük kesinlikle kabul edilemez. Halkımızın dini değerleri ile alay etme ve aşağılama amaçlı bu saldırıyı gerçekleştirenler derhal ilk önce İzmirli halkımızdan ve  Türkiye halkından  özür dilemeli haklarında halkın Dini değerlerini aşağılayıp tahkir etmekten gerekli yasal işlemler başlatılmalıdır.

Gerek İzmir’imiz de ve gerekse Ülkemizin genelinde, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yüzyıllar boyunca bir çok inanç ve kültüre sahip insanlarla birlikte kardeşçe yaşamayı başarmış, diğer inanç sahiplerine saygıda kusur etmemiş bir halkın bu gün kendi ülkesinde Camilerine ve Minarelerine tahammül edilememesi üstelik de bu tahammülsüzlüğün siber bir saldırı şeklinde yapılması bizleri son derece üzmüştür.

Sevinciniz kursağınızda kaldı değil mi? Akşam ezanları yine okundu.  Yatsı ezanları yine okundu. Ve Sabah ezanı müezzinin yanık sesiyle saba makamında bizim gönüllerimizi okşarken sizin beyinlerinizde yine şimşekler çaktı, tarumar oldunuz.

Bu minarelerden bu Ezanlar yine okunacak,  kulaklarınıza tıkaçları hazırlayın, yine okunacak sevinmeyin. Yaptığınız şovdan dolayı sizi kınıyoruz sizin hakkınızda;  "Dini değerlere hakaret" etmek ve ''aşağılamak" tan dolayı suç duyurusunda bulunuyoruz.

Bu tahammülsüz zihniyete sahip olanlar şunu iyi bilsin ki, bu Millet değerini ezdirtmedi ve ezdirtmeyecekte. Belki örselendi belki ötelendi ama bu Millet, her zaman kendi öz değerine sahip çıkmayı bilmiştir.

Mabetlerimize yapılan  saygısızlığa seyirci kalmayacağız. İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığı alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma  amacıyla yapılan bu bu saldırıyı inanç özgürlüğü çerçevesinde değerlendirmemiz mümkün değildir. Türkiye her dinden-inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir. Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunlar da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu bildiriyor ve kesinlikle bu olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde Müslümanları namaza çağıran  evrensel mesaj ezan sesinintoplumlara ulaştığı minarelerimizi sabote etmek toplumumuzdaki kardeşlik duygularını yıkmaya yönelik birlik ve beraberliğimizin çimentosu dinimiz ve Camilerimiz üzerinden ayrılık tohumları ekmeye çalışmaktır. Aziz milletimiz bu tür oyunları gayet iyi bilmektedir. Kimse bu oyunlara prim vermemeli sağduyu ile hareket etmeye devam etmelidir

 “Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 85 Bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.”

 

 Basın açıklamasına Başkan Çelik'in yanı sıra Başkan Yardımcıları Gazali Ateş, Mehmet Turğay, Çiğli Temsilcisi Halis Dursun, Menemen Temsilcisi Adem Çetin ve din görevlileri katıldı. 

 

 

 
Bu haber 22.5.2020 19:45:47 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Bakan Koca: İyileşen toplam hasta sayımız 130 bine yaklaştı!

 • Toplu taşıma için yeni karar:  Yüzde 50 zorunluluğu kaldırıldı

 • Süt kuzularına Dünya Süt Günü hediyesi

 • Büyükşehir'den örnek karar! 3 ay daha ücretsiz ulaşım devam edecek

 • Özgür Hızal: Hizmet değil hezimet

 • Ege’nin o iline normalleşme akını! Jandarma ve polis teyakkuza geçti!

 • İzmir'in o ilçesinde 2 gündür pozitif vaka yok!

 • Yorgancılar: Covid 19 meslek hastalığı sayılmasın

 • Kordon’dan Üçkuyular’a kadar dezenfekte hamlesi

 • Büyükşehir Smyrna Edebiyat Yarışması düzenliyor

 • İzmir’de asfalt atağı sürüyor

 • İzmir’i sağanak vurdu

 • Bergama’ya 463 kilometrelik üretim yolu yapıldı

 • Kılıç: Hamile olan kamu ve özel sektör çalışanları izinli sayılsın

 • Tarihin en düşük faiz oranıyla konut satışları zirveye ulaşacak!

 • Flaş karar: Pamukkale Turizm şubelerini kapatıyor!

 • Çiğli mahallelerinde ikinci tur temizlik başladı

 • İzmir dikkat! 13 ilçede elektrik kesintisi

Benzer Haberler