Dünya / Ege / Güncel / İzmir / Politika / Yerel Yönetimler

Çiğli Meclisinden  Önemli Kararlar !

Çiğli Meclisinden  Önemli Kararlar !

Çiğli Meclisinden  Önemli Kararlar !Çiğli Belediyesi Temmuz ayı 1. Meclis oturumu Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü  başkanlığında gerçekleşti. Gündemde yer alan maddelerin görüşüldüğü oturumda KİTVAK’ın yer talebi, kardeş belediye, Meclisin tatil edilmemesi,  katı atık bedeli ve Sivas olayları gündemin temel konuları oldu. 

 

Meclis toplantısı öncesinde KİTVAK’ın çalışmalarını içeren sunum izlendikten sonra  Eski Kültür Bakanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve  Çiğli Belediyesi Meclis Üyesi Suat Çağlayan, Çiğli’de konuk evi yapılması için KİTVAK adına yer talebinde bulundu.

ÇİĞLİ’YE HAYIRLI BİR PROJE OLSUN

KİTVAK Mütevelli Heyet Başkanı Suat Çağlayan, “Yönetim kurulu üyeleriyle Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversiteleri’nde konukevi yapma kararı aldık ve bitirdik.  Hepside tıkır tıkır çalışıyor. İyi ki yapmışız yapılan en güzel şeylerden biri.  Hastane yapmak daha kolay galiba, destek alıyorsunuz. Kanserli hastaların yakınları sürünüyor. O insanların neler çektiğini çok iyi biliyorum. Onlara konukevi yapmak çok önemliydi. Şimdi Çiğlide ve Çiğli meclisindeyim.  İsterim ki benzeri bir proje Çiğli’ye kazandırılsın ve hayırlı bir proje olsun”  diyerek yer talebi için sözü Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye bıraktı.

DOĞRU TEŞHİS DOĞRU TEDAVİ

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü meclisin açılış konuşmasında; “ 2 Temmuz 1993 Tarihinde Sivas’ta bazı provokatörler tarafından, Cumhuriyete, demokrasiye, aydınlanmaya inanan birçok aydının şehit edilmesinin yıldönümüydü. Bu olayı lanetliyor ve kınıyorum” dedi.

Çiğli belediyesi çalışmaları hakkında bilgi veren Utku Gümrükçü: “spor, sanat, kadın, erkek, yaşlı çocuk  demeden  toplumun her kesimine hizmet eden bir belediyeyi adım adım sizlerle birlikte oluşturma noktasındayız. Vatandaşımız bizden ne talep ederse bizlerde imkanlarımız doğrultusunda ve yasal mevzuat içerisinde sizlerle paylaşacağız. Gelecek hafta beklide İzmir’de bir ilk yapacağız vatandaşın önüne sandık koyacağız. Vatandaş gelecek sorununu, önerisini, talebini o sandığın içine atacak. Bizde bu şekilde ihtiyaç analiz yapmış olacağız. Teşhisi doğru koymamız lazım ki doğru tedavi edebilelim” sözlerine değindi.

Meclisin 1. Maddesi olan 2019 yılı için meclis tatil ayının belirlenmesi hususunda 1 aylık tatil süresi meclis tarafından kabul edilmeyerek meclis çalışma kararı aldı.

ŞEHİT,GAZİ YAKINLARI VE ENGELLİ VATANDAŞA DESTEK

Çiğli Belediyesi sınırları içerisinde  katı atık bedeli ödeyen  şehit ve gazi yakınlarına, gazilerin kendileri dahil her ay tahahhuk eden katı atık bedeli alınmaması yine engelliler ile ilgili %50 katı atık bedeli alınması  maddesinin görüşülmesi  ilgili Utku Gümrükü, “Zaman zaman vatandaşlardan belediyenin aldığı çeşitli harçların yüksekliğiyle ilgili şikayetler  bize de geliyor var. Ben 2020 yılında katı atık bedeli ve diğer harçlara eğer uygun görürseniz zam yapmama önerisinde bulunacağım. Aynı zamanda harçların diğer ilçelerle karşılaştırılarak eşit düzeye getirilmesi kararlılığındayım. Şehit ailelerine ve engelli ailelerine düşükte olsa katkıda bulunmak bizimde görevimizdir diye düşünüyorum” dedi.

 

Konuyla ilgili söz alan AK PARTİ meclis üyesi Hüsnü Boztepe: İzmir’in en yüksek katı atık bedelini Çiğli ödüyor. Aldığınız bu karar alkışlanacak bir karar. Sizi ve çalışma arkadaşlarınızı kutluyorum. Alacağınız bu karar doğrultusunda İzmir’in en yüksek katı atık bedelini biz ödememiş oluruz. Böyle bir maddeyi meclis zaten kabul eder.

AK PARTİ Meclis üyesi Nedim Aslan, Sivas olayları ile ilgili;  “bu acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bunlar ortak acılarımızdır.  Meclisin gündemi ile ilgili olan katı atık  bedeli ile ilgili zam yapılmaması konusunda, diğer konularda da özellikle harçlar konusunda, diğer ilçelerle karşılaştırma yapılması ve harçlar konusunda iyileştirme yapılması Çiğli’nin yararına olacaktır” dedi.

CHP'li Meclis üyesi Erdal mansuroğulları: bu maddeyle ilgili biz haziran ayında grubumuzda görüştük. Çalışmalarımız devam ediyor. Ülkemizin içinde bulunduğu hassas bir dönem var. İş dünyası ve vatandaşlarımız bu ekonomik durumdan etkileniyor. Raiş değerlerle karşı karşıya kalınması bizim içinde üzücüdür. Çalışmalarımız başladı. Başkanımızda konuyla ilgili duyarlılık gösterdi” dedi.

 

Balıkesir Burhaniye ilçesinin kardeş şehir olması maddesi CHP’li Meclis Üyesi Ali Üstün’ün önerisiyle gündeme geldi. Balıkesir’in Burhaniye ilçesinin kardeş belediye olması maddesi, oy birliğiyle tüm komisyonlara sevk edildi.

UNUTMADIM AKLIMDA

Çiğli belediyesi meclis üyesi Bensu Güler, Sivas olayları ile ilgili konuşmasında ;”Bundan 26 yıl önce Sivas’ta yaşanan olaylarda söylenen cahilce sözler hepimizin kulaklarındadır. Orada sadece madımağı değil, Sivas’ı değil, tüm ülkemizi tüm geleceğimizi yaktılar. Kor gibi yanan yürekleri küle çevirdiler. Söylenenleri, yapılanları ve 35 canı unutmadım aklımda” sözlerine yer verdi. 
Bu haber 04.07.2019 10:21:48 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Aşık Veysel’de ustalar geçidi

 • “Rahvan koş ki kıymetin bilinsin”

 • Çiğli’de Yaz konserleri başlıyor

 • Bayraklılı Çocuklar Deniz Müzesini Gezdi

 • Karşıyaka’da Toplu Sözleşme Sevinci

 • Büyükşehir'den toplu ulaşımda iki müjde

 • Çiğli’de Büyük Stk Buluşması

 • Tugay’dan Eskişehir çıkarması

 • Bu köy İzmir’e çok yakışacak

 • Çiğli Sivas’ı Unutmadı

 • Karşıyaka geleceğini planlıyor

 • Çiğli Belediyesi, Avrupa Konseyine Partner Kent Olarak Kabul Edildi

 • Konak Belediyesinden örnek kararlar

 • “Basın kartının rengini bırakın gazetecilerin sorunlarına bakın”

 • Milli Kütüphane Desteğiyle Çiğli’ye Kütüphane Kuruluyor

 • Bu merkezde ‘engel’ yok

 • Çiğli Belediye Başkan Yardımcılarından “Mahalle Çalıştayları”

 • İzmir'in “Zeka Takımı” yola çıktı

Benzer Haberler