Dünya / Ege / Güncel / İzmir / Politika / Yerel Politika / Yerel Yönetimler

Karaoğlu, Bizimkisi Kalite Rekabeti

Her Yere Hizmet Herkese Hizmet

Karaoğlu, Bizimkisi Kalite Rekabeti31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Buca CHP Belediye Başkan Aday Adayı Zeki Karaoğlu, Buca’nın sorunlarını ele aldı ve bunlara yönelik çözümlerini dile getirdi.

Buca’nın sevilen işadamları arasında yer alan ve Ege ve Sivas Dernekleri Federasyon Başkanlığı (EBSİDEF) yapan Zeki Karaoğlu, gerek işinde gerekse yapmış olduğu sivil toplum kuruluşları ve vakıf başkanlığı görevlerinde göz doldururken, bu başarılarını Buca Belediye  Başkanlığında devam ettirmek istiyor.

CHP Buca Belediye Başkan Aday Adaylığı için, Sivil Toplum Kuruluşlarında bulunan görevlerinden  fedakarlık göstererek ayrılan Karaoğlu Yapı’nın sahibi Zeki Karaoğlu gazetemize aday adaylığı süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ZEKİ KARAOĞLU KİMDİR?

1967 yılında Sivas’tan göç ederek İzmir Karşıyaka’ya, 1968 yılında ise Buca’ya yerleşen ve 50 yıldır Buca’da ikamet eden 4 çocuklu bir ailenin 3. cü çocuğuyum. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversite eğitimimi Buca’da yaptım. 9 Eylül Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunuyum. Malatya’da yedek subaylığımı yaptıktan sonra Buca’ya dönerek iş hayatına atıldım. Babamızın mesleği olan inşaatçılık sektörünü devam ettirerek, inşaat sektöründe yurtiçi ve yurt dışında meydana gelen değişim ve gelişimleri de daima takip ederek işimizde en iyisini yapmaya çalıştık.

Araştırmayı ve gözlemlemeyi çok seven biriyim. İnsan unsuruna çok önem veririm, bunun için de işimdeki insan unsurunu da hep en üst seviyede tutmaya çalıştım. Başarılı şirketlerin iyi ve tecrübeli ellerden yükseldiğinin bilincinde oldum her zaman. Sonrasında ise evliliğim oldu ve 2 tane vicdan sahibi evlatlara sahip oldum, şuanda ikisi de yetişkin çağlarında ve bir tane de torunum oldu.

2015 yılında Hemşeri Dernekleri Federasyonuna başkan olarak seçildim. 2016 yılında ise İzmirFederasyonu ve Ege Federasyonu adlarındaki iki derneğimizi kapatarak birleşik federasyon haline getirdik, İzmir ve Ege Bölgesi Sivas Dernekleri Federasyonu adı altında. 2 yılda bu federasyonun başkanlığını yaptım. Seçimlere niyetlendiğim için adaylığımı açıklamadan önce, geçtiğimiz 25 Kasım’da olağanüstü genel kurula giderek görevimi çok sevdiğimiz Prof. Dr. Halil Köse Hocamıza seçimle, demokratik bir şekilde devrettik. Başkanımız olarak onunda çok güzel işler yapacağına adımız kadar eminiz. Bu süreç içerisinde çok yakın olduğumuz hemşerilerimizle İzmir Sivas Şehir Kültürünü Yaşatma Derneği’ni kurduk. Bu derneğin başkanlığını da ben yapmaktayım. Yakın zamanda bu derneğimizin de başkanlığını devredeceğim. 2 sene önce aile olarak kurduğumuz Renk Eğitim Derneğimiz var, iki yıldır bu vakfın başkanlığını da ben yapıyorum ve bu başkanlığımı devam ettirmek istiyorum çünkü iyiliğin koltuğu, makamı, mevkisinin olmadığını düşünüyorum. İyiliğin koltuğunun gönülde olduğuna inanıyorum. Çek Mergen Okçuluk Derneğinin de kurucu üyesiyim, bu görevimden de istifa ettim, şaibelerin oluşmaması için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

İzmir Nümismatik Derneği’ne üyeyim. Ancak buradan istifa etmeyi düşünmüyorum çünkü bu alanın siyasetle, etik durumlarla hiçbir ilgisi olmadığını düşünüyorum, dünya şampiyonu bir sikke koleksiyonumuz var. Üniversitelerden ziyaretler alan ve üzerinde çalışmaların yapıldığı, tarihe ışık kaynağı olan bir koleksiyona sahibiz. Yurt dışına kaçırılmış olan yüzlerce para ve objeyi ülkemize geri getirdik, ülkemin değerlerini geri kazandırmak adına önemli bir hizmet yaptığımı düşünüyorum.

Dalgıçlık, güreş, okçuluk ve paraşüt gibi sporlarla ilgileniyorum, elimden geldiği kadar her şeyin tadına bakmaya çalışıyorum. Ancak nümismat olmak benim hayatımda çok ayrı bir yer kaplıyor.

BİZİMKİSİ KALİTE REKABETİ

İlçedeki bazı üye ve delege arkadaşlarımın gelmesi ile siyasete girişim biraz daha hızlanmış oldu. Adaylık aklımdan geçen bir durumdu ancak harekete geçmek için bir sebep gerekiyordu, arkadaşlarımın da bu yönde ısrarları sonucu gidip dosyamı aldım.

Geçmiş dönemlerle ilgili mutlaka bir şeyler söylenebilir ancak siz birilerine bir şeyler söyleyerek ilerlemeye çalışıyorsanız bu ilerleme asla mümkün olmayacaktır.

Her zaman her yerde her şeyde yapılan her işte mutlaka bir kalite vardır, bizimkisi kalite rekabeti olarak düşünülmeli. Yani biz hizmette kaliteyi çok daha fazla arttırmayı, vatandaşa hizmeti daha yüksek noktalara çıkarmayı hedefleyerek, rekabet etmek için geliyoruz.

Siyasette de çıtanın yükselmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şikâyet etmemelisin, taşın altına elini koymalısın savı ile geliyoruz.

Bir şeyler kulp takarak değil, onlara çözüm getirerek bir şeyler yapmamız gerekiyor. Bunu nasıl yapabiliriz? Öncelikle projelendirme ile yapabilirsiniz. Benim aday adaylığı sürecim netleştiğinde yaptığım ilk iş Buca ile ilgili, nüfusu hakkında, demografik yapısı hakkında araştırma yapmak ve istatistiklerini çıkarmak oldu. Bölgemi çok daha derin tanımak amacı ile yaptım bunu. Sonrasında ise mahalle delegeleri ve parti üyesi arkadaşlarımla konuştum, Buca’ya dair sorunları aldım, bu sorunların çözümleri üzerine çalıştım, bulduğum çözümlerin gerçekçiliğini değerlendirdim.

GEÇMİŞE DEĞİL İLERİYE BAKARAK SİYASET YAPACAĞIZ

Biz geçmişe bakarak değil ileriye bakarak siyaset yapmak istiyoruz. Geçmiş dönem arkadaşlarımızın da hizmet konusunda çok istekli davrandıklarını, ellerinden geleni yaptıklarını, bu konuda ne yapabileceklerse yaptıklarına eminim ben. Ama şu var ki hepimizin biraz daha iyisi vardır, bizim amacımız iyinin daha iyisini aramaktır. Bizim siyasete girmemizdeki öncelikli amacımız budur. Böyle yaparak hem partimizin şuanki siyasi rekabet ortamındaherhangi bir şekilde tüm arkadaşlarımızın da rencide olmasını engellememiz gerekiyor. 18 tane aday arkadaşımız var, bu 18arkadaşımızda birbirinden kıymetli.

Partimizin yapması gereken şey burada hizmet çıtasını daha yukarı çıkaracak olan bilgili, tecrübeli, liyakat sahibi birisini bizim önümüze koymuş olmasıdır. Eğer bu kişi bensem ben, değilsem hangi arkadaşsa bize lider olarak önümüze koyacaktır, bizde onun peşinden gideceğiz. Oy veren olarak bizim beklentimizde en iyi adayı getirmeleridir.

DERSİMİZE İYİ ÇALIŞTIK

Biz bu konuda çok heyecanlıyız, istekliyiz ve çok iyi bir hizmet dönemi geçirebileceğimize dair kanaatimiz tamdır.Teknik ekibimizle birlikte dersimize iyi çalıştığımıza ve hızlı yol alacağımıza adımız kadar eminiz.

Buca’nın sorunlarına gelince, adaylığımız kesinleştikten sonra projelerimiz hakkında çok daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. Ancak şunu söylemeliyim ki Buca’da yapacağımız çok iş olacak.

BUCA’DA YAPACAĞIMIZ ÇOK İŞ OLACAK

Çocuklarımıza park bahçeden ziyade onların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini destekleyici güzel projelerimiz olacak, ciddi bir otopark problemimiz var ve bu problemleri çözmeye yönelik projelerimiz var, büyükşehir belediyesine sunacağımız bir proje ile ana harteldeki trafik yoğunluğunu düşürmeye yönelik bir projemiz bulunmakta, ayrıca bölgemize bir müze kazandırmak istiyoruz bu sayede ilçemize hem ekonomik hem de istihdam yönünde hareketlilik kazandıracağımıza inanıyoruz.

Bunların dışında belediyenin atıl durumdaki yerlerinde istihdam yaratma projelerimiz var, süslü sokaklar projemiz var, 6. Sanayi var, cazibe noktaları var, ufuk mahallesindeki imar probleminin çözümüne dair projelerimiz var, pazaryeri sorunları ve pazaryeri otoparkları sorunları üzerine çözüm projelerimiz bulunmakta.

En büyük projemiz ise Atatürk’ü anlatma projemizdir. Çünkü halk liderini tanıdığı zaman daha fazla çalışma isteğinde oluyor, bu çalışma isteğini de halkımıza aşılama gibi bir isteğimiz var.

Yine en büyük projelerimizden biri halkın parasına sahip çıkmaktır. Atıl duran her şeyi harekete geçirmek istiyorum. Önce ben çok çalışarak halkımıza, çalışanlarımıza örnek olacağım ki, onlarında hizmet ve çalışmada daha iyi hizmet vereceklerine inanıyorum, ben örnek olduğum zaman benim belediyemde çalışan arkadaşlarımın da mutlaka hizmeti daha yukarı çıkaracaklarına olan inancım tam.

HER YERE HİZMET HERKESE HİZMET

Benim talebim sadece sol oylar değil, sağdaki oyların da bana geleceğine eminim. Biz  “her yere hizmet herkese hizmet”diyoruz. Ben ilçemizde dıştan başlayacağım hizmete, bu sayede kendini kötü hisseden tüm vatandaşlarımıza öncelik tanımış olacağız.

Bu seçimleri en az %50 oy oranı ile alacağımızı düşünüyorum ancak şunu iddia ediyorum ki seçilmemin ardından oy oranlarımızı en az %15-20 arttırmış olmazsam kendimi başarılı saymayacağım.

Buca ve Karabağlar konusunda özellikle çok daha sıkı çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Ama kesinlikle diğer partinin adayının burada, büyükşehirde başarılı olamayacağını biliyorum. Her ne kadar bir önceki dönemde insanlar çok eleştiriye tabi tutsa da ben Aziz Kocaoğlu’nu çok başarılı buluyorum. Eksikler yok mu? Var ancak şunu da göz önünde bulundurmak gerekir ki yapılanlar maddi olanaklar dahilinde yapıldı, hatta maddi olanakların sınırları zorlandı ve yapılan hizmetler çok çok daha iyi şekilde yapıldı.

İZMİR BİR DAHA İZMİR OLURDU

Merkezi yönetim belediyemizin hak ettiği ödemeyi yapmıyor, yapsaydı eğer İzmir bir daha İzmir olurdu, bunu da Sayın Aziz Kocaoğlu’nun yapabileceğine büyük kanaatim var. Kendisi çok güzel bir icraat dönemi geçirdi, yoruldu, çok teşekkür ediyoruz. Yapılan karalama politikası İzmir için geçerli değil, çok önemli icraat ve eserler bıraktı Sayın Kocaoğlu. İstanbul ve Ankara gibi şehirlerimizle kıyasladığımızda İzmir’in gayet başarılı bir kent olduğunu görmekteyiz, daha iyisi yapılır mı? Elbette yapılır, bundan sonraki Büyükşehir belediye başkanımızdan da daha büyük hizmetler bekliyoruz.

Seçim dönemine dair diğer partilerin ortak hareket etme durumlarını değerlendirecek olursam, bizim Buca’yı kaybetme gibi bir ihtimalimiz kesinlikle yok, özellikle aday gösterilecek kişinin iyi seçilmesi sonucu oy oranlarımızın % 50 den de yukarılara çok rahat çıkacağına inancım tam.
Bu haber 06.12.2018 11:19:29 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Çiğlililer Sandık Başında

 • Dünya Gençleri Karşıyaka’da Buluşuyor

 • CHP’li Sındır, “bu torba yasa derin ekonomik krizin ve çaresizliğinizin itirafıdır”

 • Srebrenitsa Buca’da unutulmadı 

 • Başkan İduğ amatör kulüplere müjdeyi verdi

 • Açık havada tiyatro keyfi devam ediyor

 • O büyük acı Konak’ta anıldı

 • İzmir'de muhtarlara ücretsiz ulaşım

 • Bayraklı Halk Oyunlarında Derecelere Alıştı

 • Başkan Gümrükçü net konuştu: Demirden korkan trene binmez!

 • Bayraklı’da Toplu Sözleşme Sevinci

 • 60’ıncı sanat yılına özel

 • Başkan Sandal, “ Her şey istediğiniz gibi olacak ”

 • Buca Metrosu 18 aydır Ankara’dan onay bekliyor

 • Başkan İduğ’dan “Bornova’nın geleceğini birlikte planlayalım” çağrısı

 • Başkan Batur’dan amatör spora tam destek 

 • Çiğli’de sanat kursları başladı

 • Çiğli’de Sandıklar Kuruldu

Benzer Haberler