Ege / Güncel / İzmir / Politika / Yerel Politika

Gümrükçü: “Belediyecilikte de CHP anlayışı değil ben böyle yönetirim deniyor”

Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Utku Gümrükçü katıldığı bir televizyon programında Çiğli ve İzmir’e yönelik açıklamalarda bulundu.
Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Utku Gümrükçü katıldığı bir televizyon programında Çiğli ve İzmir’e yönelik açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çiğli eski İlçe Başkanlarından ve 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlerde Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Utku Gümrükçü, katıldığı bir televizyon programında önemli konulara dikkat çekti.

“Siyasetin gençleşmesine faydalı oluruz”

Beş ay önce gerçekleşen 24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerini ele alarak başlayan Gümrükçü, ‘niçin milletvekili adayı olmadı?’ sorusunu da cevaplandırdı. Gümrükçü, konuyu şöyle değerlendirdi: “24 Haziran Türkiye’nin en önemli seçimlerinden biri oldu. Baskın değil adeta acil bir seçim yaşanmıştı. Partimizde arkadaşlarımız içinden milletvekili adaylığı için arayış olmuştu. Çiğli İlçe Örgütü’nün o süreçte boş bırakılmasını ve adaylığın doğru olmayacağını düşündük. Örgütümüzle karar verdik. Çiğli’de güzel bir süreç yaşattık. 10’un üzerinde seçim ofisi açtık. Çok yüksek oy aldık. Şartlar bu noktada bizi belediye başkan aday adaylığına getirdi. Siyasete yeni yüzlerin gelmesi ve gençleşmesi noktasında ve faydalı oluruz düşüncesiyle yola çıktık.”

“Yaşanan gelişmeler beni gururlandırdı”

İzmir’de birçok ilçenin belediye başkanlığı için ismi geçen Gümrükçü, partililerin bu teveccühüne şu sözleriyle mukabele etti:

“İsmimin birkaç ilçe için konuşulması benim için onur verici. Buy siyasette başarı yarattığımız anlamına geliyor. İzmir’in başka kısımlarında da partililerimizin ‘Utku Gümrükçü başkanımız olsun’ demeleri arkadaşlarımızla ürettiğimiz siyasetin başarısını gösterir. Bergamalı olduğum için orasıyla anılıyor olması normal ama Foça’yı çok anlayamadım açıkçası… Ayrıca metropolde birkaç ilçe daha var. Bu benim için gurur. Dosyaya da Çiğli diye yazdım yanlış anlaşılma olmasın diye. Ama genel merkezin bana mesela, ‘Yozgat ya da Anadolu’nun şurasında, herhangi bir yerde sana ihtiyaç var. Yüzde 1 bile olsa artırabilirsin’ derse ben savaşırım. 20 yıldır Çiğli’de oturuyorum. 20 yıldır partiliyim. İlk defa aday adayıyım. Biraz da tecrübesizim. Ama yoğunluğu görüyorum. Böyle bir sempati yaratmak güzel. Tercih edilirim edilmem ama Utku Gümrükçü olarak siyaset yapmaya, CHP ilkelerine sahip çıkarak mücadele etmeye devam edeceğim”

“Yerel seçimlere hazırlanıyoruz”

24 Haziran seçimleri sonrası CHP içerisinde yükselen değişim talepleri karşısında İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun başı çektiği imza kampanyasına destek vermeyen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana tavır koyan Gümrükçü, süreçle alakalı olarak şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz bu açıklamayı kimseyle karşı karşıya gelmek için yapmadık. CHP’nin içinde bulunduğu durumu geleceğe dair aldığımız kararı değerlendirdik. Mahalle delegelerine kadar örgütümüzde tartışmıştık. Amacımız Aziz Bey ile karşı karşıya gelmek ya da Muharrem Bey’i eleştirmek değildi. Geldiğimiz noktada haklı çıktık. Partide karşı karşıya genleler oldu. Bir kısım seçmeni kırdık. Oy vermeme eğilimi gelişti. Parti birliği bütünlüğü sağlansaydı bu tartışma yerine yerel seçimlerde yapılması gerekenler noktasında tartışma yapılsaydı CHP bu süreçten daha karlı çıkardı. Tartışma kapatıldı, yaralarımızı sarmış durumdayız. Yerel seçimlere hazırlanıyoruz. Vakit kaybettik. Keşke bu süreci yaşamasaydık”

“CHP, tüm üyelerinden büyüktür”

Aday adaylığı süreci hakkında da konuşan Utku Gümrükçü, yaşanacak sürecin yoldaşlık hukuku içerisinde olması gerektiğini altını çizen Gümrükçü, “Parti içi yarışa dair konuşan Gümrükçü, “Biz birbirimizin rakibi değiliz. CHP’liler elbette hizmet anlamında birbirleriyle yarışabilir. Ama bunun yoldaşlık hukukunun içinde olması gerekir. Bir noktadan sonra düşmanlığa, o olursa başka partiden aday olurum denmemesi gerekir. 2014 yılında elbette yanlış tercihlerin payı vardır ama CHP’den ayrılıp başka partiden aday olanların payı da yüzde 100 vardır. Utku Gümrükçü mü CHP mi büyük? Herkesin kendisine bunu sorması lazım! CHP tüm üyelerinden büyüktür. Sizin hizmet noktasında kendinizi tartmanız gerekir. Partiye geldiniz 3 ayda bir başkan ya da vekil olabilirim dememek gerekir. Başka partilerde olabilir ama CHP’de çok kısmi olur. Ben toplumun bir değeriyim demek yanlışa sürükleyebilir. Altı ilkenin herkes tarafından içselleştirilmesi lazım” diyerek, süreçle ilgili düşüncelerini ifade etti.

 

“Defalarca kırgınlık yaşadım”

Parti içi özeleştiri de yapan Gümrükçü, ara ara yapılan yanlışları da ele aldı. Gümrükçü konuyla ilgili olarak “Belediyecilik örneğine baktığımızda Utku Gümrükçü modeli diye bir şey olmaz. CHP belediyeciliği ve Çiğli örneği olur. Kırgınlık defalarca yaşadım. Hakkım yendi, disipline verildim, haksız ithamla karşılaştım ama partime küsmedim. Partide bir ideoloji eksikliği var. Ben duygusu biz duygusunun önüne geçiyor. CHP yerine kendi ticari çıkarlarını öne koyan insanlar maalesef oluşuyor. Belediyecilikte de CHP anlayışı değil ben böyle yönetirim deniyor” dedi.

“Kocaoğlu’nun başkanlığı bırakması, siyaseti bıraktığı anlamına gelmez”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun aday olmaması konusuna da değinen Gümrükçü, “Kendisi İzmir’e emek vermiş, İzmir’in yetiştirdiği önemli değerlerdendir. CHP içindeki varlığını sürdürecektir. Başkanlığı bırakması siyaseti bırakması anlamına gelmez. Kendisi 3 dönemi bıraktım yeni bir heyecan yaratmak lazım diyor. Bu davranış tüm siyasetçilerin örnek alması gereken bir noktadır. Aziz Başkan’ı kutluyorum. Böyle bir karar vermesi çok önemli. Siyasetin güncellenmesi ve değişmesi anlamında çok önemlidir. Başka bir alanda siyaset yapacağından da eminim. CHP Aziz Bey’i kaybetmeyecektir. Gördüğü ilgi, benim birebir gözlemediğim bir şeydir. Kırsalda sempatisi var. Çiftçiye verdiği desteklerden dolayı Aziz Bey İzmir halkı gözünde yüceldi. Elbette eksikleri yanlışları vardır. Herkesin de hem artısı hem eksisi vardır” ifadelerini kullandı.

 

“Ortadan ikiye bölünmüş bir kentle karşı karşıyayız”

Çiğli’nin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve çok güzel işlerin yapılabileceğini ısrarla dile getiren Utku Gümrükçü, “Biz 1999 yılında Çiğli’yi kazandık. 20 yıldır CHP Çiğli’yi yönetiyor. 18 bin olan oyumuz, 78 bine çıktı. Yüzde 30’lardan yüzde 60’lara varan bir oy artışı oldu. Çiğli cumhuriyeti ve CHP’yi seviyor. Bu artık gördüğümüz bir şey. Hasan Başkan ile 3-4 yıl içe başkanı olarak çalıştım. Kendisi enerjik, heyecanlı bir şeyler yapma azminde olan birisi. Son süreçte işçilerin alacaklarını tamamıyla ödeyen, iş barışı sağlayan biridir. Kendisine teşekkür ediyoruz. Çiğli’nin nüfusu 195 bine çıktı. Hızla büyüyor. Çiğli’nin ekonomisi belediyeye endekslenmiş bir noktaya taşındı. Ulaşım sıkıntımız var. Priştina İZBAN’ı yer üstünden geçirdi. Ortadan ikiye bölünmüş bir kentle karşı karşıyayız. Kentin çöpü bizim ilçemizde toplanmış durumda. Birçok sorunu var. Mevcut belediye kararından dolayı hizmet noktasında sıkıntılar var. Başkanımızı eleştirmek için söylemiyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 100 bu işe dahil olması lazım. Sorunlar sadece Çiğli Belediyesi’nin çözebileceği sorunlar değil. Çiğli’nin bir lobisi, STK yapılanması yok. Vatandaş çöpün kaldırılmasını, İZBAN’ın yer altına alınmasını yüksek sesle dile getirir talep ederse siyasetçi de bunu yapar. Ben ilçe başkanıyken diğer siyasi partilerin ilçe başkanlarıyla bir araya geldik. ‘Çiğli’nin sorunlarını konuşalım. Belediye ve Büyükşehir’den kaynaklanıyorsa biz ilgilenelim, Ankara’dan ise siz ilgilenin. Çiğli’nin lobisini güçlendirelim’ dedik. Bu değişimi yönetmek lazım… Çiğli’de çok güzel işler yapılabilir. Çiğli neden İzmir’in açık hava müzesi olmasın? Belediyecilik farklı bir olay” dedi.

“Yapmak istediklerim var”

Diğer aday adaylarına da tavsiye bulunan Gümrükçü, “Aday adaylarının bakması gerekenler var. Çalışmalarını ortaya koymaları lazım… İyi düşünmeleri gerekir. Aday adaylarının mahalle bazlı odak toplantılar yapması lazım. Aziz Başkan’ın İzmir modeli dediği şey çok hacimli. Ona bakmaları lazım.  Benim kara kaplı kitabım doldu. Yapmak istediklerim var. Amacım, Çiğli’nin nasıl değiştiğini görmek ve onu yönetmek. Biz arkadaşlarımızla bunu yaparız. Görev verilirse Çiğli’yi ve CHP’yi en iyi şekilde temsil ederiz” diye konuştu.

Oy tahmininde bulundu: Yüzde 60’ı aşabiliriz

Yaklaşan yerel seçimler için oy değerlendirmesi de yapan Utku Gümrükçü, iddialı bir çıkış gerçekleştirdi. Gümrükçü, “Çiğli’nin oylarını yüzde 52 bandına getirdik. Önümüzde başka bir hedef var. Seçimi kazanıyorum demek yetmez. Muharrem İnce’nin aldığı bir yüzde 60 oy var. Bu şartlar altında CHP’nin yapması gereken, yerel seçimleri cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna çevirmesi gerekir. İktidar ve muhalefet bloğunun adayının yarıştığı bir atmosfer olması gerekir. Bunu yapmak için parti militanı diyebileceğimiz cumhuriyetçi arkadaşlarla yürümemiz lazım. Çiğli’deki hedef İnce’nin aldığı oy yüzde 60 ise onu da alırız. Ama üzerine de çıkabiliriz” dedi.
Bu haber 17.11.2018 11:23:23 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Çiğli Belediyesi'nde  Müdür Değişikliği !

 • Çiğlili Meclis Üyesi, Maaşını Öğrencilere Burs Veriyor

 • Atatürk Sergisi ve Milli Mücadele Söyleşisi

 • Bayraklı Belediyesi’nden 19 Mayıs Etkinliği

 • 'Dev köstebek' yeraltına indi

 • 19 Mayıs coşkusu tüm İzmir’i saracak

 • 19 Mayıs’ta “Konser bizden kitap sizden”

 • ‘Kemâl’ 100. yıl anısına Karşıyaka’da

 • Başkan Soyer, 'Dünyanın en güzel iki kentini birleştireceğiz'

 • Başkan Sandal’a Haytap’tan Teşekkür

 • Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden

 • Haydi Çiğli Konsere

 • CHP'de o ilçede ön seçim kararı

 • 1923 Öğrenciden 2023’e Mektup

 • Aşık Mahzuni Narlıdere’de anılacak

 • Bornova’da önce meclis sonra iftar birlikteliği

 • Başkan Gümrükçü'den Görev Dağılımı !

 • Başkan Gümrükçü'den Şafak Mesaisi!

Benzer Haberler