Dünya / Ege / Güncel / İzmir / Politika / Yerel Politika / Yerel Yönetimler

Çiğli Meclisinde `Sayıştay` Ve “Aday” Polemiği

Çiğli Meclisinde 'Sayıştay' Ve “Aday” Polemiği
Ege Haber Ajansı / Ali KELLE Çiğli Belediyesinin Kasım ayı olağan meclis toplantısı dün Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan başkanlığında gerçekleştirildi. Çiğli Belediye binasında gerçekleştirilen meclis toplantısında Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın basına vermiş olduğu demeçler ve Sayıştay raporu tartışma yarattı.

Gerçekleştirilen meclis toplantısında gündem maddeleri görüşüldükten sonra dilek ve temenni bölümüne geçildi. Bu bölümde söz alan AK Parti Meclis Üyesi Nedim Aslan, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın Çiğli yerelinden AK Partiye gönderme yapmasına "Eğer oy üzerinden ele alınacaksa o zaman bizim de CHP'nin neden bir bölge partisine dönüştüğünü veya CHP'nin ülke genelindeki düşük oy oranını sormamız gerekir" diyerek yanıt verdi.

CHP içerisinden 18 kişinin Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı olmasını, "18 CHP'li, belediye başkanlığını sizden daha iyi yapacağını iddia ediyor" diyerek dile getirdi. AK Parti Meclis Üyesi Nedim Aslan'ın bu sözleri ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Hüseyin Gündüz, "Bir partide bir yere 18 tane aday adayı çıkıyorsa bu o partinin orayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Rağbet bundan kaynaklıdır. Bu durum ne başkanımızı ne de CHP'li herhangi bir şahsı rahatsız eder. Tam tersine bu teveccühün devam etmesi bizim isteğimizdir" dedi.

BUNU ELEŞTİRMEK ADALETE UYGUN MU ?

 'Bölge Partisi' eleştirisine de "Türkiye’deki seçimlerin nasıl olduğunu biliyoruz" diyerek üstü kapalı cevap veren Gündüz, AK Parti Meclis Üyesi ve İlçe Başkanı Mesut Demirkaya’nın katıldığı bir televizyon programında Sayıştay raporu üzerinden Çiğli Belediyesini eleştirmesine dair şöyle konuştu: Sayıştay raporuyla alakalı birkaç değerlendirmeleri var. Mesela diyor ki, "Yoksulluk bankasına memurlar bağış yapıyor" e ne güzel. Yoksullukla mücadele eden bir kurum var. Çiğlililerle ilgileniyor. Diyor ki, "araç yardımı yapılıyor" bunda ne gibi bir sakınca var? Bunu eleştirmek adalete uygun mu?

YANLIŞ ALGI OLUŞMASIN

CHP'li Meclis Üyesi Gündüz'ün bu cevabı ve eleştirisinden sonra AK Parti Meclis Üyesi Demirkaya söz alarak karşılık verdi. Eleştiri böylelikle karşılıklı olarak polemiğe dönüştü. AK Parti Meclis Üyesi Demirkaya, "CHP'li Gündüz , beni kastederek konuştu. Ben bir televizyon programına katıldım. Yanlış bir şey konuşmadım. Belgelerle konuştum. Biz yapılan hizmetlere karşı değiliz, sonuna kadar yanındayız. Araç mevzusuna değinmek istiyorum. Biz araç verilmesin demiyoruz. Benim kaygı ve eleştirim, kardeşlik yasası gereği diğer belediyelere vermiş olduğumuz araçların devredilmemiş olmasıdır. Ben bunu eleştiriyorum. Allah korusun, bu araçlar o bulundukları yer ve bölgelerde kazaya, belaya arzu etmeyiz ama yasadışı bir işe karışsa kim suçlu? Ben yalnızca bunu eleştirdim. Lütfen yanlış algı oluşmasın" diyerek kendini ifade etti.

YÜZEYSEL BAKAR ELEŞTİRİRLER, İYİ BAKAR GÖREVDEN ALIRLAR

AK Partili Meclis Üyesi Demirkaya'nin açıklaması sonrası söz alan CHP Meclis Üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı Vezir Arslan, "Demirkaya  yanlış bir şey söylemedim diyor. Yanlış bir şey söyledi. Şöyle yanlış bir şey söyledi: Sayıştay denetçileri yüzeysel bakmıştır dedi. Bu ağır bir ithamdır. Yüzeysel bakar eleştirirler, iyi bakar görevden alırlar. Sayıştay üyeleri yüzeysel bakmamış, günlerce incelemiştir. Çiğli Belediyesini saygın belediyeler içine sokmuştur. Planlı projeler yaptığını kanıtlamıştır" diyerek AK Parti Meclis Üyesi Demirkaya'nin Sayıştay raporu üzerinden Çiğli Belediyesini eleştirdiği iddiasına açıklık getirdi. Bununla birlikte CHP Meclis Üyesi Vezir Arslan, "Bunlara arka kapılarda teşekkür edeceksiniz, televizyonlara çıkıp yüzeysel bakmış demeyeceksiniz" cümlelerini sözlerine ekledi ve yüzeysel kelimesinden ötürü AK Parti Meclis Üyesi Demirkaya'yi özür dilemeye davet etti.

Bu davet karşısında tekrar söz hakkı isteyen AK Parti Meclis Üyesi Mesut Demirkaya şu sözlerle karşılık verdi: "Ben polemiğe girmem. Hayatımda kimseye çamur atmadım. Her dediğimin, her söylediğimin arkasındayım. Ben yüzeysel demedim, şeklen bakıyor dedim. Evet, Sayıştay denetçileri şeklen bakıyorlar. Ben bunu söyledim. Yüzeysel değil, şeklen faturasına bakıyorlar. İçeriğe bakılması gerekir bence"

ÇİĞLİ HALKINDAN ÖZÜR DİLEYİN

AK Parti Meclis Üyesi Demirkaya'nin ardından söz alan diğer AK Parti Meclis Üyesi Nedim Aslan , özür dileme çağrısı üzerinden Vezir Aslan’a yüklendi. "Özür dileme çağrısı çok kullanılıyor. Aslında özür dilenecek bir şey yok. Sayıştay şeklen bakmış olabilir ancak o rapor incelendiği zaman birçok eksik kalan yanları, birçok eleştirileri görmüş olacağız. Bunlara girerek zamanınızı çalmak istemiyorum. Bu konuyla alakalı kamuoyuna açıklama yapacağız. Açıklama yaptığımız zaman kimin özür dileyeceği ortaya çıkacaktır. Öyle her seferinde özür dileyin falan öyle bir şey yok. Eğer özür dilenecek bir şey varsa siz Çiğli halkından özür dileyin" dedi.

PARTİ İÇİ DEMOKRASİYE KATKILARINDAN ÖTÜRÜ KUTLUYORUM

Bu sözlerin ardından son noktayı koyan Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, tartışılan tüm konuları şu şekilde sonlandırdı:

"CHP, sosyal demokrat bir partidir. Kendi bünyesinde parti içi demokrasiyi izleyen bir partidir. Bizde tepeden inme, kimse korkudan sesini çıkarmama gibi anlayış, gelenek yok. Benim şu an bulunduğum göreve aday adayı olan 18 arkadaşımı medeni cesaretlerinden ve parti içi demokrasiye katkılarından ötürü kutluyorum. Sonuçta partimizin yetkili organları bu görevi birine uygun görür ve olay biter."

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı Seçimlerine yönelik şüphelerini dile getiren Arslan, geçen seçime yönelik şöyle bir iddia da bulundu: "Zihinler hala çok karışık. Bilemiyorum, gerçekte ne olmuştur? Seçim günü AK Partili isimle konuşurken 'biz %52.7 ile kazanacağız' dedi. Niçin %53 vs. değil de %52.7 diye sordum. Sonuçlara baktığımızda %70'lerden düşmeye başladı, %52.7 de durdu. Şimdi ben buradan şu sonucu çıkarıyorum. Aynı konuşmayı, aynı gün bir başka AK Partili Meclis Üyesi, CHP'li Meclis Üyesine başka bir ortamda söylemiş. Şimdi bu tesadüfi bir şey olamaz. Benim aklıma şu geliyor. Siz kamuoyuna böyle söyleyin, bu sonuçlar gelecek oralarda duracak. Benim aklıma bu geliyor."

CHP'ye yönelik söylenen 'bölge partisi' eleştirilerine de değinen Arslan, "Kusura kalmayın herkes bölge partisi oldu. Bunu bir tek CHP'ye yüklemeyin. Şu anda Türkiye'de o bölge partisi dediğimiz bölgede farklı milletvekilleri çıkıyor. Bir başka parti milletvekilleri çıkıyor. Eskiden AK Parti o bölgede işlev gösteriyordu şimdi o da yok" dedi.

ÇİĞLİLİNİN BURNU KANAMASIN DİYE

Son olarak Sayıştay tartışmaları hakkında konuşan Arslan, "2017 Sayıştay raporunda bir madde var dikkat ettiniz mi, bilmiyorum. Diyor ki, iç denetçileri yok ama iç denetçileri varmış gibi işler yapmışlar. Demek ki, bizim belediyemizde bürokrat arkadaşlar sanki birileri bizi denetliyormuş gibi işleri doğru yapıyorlar. Bu da olumlu gelişmedir. Bizim Çiğli halkından özür dilemeye gerek yok. Biz ne yapmışız Çiğli halkına? İç barışımızı sağlamışız, hizmet yapmışız, 1170 civarı personelimiz Çiğli halkına hizmet etmektedir. Biz bir tane Çiğlilinin burnu kanamasın diye engebeli arazilere koruluklar yaptık. Peki şimdi biz Çiğli halkından neden özür dileyecekmişiz? Çiğli halkına hizmet veriyoruz. 35 yıldır girilmemiş, dokunulmamış yerlere girdik" sözlerine yer verdi.
Bu haber 08.11.2018 12:46:22 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • MHP Başbuğ Türkeş’i Anıyor

 • Tunç Soyer Bostanlı’daki En Yüksek Oy Aldığı Sandık Bölgesini Ziyaret Etti

 • Hem öğrendiler, hem eğlendiler  

 • Vakit Çiğli'ye Layık Olma Vakti

 • Yücel'den İzmir'e 31 Mart Teşekkürü

 • Tunç Soyer En Düşük Oyu Aldığı Kiraz İlçesi Dokuzlar Mahallesini Ziyaret Etti

 • Nisan’da İzmir'e yıldız yağacak

 • Batur’dan belediye çalışanlarına veda

 • Otizmi fark edin!

 • CHP’nin Türkiye rekoru Narlıdere’den geldi!

 • Sandal, Zaferini Vatandaşlarla Kutladı

 • Türkiye Geneli Parti Bazında  Dengeler de Renkler de Değişti

 • İzmir İlçelerinde Değişim Fırtınası

 • İzmir’de Seçim Raporu

 • Yücel Oyunu Kullandı, İzmir Duruşu Mesajı Verdi.

 • Eroğlu; “Hayırlı Olsun, kazanan İzmir olsun”

 • Veysel Şahin Oyunu Kullandı

 • CHP’li Sındır, oyunu baba ocağında kullandı, “sandıklara sahip çıkacağız”

Benzer Haberler