Dünya / Ege / Güncel / İzmir / Politika / Yerel Politika / Yerel Yönetimler

Arslan`dan 2019 Değerlendirmesi !

Arslan'dan 2019 Değerlendirmesi !
Hasan Arslan: “Önceliğimiz Halk”

Çiğli Belediye Başkanlığı görevinde 4,5 yılını dolduran Çiğli belediye Başkanı Hasan Arslan ile geçen 4,5 yıl ve 2019 yerel seçimleri  üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Çiğli’nin mevcut Belediye Başkanı Hasan Arslan ile seçime dair yaptığımız röportajda Arslan, belediye başkanlığı süresince hayata geçen ya da geçemeyen tüm projelerinden, yeni dönem başkanlık çalışmalarına kadar uzanan kapsamlı açıklamalarda bulundu.

 

ADAY ADAYLARIMIZIN ÇOKLUĞU DEMOKRASİMİZİN GEREĞİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir’de 8 ilçe haricinde genelinde iktidar. CHP’nin Ak Parti’ye oranla büyük bir oy farkı var, seçimleri çok önde alıyor. Çiğli’de de %53 oy oranı ile belediye başkanlığını aldık. Çiğli’de oy oranımız fazla olduğu için kesin kazanılır olarak bilinen bir ilçe olduğu için, aday sayımız da diğer ilçelere nazaran fazla oluyor. Tüm aday adaylarımıza başlarılar diliyoruz.

Sonuçta genel merkezimizin takdirinde olacak bir seçim. Genel merkez açısından baktığımız zaman şuan ki başkanlığımızla ilgili bir sorun olduğunu görmüyoruz, yine tekrar bu göreve atanacağımızın umudunu taşıyoruz.  Diğer aday adaylarımızın çok olmasını da demokrasinin gereklerinden olduğunu düşünüyoruz.

ÇOĞU VAADİMİZİ HAYATA GEÇİRDİK

2014 seçimlerine kadar dile getirdiğimiz irili ufaklı çoğu vaadimizi hayata geçirdik, gerçekleştiremediğimiz ancak gerçekleştirecek olacağımız projelerimiz var. Bunlardan biri İzkent ve Yakakent arasında olan bölgeye Vadi Park projemizdir. Alan mülkiyetler üzerine çıktığı için öncelikle mülkiyet sorunlarını çözmemiz gerekti, bu da bizim belediyemizin boyutlarını aşıyor, büyükşehir ile bağlantılı yapmamız gerekiyor, önümüzde süreçte bu sorunların çözüme ulaştırılacağını söyleyebilirim, Büyükşehir Belediye başkanımız ve genel sekreterle de görüştük ve ilerleyen zamanda bu konuya ağırlık verecekler. Ortaklaşa bir proje olarak hayata geçecek.

Diğer bir projemiz Demokrasi Kampüsü Projesi. Sivil toplum örgütlerimiz, derneklerimiz kendilerini idame ettiremedikleri için, onlara ortak toplantı salonlu, ortak konferans salonları olan ve her dernek için ayrı büroların olacağı bir bina yapacağımıza söz verdik. Çiğli merkezde yer bulmamız gerekiyor, herkese eşit uzaklıkta bir yerde olması gerekiyor, konum olarak Köyiçi Mahallemizi belirledik ancak orada da Köyiçi imar planlarımız hayata geçmedi henüz, bu yüzden bu projemizde ilerleyen zamanda hayat bulacak olan projelerimizdendir.

Evka 5’te çok amaçlı sosyal tesis kurma amacımız var, Evka 5’ın çok büyük bir özlemidir bu. Pelikan Sosyal Tesisleri, Akvaryum Cafe Restaurant ve Cumhuriyet ve Demokrasi Parkında Cafe ve Restaurantımızı bitirdik, hayata geçirdik, şimdi de amacımız Evka 5’e yakın Atatürk Mahallesi civarında çok katlı çok amaçlı bir sosyal tesis planımız oldu, ancak şu dönemde böyle büyük bir yatırıma girmenin bizi sıkıntıya sokması sebebi ile bu projemizi önümüzdeki sürece bıraktık.

 Saydığım bu üç projemizi de önümüzdeki süreçte yaptığımız zaman tüm vaatlerimizi yerine getirmiş olacağız.

ÖNCELİĞİMİZ HALK

Önemli olan beton yığınlarını yapıp ben şunu yaptım, bunu yaptımdan ziyade bizim öncelikle belediye olarak halka sahip çıkmamız lazım. Halkın sosyal sorunlarına sahip çıkmamız lazım.

Her dönem belirli periyotlarda 7500 aileye erzak yardımında bulunduk, her gün günde ortalama 300 aileye adrese sıcak yemek gönderiyoruz, evde bakım, temizlik sağlık hizmetlerinde bulunuyoruz, engellilerimize sahip çıkıyoruz, toplu sünnet törenleri yapıyoruz, kreş yardımları yapıyoruz, ibadethanelerin bakım ve temizlikleri ile ilgileniyoruz, 26 mahallesi ile Çiğli dağınık ve büyük bir ilçe, bu mahallelerimizin bakım ve temizliği ayrıca bu mahallelere park yapım hizmetleri ile çalışıyoruz, spor kulüplerine saha onarımı, ya da saha yapımı, sosyal tesisler yapımı ile ulaştık. Yeni bir projemizi de hayata geçiriyoruz, cenaze evlerimize pide dağıtımı yapacağız, vatandaşı acılı gününde onların acılarına ortak olmaya çalışacağız.

Sahil bölgemizin planlamasını biz yaptık, ihale ettik, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünde komisyondan geçti şuan bakanlıkta imza aşamasında olan bir projemiz. 1 milyon metrekarelik bir bölgeyi planladık ve kullanıma açacağız.

Harmandalı bölgemizde plan uyuşmazlıkları vardı, bölgenin planlamasını yaptık, ihale süreci bittikten sonra Harmandalı planları da hayata geçmiş olacak.

Sasalı Bölgesi 9 yıla yakın bir süre plan dışıydı, uğraşlarımız sonrasında şuan plana açıldı, yerleşime açıldı, insanlar inşaat ruhsatlarını alıyor, mağduriyetlerini gidermeye çalışıyorlar. Uğur Mumcu Kapalı pazaryeri yaptık, üstelik üzerine güneş enerji panelleri yerleştirerek hem şantiyemizin enerji giderlerini oradan karşıladık, fazlasını da satarak belediyemize kazanç elde ediyoruz. Kapalı spor salonu yaptık, Pelikan Sosyal Tesislerini yaptık, 54 tane iş makinesi satın alarak Çiğli halkının hizmetine sunduk, eski araçlarımızı da yenileyerek ihtiyacı olan kardeş belediyelere gönderdik.

HİÇ KİMSEYE HERHANGİ BİR BORCUMUZ YOK

Bunların hepsi bizim dönemimizde yapılan hizmetler ve bunların dışında ayrıca iş barışımızı sağladık. Halka hizmet vermesi gereken belediye çalışanlarımız zamanında alacaklarını alamadıkları için yada eksik aldıkları için mağdur oldular ve hakları olan grev hakkını kullanıyorlardı, biz bu yüzden önce çalışanın hakkı dedik, kalan paramızla da Çiğli halkına hizmet dedik. Memurumuzla, çalışanımızla, halkımızla iş barışımızı sağladık. Şuan gelinen noktada bizim çalışanlarımıza herhangi bir borcumuz yok, Çiğli esnafına yada bizimle ticari iş yapan hiç kimseye herhangi bir borcumuz yok.

Çöp sorunumuz ayrıca büyük bir sorun. Şimdiye kadar bu sorunun çoktan çözülmüş olması gerekiyordu ancak bunun vebali çöpü siyasete alet edenlerin üzerinedir. İzmir Türkiye’nin 3.ncü büyük şehri ancak çöp bertaraf tesisi yok, çöp bertaraf tesisi için Torbalı’da, Bornova’da, Buca’da belirlenen yerler oldu ancak halk kışkırtıldığı için bu tesisimizi ne yazık ki hayata geçiremedik bir türlü. En son Yamanlar tepesinde kıraç bir bölgede bu tesis yapılmak istendi, Çed raporları alındı, ancak çevreciyim diyen 2 avukat gidip idari mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurdular. Ben mahkeme sonucundan umutluyum, dış finansmanlar, projeler hepsi hazır, mahkeme sonucunu bekliyoruz. Harmandalı bölgemizin mağduriyetini gidermek için bu tesisin hayata geçirileceğine inancımız tam.

ZAMAN SU GİBİ GEÇTİ

Geçmiş dönem için 4,5 yıla baktığım zaman su gibi geçti, çalışmaktan, çaba sarf etmekten zamanı fark edemedik, baktık ki zamanımız dolma noktasına gelmiş, ancak biz bu sürecin dolma noktasına bitti diye bakmıyoruz, 6. Yılımızı da 7. Yılımızı da biz burada görevimizin başında geçireceğiz. Halkımıza tüm vaatlerimizi yerine getireceğiz. O yüzden de yeni yeni projelerin hazırlığı içinde olacağız.

ÇİĞLİ HALKI BİZDEN MEMNUN

Yeni projelerimizi adaylığımız kesinleştiği zaman herkesle paylaşacağız. Bizim şuan yaptığımız her eylem bir proje aslında, bizim dışımızda aday olmak isteyen arkadaşlarımız kendilerini kabullendirebilmek için halka, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, ancak biz her gün bir çalışma yapıyoruz. Yaptıklarımızı anlatacağız, yapacaklarımızı anlatacağız.   Çiğli halkı bizden memnun, bizde Çiğli Halkından Memnunuz. Sokağa çıktığımız zaman bunun yansımasını görüyoruz, herkesle barışığız. 
Bu haber 06.11.2018 21:13:02 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Malatyalılar’dan Utku Gümrükçü’ye Tam Destek

 • Seferihisar’a Yeryüzü Pazarı müjdesi!

 • “Makamı İçişleri Ama Kendi İçi Boş Biri”

 • Burası İzmir kardeşim!

 • Sandal Engellilerle Buluştu

 • Masada 'Ekolojik parklar' vardı

 • Batur’dan Altınordu’ya ziyaret

 • Sındır, “Patates üreticisinin yüzüne nasıl bakacaksınız?”

 • Ali Engin iş dünyası ile buluştu:

 • Utku Gümrükçü: Güzeltepe Hak Ettiği Hizmete Kavuşacak

 • Mutfak Konak açıldı

 • Tarımda Nereden Nereye Gelindiğinin En Net Tablosudur

 • Soyer:  “Türkiye’nin İlk Tarım Üniversitesini İzmir’de Kuracağız”

 • Ali Engin: “Kentsel dönüşümde halkın dediği olacak”

 • Büyükşehir’den büyük başarı

 • Kılıçdaroğlu Yaralıları Aradı

 • Deniz Yücel'den CHP'ye Yapılan Silahlı Saldırıya Sert Yanıt

 • Durmaz’dan ‘Kadın Dostu Kent’ Taahhüdü

Benzer Haberler